Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki i Industriadę 2010 będą promować... zoboty

Redakcja
O bogatym programie pierwszego Święta Szlaku Zabytków Techniki pisaliśmy kilka dni temu. Teraz poznajemy kolejną tajemnicę Industriady - zoboty.

Już 12 czerwca pierwsze Święto

Szlaku Zabytków Techniki

Województwa Śląskiego - Industriada 2010. Dzień niezwykły, w 23 miastach województwa i w sumie w 40 obiektach powiązanych historycznie z erą przemysłową będzie można odbyć niesamowitą podróż w przeszłość.

MM Silesia o Industriadzie 2010:

Zoboty w akcji

W tych wszystkich wydarzeniach będą nam towarzyszyć zoboty, czyli zabytkowe roboty. Podczas Industriady mają pełnić rolę przewodników, a nazywają się Parochwał, Buchmistrz, Gasimir, Q-Felek i Wiercisław. Jak same nazwy wskazują, ściśle odnoszą się do historii przemysłu.

Zoboty podczas Industriady będzie można budować. W Elektrociepłowni Szombierki i w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku z kartonów, w WPKiW i gliwickiej Radiostacji ze styropianu, a w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie i w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu z klocków. W tych miejscach zorganizowany zostanie konkurs na najciekawszego zobota, składanego z tychże materiałów. Biorący udział w konkursie otrzymają jedyne w swoim rodzaju, pamiątkowe magnesiki na lodówkę z wizerunkiem zobotów.  Dla najaktywniejszych czekają mapy i przewodniki po Szlaku Zabytków Techniki.  Z kolei dla najlepszego budowniczego zobota podczas całej Industriady organizatorzy przygotowali specjalny zestaw Lego Mindstorms, klocków z których można skonstruować prawdziwego robota!

Oprócz tego zobaczymy zoboty także na Giszowcu (tam olbrzymi zobot będzie budowany z materiałów wtórnych) i Nikiszowcu (gdzie będą częścią gry miejskiej "Przy sobocie po robocie"). Oczywiście zoboty to nie wszystko, więcej atrakcji znajdziecie pod linkiem powyżej, gdzie publikujemy pełny program imprezy.

Będzie sukces?

Pomimo tego, iż Industriada przeciera nową drogę dla Szlaku Zabytków Techniki i jest pierwszym tego typu wydarzeniem (które czerpie, o czym pisaliśmy - z niemieckiej, corocznej imprezy Extraschcicht), organizatorzy liczą na sukces i kontynuację w dalszych latach. - Szlak jest rozwijany od kilku lat, to ma być kulminacja tych działań. W ubiegłym roku odwiedziło go pół miliona osób, chcielibyśmy żeby tyle przybyło tej jednej soboty. Zobaczymy, czy tak się stanie - powiedział podczas konferencji prezentującej Industriadę oraz przyszłą kampanię promocyjną Szlaku

Zbyszek Zaborowski

, wicemarszałek województwa śląskiego.

- Poszukiwaliśmy naszej "big idea", Extraschicht to wzór, który będziemy ścigać. Ale nasz pomysł nie jest naśladownictwem, my jedynie się odnosimy do niemieckiego konceptu - powiedział Mateusz Zmyślony z Grupy Eskadra, która odpowiada za promocję wydarzenia i szlaku.

- To przekaz skierowany do pasjonatów techniki. Sama nazwa ma przywoływać skojarzenia z olimpiadą czy festiwalem. A zoboty to niejako "brand heroes" - bohaterowie marki. Będą się przewijały, czy to w czasie Industriady, czy też podczas kampanii. I to często, będzie ich mnóstwo. Te kilka przykładów to jedynie forpoczta całego robociego zalewu - dodał.

Szeroka promocja

Na promocję szlaku przyjdzie czas po Industriadzie, w drugim etapie. Po aglomeracji będzie kursować 51 oklejonych autobusów, zobaczymy również 155 tablic outdoorowych. A do tego prowadzone będą działania w internecie i społecznościowe. O Industriadzie dowiemy się z równie wielu źródeł.

- Oprócz dedykowanej strony internetowej imprezie poświęcone zostaną audycje telewizyjne i radiowe, a także reklamy i spoty. Do dwóch dwóch największych w województwie tytułów prasowych dołączany będzie insert z programem imprezy - w sumie 300 tys. sztuk - informuje

Tomasz Stemplewski

, Dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Oba etapy mają spinać działania łaczone. Jednym z nich jest konkurs, w czasie któego do insertu dołączony zostanie "Dowód rejestracyjny". Pomysł wziął się z tego, że SZT jest szlakiem samochodowym i będzie zachętą do regularnego dokonywania wizyt w obiektach na Szlaku Zabytków Techniki. Aby wziąć udział w konkursie z nagrodami, wystarczy zebrać 5 pieczątek i wymyślić hasło reklamujące ulubiony obiekt (oceniane przez agencyjne jury). Nagrodami są, jakżeby inaczej - roboty. Jeden jest robotem kuchennym, drugi - inteligentnym odkurzaczem, trzeci z kolei jest sterowany interaktywnie. W sumie do wygrania jest ich 21.

Drugim z elementów promocyjnych mają być zestawy wizytówek na specjalnie przygotowanych tablicach i standach, będące nośnikami informacji o wszystkich obiektach. Z okazji kampanii zostaną one zainstalowane w każdym z obiektów należących do Szlaku Zabytków Techniki.



HISTORIA, LUDZIE, ZABYTKI



od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto