MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szerzyny chcą mieć własne Centrum Kultury i Nauki z salą koncertową. Projekt inwestycji robi wrażenie. Gmina walczy o środki z ministerstwa

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Gmina ma już gotowy projekt tego, jak będzie wyglądać Centrum Kultury i Nauki. Kompleks budynków stanąć ma na placu targowiska w Szerzynach
Gmina ma już gotowy projekt tego, jak będzie wyglądać Centrum Kultury i Nauki. Kompleks budynków stanąć ma na placu targowiska w Szerzynach Archiwum Gminy Szerzyny
Gmina Szerzyny ma już projekt i prawomocne pozwolenie na budowę Centrum Kultury i Nauki z dużą salą koncertową oraz pomieszczeniami dla biblioteki i przyszłej szkoły muzycznej. Jednocześnie przygotowuje wniosek o dofinansowanie inwestycji, która łączyć ma szereg różnych funkcji, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Ambitne plany gminy Szerzyny

Pomysł na budowę centrum kulturalno-biblioteczno-edukacyjnego zrodził się już kilka lat temu. W Szerzynach brakuje bowiem ośrodka kultury z prawdziwego zdarzenia (placówka mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach od parafii, które nie są duże), biblioteka gminna korzysta z gościnności szkoły podstawowej, a ambitne plany zakładające utworzenie w Szerzynach szkoły muzycznej I stopnia byłoby trudno wprowadzić w życie z racji braku odpowiedniej bazy lokalowej.

- Stąd inicjatywa budowy Centrum Kultury i Nauki z prawdziwego zdarzenia, które łączyłoby w sobie różne funkcje – ośrodka kultury, biblioteki, ale byłyby w nim też pomieszczenia do lekcji gry na instrumentach, a także duża sala koncertowa na ponad dwieście miejsc. Służyłaby one nie tylko do występów uczniom szkoły muzycznej, ale byłaby wykorzystywana do różnego rodzaju wydarzeń gminnych i uroczystości, gdyż nie posiadamy takiego obiektu w żadnej z miejscowości – wylicza Grzegorz Gotfryd, wójt gminy Szerzyny.

Utworzenie szkoły muzycznej I stopnia w Szerzynach stanowiłoby wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy w tym momencie muszą dowozić swoje dzieci na zajęcia nauki gry na instrumentach do szkół muzycznych m.in. w Tuchowie, Jaśle, ale też do Tarnowa, co jest czasochłonne i nie każdego na to stać.

- W tym momencie ponad 50 dzieci z gminy dojeżdża na tego typu lekcje, ale gdyby szkoła muzyczna była na miejscu, to z pewnością chętnych byłoby jeszcze więcej, bo nieodkrytych talentów jest jeszcze dużo – zauważa Grzegorz Gotfryd.

Przykładem tego, że Szerzyny to bardzo muzykalna gmina i w najmłodszych mieszkańcach drzemie duży potencjał są m.in. dwie prężnie działające orkiestry dęte, które odnoszą duże sukcesy a także uruchomione ognisko muzyczne w Żurowej.

Wniosek o dofinansowanie do ministerstwa kultury

W Centrum Kultury i Nauki w Szerzynach znaleźć się mają także pomieszczenia dla organizacji pozarządowych (m.in. kół gospodyń wiejskich) oraz dodatkowa przestrzeń dla rozwijania kreatywności młodych. Budynek stanie w miejscu targowiska – w centrum miejscowości, a jego budowa może pochłonąć ok. 20 mln złotych.

Gmina liczy na wsparcie ministerstwa kultury, z którego już wcześniej uzyskała dofinansowanie na wykonanie dokumentacji projektowej. Przygotowuje wniosek do programu FenIKS, na rozbudowę obiektów kultury.

W Tarnowie rozpoczął się maturalny maraton

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto