Tak miasto Katowice zmieniło się w 2020 roku

Materiał informacyjny Miasta Katowice
Za nami 2020 rok, który okazał się wielkim wyzwaniem, zarówno pod kątem walki z koronawirusem, jak i jego ekonomicznymi oraz społecznymi skutkami. Dzięki racjonalnej gospodarce finansowej prowadzonej w ostatnich latach Katowice były w stanie szybko zareagować na trudną sytuację, ponosząc niespodziewane, wielomilionowe wydatki. Wdrożono pakiety osłonowe dla przedsiębiorców, ludzi świata kultury i podmiotów NGO. Miasto wspierało szpitale i pracowników służby zdrowia, zakupiło nowoczesną maszynę do badania próbek pod kątem koronawirusa, a po Katowicach jeździły trzy wymazobusy, by szybciej testować mieszkańców.

Mimo tak trudnej sytuacji, która dotknęła wszystkie miasta w Polsce, łącznie z Katowicami, miasto dzięki dobrej polityce finansowej, realizowało wiele projektów i inwestycji, a poziom rozwoju utrzymał się na dobrym poziomie.

ZIELONE KATOWICE

W roku 2020 w Katowicach zrealizowano liczne projekty, których celem było zwiększenie ilości zieleni w mieście. Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, by z 20-milionowej puli Budżetu Obywatelskiego wydzielić aż 3 mln zł na tzw. Zielony Budżet.

Nasi mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu. Coraz częściej słyszałem od mieszkańców, że budżet obywatelski powinien w większym stopniu umożliwiać mieszkańcom zgłaszanie zielonych projektów. Uznałem, że warto podjąć takie działanie i tak powstał Zielony Budżet. Jest on podobny do „zwykłego” budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków oraz ich weryfikacji. Pula 3 mln zł została rozdzielona na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach Zielonego Budżetu można zgłaszać zadania, takie jak: nasadzenia drzew i krzewów, rewitalizację małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy też warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony przyrody i ekologii. Warto dodać, że katowicki Zielony Budżet jest prawdopodobnie największy w Polsce.

Zielone przystanki, wiaty i ławki czy ogród sensoryczny.

Katowice otrzymają ponad 2,1 mln zł z projektu UPSURGE realizowanego w ramach programu Komisji Europejskiej HORIZON 2020. Głównym założeniem jest wypracowanie w mieście rozwiązań opartych na przyrodzie w celu zmniejszenia zanieczyszczenia i rozwoju regeneracyjnego.

Podstawowym celem projektu UPSURGE (City-centered approach to catalyze nature-based solutions through the EU Regenerative Urban Lighthouse for pollution alleviation and regenerative development) jest stworzenie tzw. sieci referencyjnej podmiotów/miast/instytucji, które będą zaangażowane w testowanie innowacyjnych rozwiązań w celu odpowiedzi na problemy współczesnych miast i ich adaptacji do zmian klimatu. Projekt ma pomóc w stworzeniu nowatorskiego podejścia do polepszenia jakości powietrza. W ramach projektu w południowych dzielnicach powstanie zielona ławka, a przy ul. Tyskiej zaadaptowany zostanie teren, gdzie powstał zbiornik retencyjny. Na Ochojcu realizowany będzie ogród sensoryczny, a zielone przystanki powstaną przy ul. Warszawskiej i ul. Chorzowskiej.

TRANSPORT
Międzynarodowy Dworzec Autobusowy

30 września uroczyście otwarto Międzynarodowy Dworzec Autobusowy przy ulicy Sądowej. Wcześniej podróżni korzystali z prywatnej infrastruktury przy ul. Piotra Skargi, a po otwarciu dworca przy Sądowej zyskali nowy obiekt z szeregiem udogodnień, jak dostęp do bezpłatnego wifi, poczekalnie z fotelami, dostępem do ładowarek, toaletami oraz punktem gastronomicznym i kioskiem, a także do innych form transportu. Katowice opłacają autobusy, które kursują wahadłowo do i z Dworca PKP, tak aby ta trasa była bezpłatna dla wszystkich podróżnych, ponadto na terenie Międzynarodowego Dworca przy Sądowej zlokalizowana jest stacja rowerów miejskich i parking dla rowerów, wyznaczone są miejsca dla taksówek oraz miejsca postojowe „Kiss&Ride”. Międzynarodowy Dworzec Autobusowy Sądowa obsługuje autobusy dalekobieżne zarówno międzynarodowe, jak również krajowe. W skład inwestycji wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół zadaszonych peronów autobusowych, zadaszony parking rowerowy, zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów. Budynek oprócz obsługi podróżnych pełni funkcję handlowo-usługową – swoje miejsce znalazł tutaj kiosk, bistro oraz punkt kasowy. W budynku znajduje się również poczekalnia dla podróżnych oraz pomieszczenie dla kierowców.

Centra Przesiadkowe

W grudniu 2020 uruchomione zostały Centra Przesiadkowe Zawodzie oraz Brynów.

- Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści dla mieszkańców. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

CP „Zawodzie”

Centrum Przesiadkowe obejmuje: budynek dworca o powierzchni 365 m2 (m.in. zaplecze socjalne dla kierowców i motorniczych, kiosk, punkt sprzedaży biletów i toalety), parking dla 405 samochodów, wiaty dla 36 rowerów, wiaty peronowej, miejsc postojowych dla autobusów i punkty Kiss&Ride. Centrum przesiadkowe w Zawodziu to inwestycja o wartości 95,2 mln zł.

CP „Brynów”

W skład Centrum Przesiadkowego wchodzi trzykondygnacyjny parking o pojemności 492 miejsc wraz z systemem informacji o zajętości parkingu, a także parking naziemny o pojemności 50 miejsc postojowych dla funkcji Park&Ride. Dla pasażerów przystanki, w tym zadaszone perony oraz miejsca oczekiwania i wymiany podróżnych typu „drzwi - drzwi”, poczekalnia wyposażona w punkty obsługi pasażerskiej: toaletę, punkt zakupu biletów, pełną infrastrukturą dla systemu ŚKUP, małą gastronomię i punkt zakupu prasy oraz tablice dynamicznej informacji pasażerskie – przy czym, ze względu na pandemię, wszystkie te elementy będą uruchamiane w terminie późniejszym. Przy centrum przesiadkowym jest parking dla rowerów o funkcji Bike&Ride wraz z miejscami postojowymi, w przyszłym roku będzie również stacja rowerów miejskich. Obok inwetsycji znajdują się również miejsca dla taksówek, a także dla podwożących oznaczone „Kiss&Ride”. Centrum przesiadkowe w Brynowie to inwestycja o wartości prawie 89,4 mln zł.

INWESTYCJE W MIEŚCIE

Mimo trudnej sytuacji spowodowanej przez pandemię koronawirusa w Katowicach w 2020 r. prowadzone były duże inwestycje obejmujące zarówno infrastrukturę, jak i przestrzeń miejską. Trwała rozbudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 81 z ul. Armii Krajowej w Piotrowicach. W ramach inwestycji o wartości 81,5 mln zł powstało dwupoziomowe skrzyżowanie. Prace budowlane trwały od początku 2018 roku i zakończyły się w grudniu 2020. Aktualnie trwają odbiory, a całość inwestycji zakończy się w pierwszym kwartale bieżącego roku. W ramach przebudowy powstał tunel, dzięki któremu jadąc z centrum w kierunku Mikołowa i też w drugą stronę - nie będziemy zatrzymywać się na tym skrzyżowaniu. W tym miejscu powstało też dwupasowe rondo, które jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób poruszających się pomiędzy Piotrowicami, a Ligotą. To wszystko docelowo sprawi, że po Katowicach będzie się podróżowało szybciej i bardziej komfortowo. W ubiegłym roku prowadzona była także przebudowa DK86 w Giszowcu wraz ze skrzyżowaniem z ul. 73 Pułku Piechoty. Prace postępują, a już wiosną gotowa będzie cała jezdnia zachodnia drogi krajowej nr 86. Wtedy też planowane jest otwarcie zjazdu z autostrady A4 w kierunku Tychów. To bardzo duża i skomplikowana inwestycja, a jej zakończenie przewidywane jest na II kwartał 2022 roku. Wartość obu tych działań to ponad 350 mln zł i są to największe inwestycje drogowe w Katowicach od czasu budowy tunelu pod Rondem.

Kolejna ulica dla pieszych

Przebudowa ulicy Dworcowej i przekształcenie jest w deptak to jedna z najważniejszych inwestycji w centrum miasta. Zamiast samochodów pojawi się zieleń i mała architektura. To uzupełnienie przeprowadzonej w ostatnich latach metamorfozy Rynku, a także kolejna, gdzie wyłączony zostaje ruch samochodowy. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisuje się w politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Jednocześnie ważną i zauważalną zmianą będzie pojawienie się w tym miejscu zieleni. Zamiast kilku dotychczasowych drzew w projekcie przewidziano 55 dużych drzew – buk, brzozy, graby i miłorzęby. Inwestycja będzie gotowa w połowie bieżącego roku, a jej wartość to 16,8 mln zł.

Mieszkańcy decydują o inwestycjach w Katowicach

Budżet obywatelski to ważne narzędzie, które pozwala realizować inwestycje zaproponowane przez mieszkańców.

Projekty najchętniej zgłaszane w ubiegłym roku przez mieszkańców dotyczyły m.in. poszerzenia oferty książkowej i komiksowej w bibliotekach, utworzenia nowych wypożyczalni rowerów, wybudowania nowych dróg rowerowych czy modernizacji infrastruktury ulicznej. Zgłoszone wnioski pokazują także, jak duże znaczenie ma dla mieszkańców zieleń. Wśród zadań, na które głosowali katowiczanie były m.in. rewitalizacje terenów zielonych, nasadzenia drzew i krzewów czy też utworzenie małych skwerów osiedlowych.

Dwa baseny miejskie otwarte

Kompleksy basenowe „Brynów” i „Burowiec” mają bogatą ofertę dla katowiczan. To obiekty niemal bliźniacze, tworzone na bazie tego samego projektu. W każdym z nich znajdziemy 6-torowy basen sportowy o długości 25 metrów oraz mniejszy basen do nauki pływania. W strefie rekreacyjnej znajdują się m.in. brodzik, masaże wodne, gejzery, dwie wanny jacuzzi oraz 80-metrowa zjeżdżalnia. Dla amatorów saunowania w każdym obiekcie przygotowano dwie sauny fińskie oraz jedną parową, a także beczkę z lodem. Na halach basenowych znajdują się także trybuny na 115 osób, dzięki którym podczas zawodów sportowych będzie można zapewnić gorący doping dla zawodników.

Przy basenach powstały także pełnowymiarowe hale sportowe. Ta na Brynowie będzie służyć gimnastykom, a ta na Burowcu umożliwi rozgrywanie meczów piłki nożnej halowej, koszykówki czy też piłki ręcznej. W budynkach jest także miejsce na sklepiki i punkty gastronomiczne. Jednak ze względu na obostrzenia epidemiczne zostaną one otwarte w późniejszym czasie.

W Katowicach powstanie jeszcze trzeci basen – w Parku Zadole na Ligocie.

Budowa kompleksu Stadionu Miejskiego

Kompleks sportowy z obiektem piłkarskim, halą do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz treningowymi boiskami piłkarskimi będzie największą inwestycją sportową realizowaną w Katowicach.
Proces inwestycyjny osiągnął kolejny kamień milowy. Pod koniec 2020 roku opublikowano przetarg na wykonawcę prac budowlanych, który „pierwszą łopatę” powinien wbić jeszcze w tym roku.

Kompleks sportowy będzie realizowany w pobliżu autostrady A4 – w obszarze zbiegu ul. Upadowej, Załęskiej Hałdy i Bocheńskiego, którego dodatkowym atutem jest możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru miasta. W tym roku miasto Katowice w wyniku przetargu zakupiło działkę za kwotę 302 tys. zł, złożono wnioski o pozwolenie na budowę, a także zakończono ważny proces projektowania inwestycji. Za projekt kompleksu sportowego odpowiada firma RS Architekci. W skład kompleksu wejdą m.in. stadion piłkarski z 14 893 krzesełkami oraz hala do siatkówki mogąca jednorazowo gościć 2792 widzów.

KATOWICKA KARTA MIESZKAŃCA

Wdrożenie Katowickiej Karty Mieszkańca (KKM) było jednym z głównym zobowiązań wyborczych prezydenta Marcina Krupy z 2018 roku. Prace nad jej uruchomieniem rozpoczęły się od razu po wyborach i dobiegły końca w sierpniu 2020 roku. Mieszkańcy już 1 września mogli „wyrobić” karty w wersji elektronicznej – na smartfony. KKM można również pozyskać w wersji plastikowej, jak i przypisać ją do posiadanej już bankowej karty płatniczej.

W kolejnych miesiącach do projektu KKM przystąpią także partnerzy komercyjni, którzy będą proponować katowiczanom swoje usługi z określoną bonifikatą. Udział w projekcie wstępnie zadeklarowały już sklepy z wielu dzielnic miasta, punkty usługowe, fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz kawiarnie i restauracje.

KATOWICE PRZYJAZNE SENIOROM
Pełnomocnik prezydenta ds. seniorów

10 maja 2020 r. prezydent Marcin Krupa powołał pełnomocnika ds. seniorów. Funkcję tę objęła dr Helena Hrapkiewicz, długoletni kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Śląskim. Zadaniem pełnomocnika jest: podejmowanie działań i udział w przedsięwzięciach, których realizacja będzie wpływała na poziom i jakość życia seniorów, współpraca z prezydentem i komórkami UM, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami, prowadzenie działań w celu zmiany stereotypowego sposobu myślenia o starości, poznawanie potrzeb ludzi starszych.

Pełnomocnik pełni dyżur w Urzędzie Miasta, Rynek 1, pokój 811 w poniedziałki i wtorki w godzinach od 9.00 do 14.00, w czwartki od 13.00 do 16.00

Srebrny Telefon dla Katowickich Seniorów

Od stycznia 2020 r. zapraszamy do korzystania z nowo utworzonej infolinii dla seniorów, w której można uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia osób starszych oraz programów realizowanych na terenie miasta. Srebrny Telefon działa w MOPS codziennie w dni robocze od godziny 9.00 do 15.00, nr: 32 251 69 00. Docelowo po uruchomieniu przez miasto Katowice programu „Złota rączka” poprzez Srebrny Telefon będą przyjmowane zgłoszenia dotyczące drobnych napraw domowych.

Infolinia: 32 251 69 00, ul. Jagiellońska 17, pok. 02, przyziemie wejście z podjazdem dla wózków inwalidzkich od ul. Jagiellońskiej.

Adres e-mail: senior@mops.katowice.pl

Telefon zaufania dla seniorów

Telefon zaufania jest skierowany do tych osób starszych, które czują się samotne, oczekują wsparcia i rozmowy. Telefon zaufania dla seniorów: 796 970 686 czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16.00 do 19.00.

„Złota rączka” dla seniora!

Prezydent Miasta Katowice zaprasza również katowickich seniorów do korzystania z projektu „Złota rączka”. Celem projektu jest podniesienie oraz poprawa jakości życia poprzez zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Z usług mogą skorzystać seniorzy miasta Katowice (samotni, gospodarstwa 2-osobowe), którzy ukończyli 65. rok życia, i którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób.

Dodaj ogłoszenie