Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk kobiet w Katowicach. Protestujący zablokowali rondo i centrum miasta [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Strajk Kobiet: blokada katowickiego ronda w poniedziałem 2 listopada
Strajk Kobiet: blokada katowickiego ronda w poniedziałem 2 listopada Arkadiusz Gola
Strajk Kobiet w Katowicach. W Katowicach 2 listopada 2020 r. protestujący wyszli i wyjechali na główne ulice miasta. Protest rozpoczął się o godzinie 16.00. Zablokowany zostało ruch na katowickim rondzie. Sprawdzamy, na bieżąco, jak wygląda sytuacja w Katowicach.

Strajk Kobiet. Kolejna blokada dróg w Katowicach

To kolejna blokada dróg w Katowicach. W poniedziałek, 2 listopada, w ramach Strajku Kobiet mają być zablokowane drogi w miastach. Protestujący mają blokować też ulice Katowic. W miniony poniedziałek również były przez protestujących blokowane ulice m.in. w Katowicach i Gliwicach. Start protestu to godzina 16.00, czyli popołudniowy szczyt komunikacyjny.

Aktualizacja godzina 18.50
- Ruch w tunelu w Katowicach odbywa się już normalnie. Policjanci nie blokują też już dróg dojazdowych do ronda w Katowicach. Protestujący wciąż są na rondzie i ruch tam jest spowolniony, ale samochody przejeżdżają przez rondo - podaje dyżurny stanowiska kierowania ruchem w katowickiej Komendzie Miejskiej Policji.

Aktualizacja godzina 18.20
Ruch w Katowicach jest dużo mniejszy, ale wciąż są utrudnienia na rondzie w Katowicach, wokół którego krążą samochody protestujących w ramach Strajku Kobiet i poniedziałkowej blokady dróg w Polsce.

Aktualizacja godzina 17.45
W szybach samochodów osób protestujących pojawiły się hasła przeciwko obecnej władzy. To m.in. takie hasła jak:

  • "PiS myśli, że Mazurek Dąbrowskiego to ciasto"
  • "Kot może zostać. Reszta wyp*"
  • "Następny parasol otworzymy Wam w du*"

Aktualizacja godzina 17.20
Wciąż zablokowane jest rondo w Katowicach. Prostujący blokują też przejazd pod katowickim tunelem - od strony Chorzowa. W drugą stronę - od Sosnowca - przejazd tunelem odbywa się normalnie. - Ruch w tunelu od kierunku DTŚ - Chorzowa - jest spowolniony. Protestujący blokują przejazd na rondzie w Katowicach, tam ruch jest wstrzymany - sprawdza dyżurny na stanowisku kierowania ruchem w Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach.

Aktualizacja godzina 16.45
Policja zablokowała rondo, by nie tworzyły się korki. Na rondzie jest kilkadziesiąt samochodów kierowców, którzy wspierają Strajk Kobiet. Policjanci kierują objazdami, a na rondzie tylko są samochody protestujących.

Aktualizacja godzina 16.30
Łącznie katowickie rondo blokuje kilkanaście samochodów protestujących. Kierowcy ci jeżdżą wokół ronda, ale nie są w stanie zatrzymać całkowicie ruchu na rondzie. Inne samochody i autobusy wjeżdżają i wyjeżdżają z ronda. Ruch jest utrudniony, ale nie wstrzymany.

Strajk Kobiet: blokada katowickiego ronda w poniedziałem 2 listopada

Strajk kobiet w Katowicach. Protestujący zablokowali rondo i...

Aktualizacja godzina 16.20
Wokół katowickiego ronda jeżdżą kierowcy - protestujący w ramach Strajku Kobiet i poniedziałkowej blokady dróg. Przy rondzie jest większy ruch, a kierowcy wracający m.in. z pracy próbują powoli przebić się przez rondo. Ruch nie jest całkowicie wstrzymany, ale jedzie się bardzo wolno. Słychać także klaksony - przyciskane przez protestujących kierowców.

Aktualizacja godzina 16.15
Rozpoczęła się blokada ronda w Katowicach. Tym razem protestujący to tylko kierowcy. Na rondzie nie ma pieszych z transparentami. Widać na niektórych samochodach charakterystyczne dla Strajku Kobiet symbole – czerwone błyskawice czy hasła protestu. Kierowcy jeżdżą wokół ronda. Rondo nie jest zablokowane całkowicie, widać, że przejeżdżają tam m.in. autobusy.

Aktualizacja, godzina 16.00
Rondo w Katowicach jest przejezdna. W pobliżu gotowa jest policja, która ma zabezpieczać protest i kierować kierowców objazdami. Obecnie nie jest to potrzebne, bo nie widać, by protestujący blokowali drogę.

Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedziały, że każdy w poniedziałek w całej Polsce odbywać się będą blokady dróg. W ten sposób protestujący sprzeciwiają się wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości z 22 października dotyczące prawa aborcyjnego w Polsce. Emocji strajkujących nie załagodziła nawet zapowiedziany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt dotyczący prawa aborcyjnego, który ma przesłać do Sejmu. Prezydent chce wykreślenia z ustawy przesłanki, dotyczącej zakazu aborcji w przypadku wad letalnych płodu. W ten sposób sytuacja miałaby powrócić do obowiązującego w Polsce przez ostatnie 27 lat tzw. „kompromisu aborcyjnego".

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kobiety protestują

W Polsce obowiązywał przez ostatnie 27 lat tzw. „kompromis aborcyjny”. Przez ten czas aborcja była dopuszczalna jedynie w trzech przypadkach - gdy ciąża zagrażała życia matce, ciąża mogła powstała w wyniku czynu zabronionego, m.in. gwałtu lub gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

To właśnie ta ostatnia przesłanka została uznana 22 października przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z Konstytucją RP. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego będzie oznaczało niemal całkowity zakaz aborcji. W Polsce kobiety będą mogły legalnie wykonać aborcję jedynie, gdy ciąża będzie wynikiem gwałtu lub kazirodztwa oraz gdy będzie zagrażała życiu i zdrowiu matki.

Strajk Kobiet: blokada katowickiego ronda w poniedziałem 2 listopada

Strajk kobiet w Katowicach. Protestujący zablokowali rondo i...

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie. Bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują jedynie w dużo mniejszych krajach - Andorze, Malcie, San Marino czy Watykanie. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zgłosi do sejmu projekt ustawy związanej z przesłanką dotyczącej zakazu aborcji w przypadku wad letalnych płodu.

Po wyroku TK w Polsce rozpoczęły się liczne protesty. Kobiety wyszły na ulice dużych i małych miast w Polsce. Ta sytuacja trwa nieprzerwanie już od ponad tygodnia. To już 12 dzień protestów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto