Tanie mieszkanie z miasta w Katowicach! Rusza "Mieszkanie za remont". Jest 40 mieszkań m.in. w centrum, Koszutce LISTA Jak je zdobyć?

lota
Rusza kolejna edycja konkursu "Mieszkanie za remont" w Katowicach DZ
W Katowicach ruszyła kolejna edycja programu Mieszkanie za remont. To okazja, aby wynająć tanie mieszkanie z miasta, jednak pod warunkiem, że przeprowadzimy w nim konieczny remont. Tym razem do wyboru jest aż 40 mieszkań. Ceny za metr kwadratowy wahają się od około 3 do 6 zł, zatem są bardzo atrakcyjne. Mieszkania znajdują się w Śródmieściu, Koszutce, w Załężu, Piotrowicach, Ligocie, a także w Szopienicach. ZOBACZCIE LISTĘ MIESZKAŃ

Tanie mieszkanie z miasta w Katowicach? Jest 40 adresów

Program „Mieszkanie za remont” w Katowicach jest realizowany od 2016 roku. To okazja, aby wynająć od miasta mieszkanie w bardzo niskiej cenie, ale pod warunkiem że przeprowadzimy w nim konieczny remont. Jak dotąd w ramach kolejnych edycji konkursu wynajęto już 300 lokali.

W edycji 2020 mieszkań do wynajęcia jest aż 40. Znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (m.in. ul. Mikołowska, Uniwersytecka, Kozielska, Batorego, 3 Maja, Kościuszki, Drzymały, Francuska), ale też na Koszutce (ul. Grażyńskiego, Okrzei), Ligocie (ul. Koszalińska, Grunwaldzka), Piotrowicach (ul. Ziołowsa, Jankego) czy Szopienicach (ul. Morawa, 11 Listopada, Wiosny Ludów).

- W bieżącej edycji programu mamy do wyboru 40 mieszkań o powierzchni od 15 m2 do prawie 80 m2. Cena najmu za 1 m2 waha się od 3,25 zł do 5,80 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania - mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Mieszkanie za remont alternatywą dla kredytu mieszkaniowego?

Program zachwala Marcin Krupa, prezydent Katowic. – „Mieszkanie za remont” to doskonała okazja na znalezienie swego lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania, ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym. Program jest bardzo ważny z punktu widzenia miasta, bo pozwala nie tylko zaspokajać ważne potrzeby mieszkańców, ale też sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów - ocenia.

Przypomina, że od ubiegłego roku większe szanse na zdobycie mieszkania za remont mają single, a od tej edycji zwiększane są szanse na najem dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktowane są też osoby zameldowane w Katowicach.

- Dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem Miasta - po co najmniej pięciu latach zamieszkiwania w nim – podkreśla Marcin Krupa.

Jak zdobyć „Mieszkanie za remont” w Katowicach?

Jak zdobyć „Mieszkanie za remont” w Katowicach? Warunków jest kilka: nie można być właścicielem innego mieszkania, należy też spełnić kryterium dochodowe (dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1650 zł do 4400 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1100 zł do 2860 zł). Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

Jak zdobyć „Mieszkanie za remont” w Katowicach?

 • nie można być właścicielem innego mieszkania,
 • należy spełnić kryterium dochodowe: dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód w widełkach od 1650 zł do 4400 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę w przedziale od 1100 zł do 2860 zł
 • trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu

– Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, a tak z reguły jest, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę bierzemy m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, kwestię posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności – podkreśla Ewa Lipka.

Oglądanie lokali wskazanych do programu będzie możliwe (po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków KZGM w Katowicach) w dniach od 27 stycznia do 7 lutego.

- W przypadku zainteresowania wynajmem lokalu należy w terminie od 10.02.2020 roku do 21.02.2020 r. złożyć w Urzędzie Miasta Katowice (Rynek 1, I piętro, stanowisko 20, 21) wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego – podpowiadają urzędnicy.

Mieszkanie za remont: kryteria punktowe

 • a) powierzchnia mieszkalna na 1 osobę w dotychczas zajmowanym lokalu:
  - poniżej 8 m² 8 pkt
  - od 8 m² do 9,99 m² 6 pkt
  - od 10 m² do 12 m² 4 pkt
  - powyżej 12 m² 2 pkt
  W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, powierzchnię mieszkalną przypadającą na 1 osobę w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

  W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych zamieszkujących samotnie:
  - poniżej 16 m² 8 pkt
  - od 16 m² do 19,99 m² 6 pkt
  - od 20 m² do 24 m² 4 pkt
  - powyżej 24 m² 2 pkt

  Osoby bezdomne (status bezdomności potwierdzony przez MOPS): 10 pkt

 • b) liczba osób zamieszkujących w obecnie zajmowanym lokalu: za osobę 1 pkt
  W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, liczbę osób w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

 • c) w przypadku orzeczonej przez organ właściwy do spraw orzekania o niepełnosprawności wobec wnioskodawcy lub członka jego rodziny: 4 pkt

 • d) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno, posiadający dzieci: 4 pkt

 • e) małżeństwa, partnerzy lub osoby samotne, posiadające dzieci: 3 pkt

 • f) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno: 2 pkt

 • g) okres zamieszkiwania wnioskodawcy lub członka jego rodziny na terenie miasta Katowice:
  - do 1 roku: 2 pkt
  - powyżej 1 roku: 5 pkt

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie