Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały Katowice blisko 100 lat temu. Rozpoznajesz ul. Warszawską, 1 Maja, Lompy? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

KT
Gmach Sejmu Śląskiego, dziś urzędy marszałkowski i wojewódzki
Gmach Sejmu Śląskiego, dziś urzędy marszałkowski i wojewódzki Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tak wyglądały Katowice blisko lat temu. Wielkie Katowice w budowie - to wtedy powstały pierwsze drapacze chmur, z Muchowca można było lecieć do Wiednia, a przy Warszawskiej stały pałace fabrykantów. Na horyzoncie dymiły kominy, ale przy ulicach rosły potężne drzewa. Zobaczcie Katowice na archiwalnych zdjęciach z lat 20. i 30. XX wieku.

Wydaje Wam się, że obecnie Katowice to wielki plac budowy? To spójrzcie na te zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Przestawiają Katowice na początku XX wieku, między wojnami. Wtedy miasto też było wielkim placem budowy! Przebudowywano ulicę 1 Maja przy ratuszu w Bogucicach (dziś przecina ją trasa szybkiego ruchu - DK 86, a w ratuszu jest rektorat Uniwersytetu Ekonomicznego), budowano ulicę Lompy, która dziś kończy się parkingiem komend policji, miejskiej i wojewódzkiej. Nowiutki i z jasną elewacją był Drapacz Chmur przy Żwirki i Wigury, nasza duma - dziś z poczerniałą elewacją czeka na remont. Więcej szczęścia ma Dom Powstańca - na archiwalnych zdjęciach jest nowy (ukończono go w 1938) - obecnie, po latach stagnacji, przechodzi remont.

Jak zmieniły się Katowice, doskonale widać na zdjęciach, wykonanych z wieży kościoła pw. Piotra i Pawła przy Mikołowskiej. Na zdjęciu z lat 30. widać Drapacz Chmur, dawną kwaterę policji (Kilińskiego 9), która po wojnie stała się m.in. siedzibą IPN i pusty plac - w tym miejscu obecnie jest Pałac Młodzieży.

A widok na lotnisko Muchowiec? W latach 30., kiedy latały stąd nie tylko samoloty do Warszawy, ale i do Wiednia, było daleko za miastem. tam, gdzie na archiwalnym zdjęciu widać kominy cegielni lub huty cynku, dzisiaj są bloki zachodniej części osiedla Paderewskiego, Francuska Park, bardziej po prawej - centrum handlowe 3 Stawy.

Spójrzcie też na zdjęcia ulicy Warszawskiej, która przez lata była szeroką aleją ze szpalerem drzew. Była tam część dla pojazdów i dla pieszych. Prawdziwe bulwary! Przy Warszawskiej już wcześniej, bo od końca XIX wieku, rosły wille i pałace fabrykantów, siedziby spółek przemysłowych. Dziś w tych willach są lub były banki, często obiekty wystawiono na sprzedaż.

Za to w miejscu, gdzie przed wojną było lodowisko Torkat, dziś stoi biblioteka akademicka - CINiBA.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto