Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2020. Nie będzie ani parady, ani pikników. Zamiast tego składanie kwiatów, msza za Ojczyznę i wirtualny koncert

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Obchody Święta Niepodległości w 2019 roku w Katowicach
Obchody Święta Niepodległości w 2019 roku w Katowicach Arkadiusz Gola
Nie będzie parad, przemarszów, ani pikników wojskowych i pokazów sprzętu, a jedynie składanie kwiatów pod pomnikami i nabożeństwa za Ojczyznę. W tym roku Święto Niepodległości z uwagi na pandemię koronawirusa celebrowane będzie zdecydowanie bardziej w kameralnie, ale też zdalnie.

Święto Niepodległości 2020. Nie będzie ani parady ani pikników

Wojewódzkie, najbardziej widowiskowe obchody Święta Niepodległości co roku organizowano w Katowicach. To tu, najczęściej na ulicy Jagiellońskiej odbywała się parada, w której maszerowali mundurowi i mażoretki, a na sąsiednim placu Sejmu Śląskiego odbywał się piknik z pokazem sprzętu wojskowego. W tym roku ani parady, ani pikniku nie będzie. A program obchodów, z uwagi na pandemię koronawirusa, znacząco okrojono.

- Wojewoda, marszałek i prezydent Katowic będą składali kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich, następnie pod pomnikami Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego – mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

I to w zasadzie tyle. Zaplanowano jeszcze mszę za Ojczyznę w archikatedrze Chrystusa Króla (o godz. 10.30.), ale ze względu na rządowe obostrzenia, będzie mogło w niej uczestniczyć maksymalnie 150 osób.

Podobnie obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą przebiegały w innych śląskich miastach: nabożeństwo oraz składnie kwiatów. Pozostałe wydarzenia w większości odwołano.

Wirtualny koncert na Krakowskim Przedmieściu i akcja „Niepodległa do Hymnu”

Pandemia pokrzyżowała zresztą nie tylko uroczystości w regionie, ale również te ogólnopolskie, które ostatecznie odbędą się, ale wirtualnie. I tak relacjonowany online będzie wirtualny Festiwal Niepodległa, który 11 listopada odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na scenie pojawi się plejada gwiazd: Miuosh, Organek, Paweł Domagała, Enej i Ania Dąbrowska. Będzie też czytanie bajek przez aktorów: Agnieszkę Więdłochę, Piotra Cyrwusa, Macieja Zakościelnego i Antoniego Pawlickiego, a na koniec prywatka z tańcami ludowymi, którą poprowadzi Janusz Prusinowski.

Planowana jest również powtórka ubiegłorocznej akcji „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólne śpiewanie w różnych miejscach, ale w tym samym czasie – w południe 11 listopada – Mazurka Dąbrowskiego. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów.

Nieco więcej w regionie 11 listopada będzie się natomiast działo w Jastrzębiu – Zdroju, gdzie tego dnia zaplanowano finał kampanii społeczno-edukacyjnej „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej”, zainicjowanej przez Fundację JSW. W ramach akcji odbędzie się msza za Ojczyznę (godz. 11. w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła), widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego„ (bez udziału publiczności, godz. 16., które będzie transmitowane on-line na stronie porozumieniejastrzebskie.pl) oraz wieczorny pokaz świetlny na 40 budynkach m.in. w Jastrzębiu – Zdroju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto