Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak katowickich murali. W mieście jest kilkadziesiąt ulicznych malowideł. Zobaczcie te najciekawsze

JPP
Ul. Wiosny Ludów 62. Autorem jest Axel Void
Ul. Wiosny Ludów 62. Autorem jest Axel Void UM Katowice/murale.katowice.eu
Katowice zamierzają wypromować szlak katowickich murali. Miasto stworzy szlaki spacerowe śladem najciekawszych ulicznych malowideł. Na początek uruchomiono stronę internetową, są tu zdjęcia malowideł, lokalizacje, mapa, ale też możliwość zgłoszenia tych murali, których w zbiorze jeszcze nie ma.

Szlak katowickich murali. Strona internetowa już działa

W Katowicach na przestrzeni ostatnich lat powstało kilkadziesiąt murali. To mniejsze i większe, a często naprawdę ogromne, uliczne malowidła na ścianach budynków, ale również w przejściach podziemnych i tunelach. Są wśród nich murale niezwykłe, wybitne, ale nawet te przeciętne, wśród odpadających tynków i zrujnowanych kamienic, cieszą oko i dodają koloru szarym ulicom.

Zresztą jest ich tyle, że z powodzeniem mogą stać się wizytówką Katowic. Szansę na promocję poprzez murale w końcu dostrzegł też katowicki magistrat, a urzędnicy właśnie zapowiedzieli, że w mieście powstaną szlaki spacerowe śladem murali. Na początek uruchomiono stronę internetową - murale.katowice.eu. Są tu zdjęcia malowideł, lokalizacje, mapa, ale też możliwość zgłoszenia tych murali, których w zbiorze jeszcze nie ma.

- Zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w tworzenie bazy internetowej. Jeżeli mieszkańcy posiadają więcej informacji o zamieszczonych muralach, wiedzą gdzie znajdują się nowe lub zapomniane malunki - mogą skorzystać z formularza na stronie – zwraca uwagę Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomina też, że sztuka uliczna na dobre opanowała Katowice przy okazji Street Art Festival, który odbywa się od 2011 roku.

- Kolejne odsłony tego odbywającego się od prawie dekady wydarzenia sprawiły, że w Katowicach zapanowała moda na sztukę uliczną, której podstawową intencją jest zauważać i obserwować rytm miasta, a nieraz stać się też sugestywnym głosem w publicznej debacie – dodaje Krupa.

W internetowym przewodniku po katowickich muralach znajdziemy aktualnie kilkadziesiąt malowideł. Mamy tu „Tańczącą z atomami”, czyli katowicką noblistkę Marię Goeppert-Meyer na ścianie rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, jest Wojciech Kukuczka w Bogucicach, a także górnicy z Wujka w Brynowie. Poza tym są tu słynny mural "Think" w Szopienicach, "Don’t think, don’t ask, pay tax, vote for us" przy ulicy Wincentego Pola w Brynowie czy rozczłonkowana kura przy Tylnej Mariackiej i wiele innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto