Strajk kobiet w Katowicach. Protestujący zablokowali rondo i centrum miasta [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Strajk Kobiet: blokada katowickiego ronda w poniedziałem 2 listopada
Strajk Kobiet: blokada katowickiego ronda w poniedziałem 2 listopada Arkadiusz Gola
Strajk Kobiet w Katowicach. W Katowicach 2 listopada 2020 r. protestujący wyszli i wyjechali na główne ulice miasta. Protest rozpoczął się o godzinie 16.00. Zablokowany zostało ruch na katowickim rondzie. Sprawdzamy, na bieżąco, jak wygląda sytuacja w Katowicach.

Strajk Kobiet. Kolejna blokada dróg w Katowicach

To kolejna blokada dróg w Katowicach. W poniedziałek, 2 listopada, w ramach Strajku Kobiet mają być zablokowane drogi w miastach. Protestujący mają blokować też ulice Katowic. W miniony poniedziałek również były przez protestujących blokowane ulice m.in. w Katowicach i Gliwicach. Start protestu to godzina 16.00, czyli popołudniowy szczyt komunikacyjny.

Aktualizacja godzina 18.50
- Ruch w tunelu w Katowicach odbywa się już normalnie. Policjanci nie blokują też już dróg dojazdowych do ronda w Katowicach. Protestujący wciąż są na rondzie i ruch tam jest spowolniony, ale samochody przejeżdżają przez rondo - podaje dyżurny stanowiska kierowania ruchem w katowickiej Komendzie Miejskiej Policji.

Aktualizacja godzina 18.20
Ruch w Katowicach jest dużo mniejszy, ale wciąż są utrudnienia na rondzie w Katowicach, wokół którego krążą samochody protestujących w ramach Strajku Kobiet i poniedziałkowej blokady dróg w Polsce.

Aktualizacja godzina 17.45
W szybach samochodów osób protestujących pojawiły się hasła przeciwko obecnej władzy. To m.in. takie hasła jak:

  • "PiS myśli, że Mazurek Dąbrowskiego to ciasto"
  • "Kot może zostać. Reszta wyp*"
  • "Następny parasol otworzymy Wam w du*"

Aktualizacja godzina 17.20
Wciąż zablokowane jest rondo w Katowicach. Prostujący blokują też przejazd pod katowickim tunelem - od strony Chorzowa. W drugą stronę - od Sosnowca - przejazd tunelem odbywa się normalnie. - Ruch w tunelu od kierunku DTŚ - Chorzowa - jest spowolniony. Protestujący blokują przejazd na rondzie w Katowicach, tam ruch jest wstrzymany - sprawdza dyżurny na stanowisku kierowania ruchem w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach.

Aktualizacja godzina 16.45
Policja zablokowała rondo, by nie tworzyły się korki. Na rondzie jest kilkadziesiąt samochodów kierowców, którzy wspierają Strajk Kobiet. Policjanci kierują objazdami, a na rondzie tylko są samochody protestujących.

Aktualizacja godzina 16.30
Łącznie katowickie rondo blokuje kilkanaście samochodów protestujących. Kierowcy ci jeżdżą wokół ronda, ale nie są w stanie zatrzymać całkowicie ruchu na rondzie. Inne samochody i autobusy wjeżdżają i wyjeżdżają z ronda. Ruch jest utrudniony, ale nie wstrzymany.

Strajk Kobiet: blokada katowickiego ronda w poniedziałem 2 listopada

Strajk kobiet w Katowicach. Protestujący zablokowali rondo i...

Aktualizacja godzina 16.20
Wokół katowickiego ronda jeżdżą kierowcy - protestujący w ramach Strajku Kobiet i poniedziałkowej blokady dróg. Przy rondzie jest większy ruch, a kierowcy wracający m.in. z pracy próbują powoli przebić się przez rondo. Ruch nie jest całkowicie wstrzymany, ale jedzie się bardzo wolno. Słychać także klaksony - przyciskane przez protestujących kierowców.

Aktualizacja godzina 16.15
Rozpoczęła się blokada ronda w Katowicach. Tym razem protestujący to tylko kierowcy. Na rondzie nie ma pieszych z transparentami. Widać na niektórych samochodach charakterystyczne dla Strajku Kobiet symbole – czerwone błyskawice czy hasła protestu. Kierowcy jeżdżą wokół ronda. Rondo nie jest zablokowane całkowicie, widać, że przejeżdżają tam m.in. autobusy.

Aktualizacja, godzina 16.00
Rondo w Katowicach jest przejezdna. W pobliżu gotowa jest policja, która ma zabezpieczać protest i kierować kierowców objazdami. Obecnie nie jest to potrzebne, bo nie widać, by protestujący blokowali drogę.

Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedziały, że każdy w poniedziałek w całej Polsce odbywać się będą blokady dróg. W ten sposób protestujący sprzeciwiają się wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości z 22 października dotyczące prawa aborcyjnego w Polsce. Emocji strajkujących nie załagodziła nawet zapowiedziany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt dotyczący prawa aborcyjnego, który ma przesłać do Sejmu. Prezydent chce wykreślenia z ustawy przesłanki, dotyczącej zakazu aborcji w przypadku wad letalnych płodu. W ten sposób sytuacja miałaby powrócić do obowiązującego w Polsce przez ostatnie 27 lat tzw. „kompromisu aborcyjnego".

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kobiety protestują

W Polsce obowiązywał przez ostatnie 27 lat tzw. „kompromis aborcyjny”. Przez ten czas aborcja była dopuszczalna jedynie w trzech przypadkach - gdy ciąża zagrażała życia matce, ciąża mogła powstała w wyniku czynu zabronionego, m.in. gwałtu lub gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

To właśnie ta ostatnia przesłanka została uznana 22 października przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z Konstytucją RP. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego będzie oznaczało niemal całkowity zakaz aborcji. W Polsce kobiety będą mogły legalnie wykonać aborcję jedynie, gdy ciąża będzie wynikiem gwałtu lub kazirodztwa oraz gdy będzie zagrażała życiu i zdrowiu matki.

Strajk Kobiet: blokada katowickiego ronda w poniedziałem 2 listopada

Strajk kobiet w Katowicach. Protestujący zablokowali rondo i...

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie. Bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują jedynie w dużo mniejszych krajach - Andorze, Malcie, San Marino czy Watykanie. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zgłosi do sejmu projekt ustawy związanej z przesłanką dotyczącej zakazu aborcji w przypadku wad letalnych płodu.

Po wyroku TK w Polsce rozpoczęły się liczne protesty. Kobiety wyszły na ulice dużych i małych miast w Polsce. Ta sytuacja trwa nieprzerwanie już od ponad tygodnia. To już 12 dzień protestów.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie