Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętujemy 30-lecie Witosa w Katowicach. Jak zmieniło się osiedle? Zobacz archiwalne ZDJĘCIA

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
osiedle Witosa w Katowicach
osiedle Witosa w Katowicach archiwum prywatne: Krystian Gawlik
KATOWICE. Osiedle Witosa to nie tylko osiedle mieszkalne, ulokowane w naszym mieście, ale także nazwa dla całej dzielnicy miasta, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Jak na przestrzeni tych lat zmieniło się osiedle? Z Państwa pomocą pragniemy to pokazać. Przyślijcie nam swoje archiwalne zdjęcia osiedla, a my porównamy je z teraźniejszością. Zmontujemy razem niezwykły film.

Jak było, a jak jest?
Aby pokazać, jak przez 30 lat zmieniało się osiedle Witosa, potrzebujemy Państwa pomocy a dokładniej archiwalnych zdjęć. Witosa to świetne miejsce do życia, wielu mieszkańców pamięta jeszcze fińskie domy, w których kiedyś żyli. I choć swoje ogródki byli zmuszeni zamienić często na blokowy balkon, zdecydowali się tu pozostać, bo to idealne miejsce do życia. Witosa chwalą zarówno jego starsi, jak i młodsi mieszkańcy a osiedle wciąż zyskuje kolejnych lokatorów. Wszystko to dzięki nowym inwestycjom i świetnej lokalizacji.

30 lat osiedla Witosa. Co się zmieniło?

Tak to się zaczęło
Przypomnijmy: osiedle im. Wincentego Witosa powstało na miejscu dawnego osiedla fińskich domków, które zostało wybudowane po II wojnie światowej na terenie historycznej gminy Załęże. W 1991 r. w tym miejscu wydzielono tzw. „jednostkę pomocniczą 8” – czyli po prostu jedną z dzielnic północnych miasta Katowice. Historia tego miejsca sięga jednak znacznie głębiej, niż mogłoby się wydawać. Historycy dowodzą, że o dzielnicy pisano już w XVII wieku. Zapiski te dotyczą Obroków. Od XVIII wieku hodowano w tym miejscu owce, później w dzielnicy rozwijał się przemysł.

W 1840 r. powstała tutaj kopalnia węgla kamiennego Kleofas, należała ona zresztą do Karola Goduli, górnośląskiego przedsiębiorcy, jednego z najbardziej zasłużonych i jednocześnie owianych tajemnicą śląskich przemysłowców. Natomiast w 1846 r. wybudowano w pobliżu linię kolejową łączącą Świętochłowice i Mysłowice. W początkach XX wieku przy kopalni wybudowano też miasteczko patronackie.

Fińskie domki zaczęto wyburzać w 1976 r. – to właśnie wtedy rozpoczęła się budowa osiedla, które rozwijane jest do dziś. Budowę zakończono w 1981 r. a dwa lata później, osiedle otrzymało nazwę Wincentego Witosa.

Obecnie osiedle Witosa graniczy: od północy z linią kolejową 137, od zachodu z Chorzowem, od południa z Lasem Kochłowickim i autostradą A4, a od wschodu z Załężem i ul. Bocheńskiego. W 2004 r. kopalnia Kleofas została zamknięta, a na terenie osiedla zaczęto intensywnie rozwijać m.in. sektor usług.

Witosa – kiedyś i dziś
Architektura osiedla jest zróżnicowana. W latach 70., kiedy zdecydowano o budowie osiedla, powstały tu nie tylko mieszkania, ale także całe zaplecze zapewniające komfort mieszkańcom. Wybudowano wówczas szkoły, kościół, sklepy oraz budynki służby zdrowia.

- Na osiedlu dominuje zabudowa z bloków z wielkiej płyty. Są to bloki typowe dla okresu komunistycznego.

- Charakterystyczną cechą dzielnicy jest także strefa z zabudową przemysłową. W części Obroki ciągle stoją budynki mieszkalne dla pracowników kopalni. Są to tzw. familoki.

- Zamknięta kopalnia Kleofas przetrwała do dziś, część pozostałych po niej budynków objęto ochroną konserwatorską – m.in. szyby wentylacyjne.

- Dzielnica jest podzielona na części mieszkalne i handlowe. Wschód Osiedla Witosa jest tradycyjną już częścią handlową – znajdują się tu hipermarkety i targi.

- Osiedle Witosa to także szereg biurowców (m.in. przy ul. Kossutha), które zatrudniają mnóstwo ludzi z całych Katowic.

- Jednym z najładniejszych miejsc dzielnicy jest Plac św. Herberta z oświetloną fontanną. To tutaj organizowane są m.in. koncerty lub inne wydarzenia kulturalne.

Ponadto w ostatnich latach powstały tu m.in.: nowoczesny kompleks budynków wielorodzinnych przy ulicy H. Szwana - Premier Park, zrealizowany przez katowickiego dewelopera BD Inwestor, nowe mieszkania w budynkach Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Sławka oraz kompleks budynków wielorodzinnych przy ul. Bardowskiego zrealizowany przez firmę TDJ Estate.

osiedle Witosa w Katowicach

Świętujemy 30-lecie Witosa w Katowicach. Jak zmieniło się os...

Zobaczmy te wszystkie zmiany w jednym filmie. Stwórzmy go razem! Zachęcamy wszystkich mieszkańców Witosa, aby przysyłali nam swoje archiwalne zdjęcia osiedla, a my wykorzystamy je w naszym filmie. Docenimy miejsce, w którym mieszkamy, bawiąc się przy okazji w filmowców. Na Państwa zdjęcia czekamy przez najbliższe dwa tygodnie, archiwa można wysyłać na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto