Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świadkowie Jehowy otworzyli nowy kompleks sal w Katowicach. Powstał w samym centrum miasta!

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Sala Królestwa Świadków Jehowy, ul. Nadgórników 9, Katowice

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sala Królestwa Świadków Jehowy, ul. Nadgórników 9, Katowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE JW.ORG
KATOWICE. W sobotę, 6 kwietnia, nieopodal Muzeum Śląskiego, oficjalnie oddany został do użytku nowy kompleks Sal Królestwa Świadków Jehowy. Od tej pory, każdego tygodnia, z obiektu przy ulicy Nadgórników 9 korzystać będzie ponad 700 mieszkańców stolicy Śląska i okolic. To jeden z 661 tego typu budynków w Polsce i jeden z 63 tysięcy na świecie, w których spotykają się Świadkowie Jehowy.

- Katowice to wielokulturowe miasto, a jego mieszkańcy, to ludzie znani z otwartości - mówi Piotr Jarząbek, rzecznik Świadków Jehowy na Śląsku. - Dlatego bardzo się cieszymy, że właśnie tutaj, w Katowicach, mogliśmy wybudować i oddać do użytku jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Sala Królestwa to miejsce cotygodniowych spotkań, w trakcie których można dowiedzieć się kim jest Bóg, jakie ma cechy, plan dla ludzi na przyszłość, ale i jak w życiu zastosować cenne i praktyczne zasady z Pisma Świętego. Panuje tu radosna, życzliwa atmosfera, wstęp jest wolny i każdy jest mile widzianym gościem - dodaje.

W trzykondygnacyjnym, nowoczesnym kompleksie znajdują się: dwie sale wykładowe z audytorium na 154 i 177 miejsc siedzących, szatnie oraz zaplecze sanitarne z łazienkami oraz duży parking. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jak dalej wyjaśnia Piotr Jarząbek, z programu zebrań każdego tygodnia można skorzystać aż w pięciu językach.

- Jako Świadkowie Jehowy tworzymy międzynarodową społeczność, bez podziałów na tle narodowościowym czy społecznym, dlatego też w tym nowym katowickim kompleksie spotykać się będą osoby posługujące się nie tylko językiem polskim, ale też angielskim, ukraińskim, rosyjskim oraz polskim językiem migowym. W audytorium zamontowaliśmy sprzęt audio-wideo, który umożliwia komfortowy odbiór programu i jest niezbędny szczególnie w trakcie spotkań osób porozumiewających się językiem migowym - mówi Piotr Jarząbek.

To wszystko w środku. A co możemy zobaczyć na zewnątrz? Jak podkreśla Jakub Słowik, kierownik budowy, Świadkom Jehowy zależało, by obiekt był nowoczesny i funkcjonalny. Ale, jak się okazuje, kluczowe były też lokalne uwarunkowania. Co dokładnie?

- Ze względu na wyjątkową lokalizację Sali Królestwa w centrum miasta, dołożyliśmy wszelkich starań, by obiekt wkomponował się w otoczenie. Dlatego zastosowaliśmy odpowiednie materiały, w tym elewację o podwyższonych walorach estetycznych - wyjaśnia Jakub Słowik. - Poza tym, aby odciążyć okoliczne, publiczne parkingi, wybudowaliśmy dwukondygnacyjny parking z 61 miejscami postojowymi - dodaje.

Nowy kompleks zastąpił sale, w których miejscowi Świadkowie Jehowy spotykali się przez 24 lata, od 1995 do 2019 roku. Przy budowie nowego obiektu wzięło udział 1276 ochotników z różnych części kraju – wśród nich byli wykwalifikowani specjaliści m.in. architekci, konstruktorzy, elektrycy czy dekarze. Najstarszy miał 77 lat, a najmłodszy 18. Co ciekawe, w trakcie prac budowlanych wydanych zostało 21 tysięcy 496 posiłków.

- Jesteśmy wdzięczni ochotnikom za ich zaangażowanie, ofiarność, a przede wszystkim za to, że dobrowolnie i nieodpłatnie poświęcili swój czas, siły i umiejętności. Prace przebiegały sprawnie także dzięki bardzo dobrej i życzliwej współpracy z miejscowymi urzędami, firmami i lokalnymi przedsiębiorcami. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili, serdecznie dziękujemy - dodaje kierownik budowy.

Mirosław Skórski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach, był jednym z gości, którzy odwiedzili nowy kompleks należący do Świadków Jehowy.

- Przyszedłem wyrazić uznanie dla wzorowego prowadzenia i zakończenia tej budowy - powiedział Mirosław Skórski. - Inspektorzy, którzy byli na kontroli obowiązkowej, która zawsze poprzedza wydanie pozwoleń na użytkowanie, byli pod wrażeniem czystości tutaj – samego obiektu i wszystkiego co wokół niego. Sama dokumentacja była także wzorowo prowadzona.

Powiatowy inspektor Mirosław Skórski odniósł się także do znaczącego udziału kobiet przy budowie sal.

- Kobiety niesłusznie omijają budowy - wyjaśnił. - Byłby to przełom, myślę bardzo cenny, gdyby zaistniały na budowach. Wiele robót nie wymaga męskiej siły, natomiast wymaga sumienności i uwagi - dodał.

64-letnia Lidia Machulec z Katowic, emerytowany pracownik biurowy, była jedną z setek kobiet i wspomnianych 1276 ochotników, którzy zgłosili się do pomocy. Lidia otrzymała zadanie przy zbrojeniu budynku.

- Nigdy nie przypuszczałam, że ja, emerytka, będę w stanie robić coś takiego - mówi Lidia Machulec. - Ale dzięki szkoleniu i pomocy doświadczonych ochotników nauczyłam się wielu nowych umiejętności. Poznałam setki serdecznych, uśmiechniętych i pracowitych osób. Nigdy tego nie zapomnę - dodaje.

Z kolei Michał Szulc, 36-letni doświadczony przedsiębiorca i specjalista w branży sanitarnej, razem z żoną Iwoną, przeprowadził się z Żar do Katowic, tylko po to, by przez 10 miesięcy brać udział w tym projekcie. Jak zaznacza, czas spędzony w Katowicach był niezwykły pod wieloma względami, ale przede wszystkim zapamięta panującą tu atmosferę.

- Od czterech lat razem z żoną mamy możliwość brać udział w budowach Sal Królestwa Świadków Jehowy w różnych częściach świata - mówi Michał Szulc. - Jesteśmy szczęśliwi, że także w Katowicach, mogliśmy współpracować z tyloma fantastycznymi ludźmi, dla których najważniejszy na budowie jest człowiek i radość przebywania ze sobą. Udało nam się osiągnąć wspólny cel – wybudować obiekt, który będzie służył mieszkańcom Katowic i okolic - dodaje.

Sale Królestwa, czyli miejsca wielbienia Boga
Świadkowie Jehowy na całym świecie spotykają się w Salach Królestwa, by lepiej poznać Pismo Święte i dowiedzieć się, jak stosować w życiu jego nauki. Na ich zebrania może przyjść każdy, nie trzeba być Świadkiem Jehowy. W ich trakcie nie przeprowadza się żadnych zbiórek pieniędzy.

Jak wyglądają zebrania Świadków Jehowy?
Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu. Wiele punktów programu ma charakter dyskusji, w której mogą brać udział wszyscy obecni, jeżeli tylko mają takie życzenie. Zebrania rozpoczynają się i kończą pieśnią oraz modlitwą. Spotkania odbywają się osobiście lub za pomocą wideokonferencji.

W które dni mogę przyjść na zebranie Świadków Jehowy w Katowicach?

  • Wtorek, 18:30 – Zbór Katowice Bogucice, Katowice Ukraiński oraz Katowice Angielski
  • Środa, 18:30 – Zbór Katowice Migowy oraz Katowice Zawodzie
  • Czwartek, 18:30 – Zbór Katowice Wełnowiec oraz Katowice Zachód
  • Piątek, 18:30 – Zbór Katowice Centrum oraz Katowice Rosyjski
  • Sobota, 13:00 – Zbór Katowice Migowy
  • Niedziela 9:45 – Zbór Katowice Centrum oraz Katowice Zachód
  • Niedziela 12:30 – Zbór Katowice Bogucice oraz Katowice Rosyjski
  • Niedziela 15:15 – Zbór Katowice Wełnowiec oraz Katowice Ukraiński
  • Niedziela 18:00 – Zbór Katowice Zawodzie

Zebrania odbywają się w Katowicach, przy ul. Nadgórników 9.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto