Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tąpnięcie w kopalni Murcki Staszic w Katowicach! Wstrząs odczuli mieszkańcy wielu dzielnic oraz sąsiednich miast

Jacek Drost
Jacek Drost
Silny wstrząs w Katowicach. Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj we wtorek 14 września wieczorem w Katowicach. Z relacji świadków wynika, że wstrząs był odczuwalny przez kilka sekund. Polska Grupa Górnicza i Wyższy Urząd Górniczy potwierdziły, że doszło do wstrząsu.

Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj 14 września kilkanaście minut po godz. 19.00. Wstrząs odczuli mieszkańcy nie tylko Katowic, ale także ościennych miejscowości.

Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej potwierdził, że do wstrząsu doszło w kopalni Murcki Staszic - Ruch Staszic na ścianie 15BS, na pokładzie 510/3.

- Z moich informacji wynika, że wyniku wstrząsu nikt nie został poszkodowany, bo załoga jeszcze nie rozpoczęła pracy w tamtym rejonie. Nie mamy informacji, żeby ktoś ucierpiał. Prawdopodobnie nie ma także skutków tego wstrząsu na dole - powiedział Tomasz Głogowski. Dodał, że na ten moment nie jest znana siła wstrząsu, bo trwa jego obliczanie.

- Z moich informacji wynika, że wstrząs był odczuwalny w Katowicach, ale także części ościennych miejscowości. Sprawa jest świeża. Tyle mogę powiedzieć na ten moment - podkreślił rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego Artur Ochniak potwierdził, że doszło do wstrząsu o godz. 19.10 o energii 2x10 do 7 J (2,9 magnituda) w rejonie ściany 15 BS w pokładzie 510.

- Na tą chwilę nie ma żadnych skutków wstrząsu na wyrobisku i mam 12 zgłoszeń o odczuciu, a nie o szkodach na powierzchni - dodał Artur Ochniak.

Na naszym profilu na Facebooku mieszkańcy wyliczają kolejne dzielnice i miejscowości, gdzie był odczuwalny wstrząs. - Sosnowiec bardzo dało się odczuć tąpniecie - napisała jedna z internautek. Inna dodała: - Mysłowice bardzo mocno.

Padają także nazwy kolejnych miejscowości, m.in. Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza, Chorzów.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku

  • 1992 (kopalnia Czeczot) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowa gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto