Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi Ekonomii Społecznej w Katowicach za nami. O ideę i przesłanie wydarzenia zapytaliśmy jednego z wystawców Michała Banko.

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Targi Ekonomii Społecznej w Katowicach

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Targi Ekonomii Społecznej w Katowicach Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szymon Karpe
Na rynku w Katowicach od rana do wieczora odbywały się w czwartek, 9 czerwca, Targi Ekonomii Społecznej. Pierwsze stoiska rozstawiały się już w okolicach godziny 8.00. Ostatnie zwinęły się około 19.00. Wszystko po to, by wzajemnie inspirować się doświadczeniami w prowadzeniu organizacji tego typu oraz przybliżyć mieszkańcom Katowic działalność podmiotów ekonomii społecznej. Liczba takich organizacji w Polsce - łączących ekonomię z realizacją celów społecznych od kilku lat wzrasta.

Ekonomia społeczna - czas przybliżyć temat?

Targi zostały zorganizowane przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej "OWES SWR", który prowadzi w Katowicach Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej. Targi Ekonomii Społecznej były podzielone na pięć stref tematycznych:

  • relaks i rozrywka
  • eko i natura
  • empatia
  • zdrowie
  • gastro

Podczas targów zaprezentowały swoją ofertę podmioty ekonomii społecznej i przedsiębiorstwa społeczne z regionu Śląska. Organizacje obecne na targach pokazały różnorodność działań, jakie prowadzą w ramach ekonomii społecznej. Było coś i dla smakoszy kulinarnych i dla fanów rękodzieła. I dla zainteresowanych rozrywką i dla tych, których interesuje PR. Wystawcy zadbali o to, aby w atrakcyjny sposób przedstawić zainteresowanym katowiczanom swoją ofertę. Poza podstawowym celem targów, jakim było przybliżenie tematyki ekonomii społecznej i prezentacja wielobarwnych pomysłów na prowadzenie takiej działalności, osiągnięto też inny cel. Wiele osób po prostu dobrze się dziś na rynku bawiło, dzięki ćwiczeniom gimnastycznym, wacie cukrowej czy swobodnemu leniuchowaniu na leżakach - zorganizowanym w ramach wydarzenia.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Rozmowa z Michałem Banko - wystawcą targów, menadżerem "Luftu", członkiem Spółdzielni Socjalnej Honolulu

Pierwsze pytanie miałbym o samą ideę targów ekonomii społecznej. Niech pan coś zdradzi, jako czynny uczestnik, skąd takie wydarzenie, które odbyło się na rynku?
- Targi Ekonomii Społecznej są takim szczególnym wydarzeniem. To, co jest wyjątkowe, to właśnie wymiar społeczny prowadzonych biznesów, wszystkie stoiska tutaj są prowadzone przez osoby, które mają jakiś cel statutowy, statutową misję. Są to przeróżne dziedziny w których ten komponent społeczny jest bardzo istotny, więc warto było przyjść i zobaczyć co mają do zaproponowania wystawcy.

Jesteście tutaj dzisiaj wszyscy razem na tych targach. Jak wygląda na co dzień współpraca pomiędzy podmiotami ekonomii społecznej w Katowicach? Czy coś na ten temat mógłby pan powiedzieć? Czy wy się znacie pomiędzy sobą?
- Część z podmiotów ekonomii społecznej znamy, z częścią współpracujemy, a z częścią udaje nam się nawiązywać relacje podczas takich eventów jak tutaj teraz. Dzisiaj nawiązaliśmy np. pierwszy kontakt ze spółdzielnią socjalną z Sosnowca, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, podobnie jak my. Ma podobny profil działania, bo też skupia się na rękodziele osób z niepełnosprawnościami, które my jako "Luft" sprzedajemy. Wszystkie te podmioty skupia w jakiś sposób Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej, gdzie te podmioty mają szansę na uzyskanie wsparcia inwestycyjnego oraz wsparcia pomostowego na zatrudnianie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. OWES-SWR organizuje też spotkania klastra OWES. Są to kolejne bardzo dobre okazje do wzajemnego nawiązywania relacji, co pozytywnie wpływa na sieciowanie się podmiotów ekonomii społecznej.

Jak pan ocenia zainteresowanie Urzędu Miasta w Katowicach tematyką ekonomii społecznej z jednej strony, z drugiej chciałem zapytać o samych mieszkańców. Jak wyglądała dzisiaj frekwencja podczas targów, czy mieszkańcy podchodzili? Jeśli tak, to o co pytali, czym byli zainteresowani najbardziej?
- Urząd Miasta pomógł nam w ten sposób, że użyczył dziś rynku dla tego wydarzenia. Pamiętajmy, że to najbardziej reprezentatywne miejsce w całych Katowicach, rynek miasta. Widać więc, że Urząd Miasta okazuje zainteresowanie i też chce być kojarzony z tym, że podmioty ekonomii społecznej funkcjonują w Katowicach i regionie. Zapraszając podmioty ekonomii społecznej do siebie, Katowice pokazują się od dobrej strony. Jeśli chodzi o zainteresowanie mieszkańców, to też jakby w zależności od tego, czym dany podmiot się zajmuje, zainteresowanie jest różne. W naszym przypadku głównie pojawiało się pytanie, skąd dany produkt pochodzi, o to pytają ludzie przede wszystkim. Duża część tych produktów zaprezentowanych dziś na targach jest autorstwa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jeśli o nas konkretnie chodzi wszystkie produkty, które oferujemy i sprzedajemy są autorstwa osób z niepełnosprawnościami. Ludzi ciekawi też, jak wygląda podmiotowość przedsiębiorstw ekonomii społecznej. My jesteśmy spółdzielnią socjalną, ale mieliśmy tu również na targach m.in fundacje.

Niech mi pan na koniec powie krótko coś o samym "Lufcie", który tu pan na stoisku reprezentuje. Czym się zajmujecie? Co pan robi w tej organizacji?
- Ja jestem managerem "Luftu". Luft jest częścią Spółdzielni Socjalnej Honolulu, znanej w Katowicach chociażby przez prowadzenie lokalu "Drzwi zwane koniem". My jako Luft zajmujemy się prowadzeniem sklepu online, ale również jesteśmy lokalem jaki otworzył się niedawno na katowickiej Ligocie, przy ulicy Koszalińskiej 18. Jesteśmy bardzo otwarci na współpracę z lokalną społecznością. To jest jakby nasza główna część działalności, a sprzedaż produkcji osób z niepełnosprawnościami uzupełnia tę misję. Chcemy wpływać na odczarowanie niepełnosprawności w ogólnym odbiorze i pokazywać, że produkty rękodzielnicze osób z niepełnosprawnościami są co najmniej tak samo wartościowe jak produkty autorstwa osób bez niepełnosprawności. Te rękodzieła nie odbiegają ani jakością ani dizajnem od podobnych tego typu produktów, które można znaleźć w popularnych concept storach.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Targi Ekonomii Społecznej w Katowicach za nami. O ideę i przesłanie wydarzenia zapytaliśmy jednego z wystawców Michała Banko. - Dziennik Zachodni

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto