Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szychta kreatywna. Społeczne aspekty rewitalizacji

mat. partnera
Publiczna debata na temat rewitalizacji w całym kraju, także na Śląsku, koncentruje się w dużej mierze na gospodarczym oraz ekonomicznym wymiarze tego procesu, w sposób niewystarczający podejmując społeczne wątki z nim związane. Muzeum Śląskie buduje przestrzeń wymiany doświadczeń – „Szychtę kreatywną” – w której zmieniamy ten stan. W październiku kontynuujemy warsztaty, uwzględniając w dyskusji rzeczywiste potrzeby mieszkańców oraz podejmując kwestię rewitalizacji przestrzeni w szerszym, w tym także obywatelskim kontekście.

Do udziału w projekcie zachęcamy wszystkich, którym przestrzeń lokalna nie jest obojętna. Dwudniowe warsztaty w październiku przygotowane zostały z myślą o liderach społeczności na Śląsku, przedstawicielach NGO i jednostek samorządowych, pracownikach instytucji kultury, ale również architektach oraz urbanistach. Z tej okazji do Katowic przybędą goście mający ogromne doświadczenie w odbudowie i rozwoju przestrzeni miejskich w Polsce, m.in. Marta Żakowska z Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej (ASP Warszawa), Magdalena Wrzesień oraz Monika Komorowska ze Stowarzyszenia „Odblokuj”, Sławomir Marcysiak – miejski konserwator zabytków z Bydgoszczy, Andrzej Bulanda – architekt ze spółki Bulanda, Mucha Architekci sp. z o.o., Zygmunt Stępiński z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Bolesław Stelmach – architekt i autor takich rozwiązań jak Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Centrum Chopinowskie w Warszawie.

Podczas spotkań 25 i 26 października poruszymy kwestie związane z rewitalizacją tkanki architektonicznej, możliwościami adaptacji obiektów zabytkowych, z uwzględnieniem działań konserwatorskich i restauracyjnych oraz ich wpływu na użytkowników odnawianych obiektów. Chcemy podkreślić konieczność wzięcia pod uwagę faktycznych potrzeb społeczności w trakcie przygotowywania oferty inwestycyjnej oraz porozmawiać na temat programowania funkcjonalności rewaloryzowanych przestrzeni.

W pierwszym dniu warsztatów zaplanowaliśmy dwa moduły wystąpień, które podsumujemy w trakcie paneli dyskusyjnych. Tematyka pierwszego z nich będzie oscylować wokół kwestii planowania przestrzennego oraz nadawania funkcjonalności zdegradowanym, opuszczonym przestrzeniom. Drugi z modułów poświęcony będzie prezentacji europejskich rozwiązań architektonicznych i omówieniu założeń związanych z wpływem prowadzonych inwestycji na społeczność lokalną. W tym bloku wśród prelegentów pojawią się Dominique Sellier z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego oraz Łukasz Dziąbek z Muzeum Śląskiego, który omówi działania związane z inwestycją Muzeum na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice-Ferdynand”.

Drugiego dnia uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w kolejnej części prezentacji z udziałem prelegentów, wśród których znajdą się uznani architekci. W trakcie dyskusji chcemy zapytać o procesy związane z projektowaniem zmian w obiektach architektonicznych oraz porozmawiać o plusach i minusach lokalnych projektów rewitalizacyjnych. Na ten dzień zaplanowaliśmy również działania warsztatowe prowadzone zarówno przez pracowników Muzeum Śląskiego, jak i zaproszonych gości. Cztery grupy będą pracowały nad odmiennymi projektami, których elementem wspólnym będzie temat rewitalizacji wraz z perspektywą planowania funkcjonalności rewaloryzowanych obiektów.

Na wszystkie poruszane zagadnienia spojrzymy z antropologicznego i socjologicznego punktu widzenia oraz z perspektywy użytkownika rewitalizowanych przestrzeni.

Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy

Termin zgłaszania uczestnictwa:

do 22.10.2016 włącznie Magdalena Czerny-Kehl, tel.: 32 213 08 17 e-mail: [email protected]

Czym jest „Szychta kreatywna”?
„Szychta kreatywna” to forum wymiany doświadczeń związanych ze społecznym wymiarem rewitalizacji, z odniesieniami do aspektów konserwatorskich, architektonicznych czy inwestycyjnych. Projekt, realizowany przez Muzeum Śląskie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego (NIKU) w ramach Funduszy Współpracy Dwustronnej, został podzielony na trzy części: warsztaty Skala programowa (24 czerwca 2016 r.) i Skala architektoniczna – poziom inwestycyjny (26 października 2016 r.) oraz Forum rewitalizacji (marzec 2017).

Opiekun projektu: Łukasz Dziąbek Koordynator: Magdalena Czerny-Kehl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto