Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania, wystawy, kiermasz, spacer po cmentarzu żydowskim. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach trwają VI Dni Kultury Żydowskiej

Redakcja
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Spotkania, wystawy, kiermasz, spacer po cmentarzu żydowskim. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach trwają VI Dni Kultury Żydowskiej. Coroczne wydarzenie to cykl spotkań, prelekcji oraz wystaw, zrzeszających miłośników i pasjonatów tematyki związanej z literaturą, historią oraz tradycją judaizmu.

Do 13 lutego 2022 roku potrwają VI Dni Kultury Żydowskiej, których organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Coroczne wydarzenie to cykl spotkań, prelekcji oraz wystaw, zrzeszających miłośników i pasjonatów tematyki związanej z literaturą, historią oraz tradycją judaizmu. W ramach szóstej edycji tej inicjatywy, jej uczestnicy przez dwa tygodnie mają możliwość zapoznawania się z przygotowanymi przez organizatorów oraz prelegentów ciekawostkami, dotyczącymi kultury narodu żydowskiego. Do udziału w spotkaniach upoważniają bezpłatne wejściówki, jakie należy odebrać bądź zarezerwować w filiach, które organizują poszczególne przedsięwzięcia.

Przywrócić pamięć

Tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej rozpoczęły się 1 lutego 2022 roku i odbywają się w różnych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej na terenie Katowic. Jak dotąd, uczestnicy wydarzenia spotkali się między innymi z Dariuszem Popielą – Prezesem Fundacji Rodziny Popielów „Centrum”, realizatorem projektu imiennego upamiętniania ofiar Zagłady pod nazwą „Ludzie, nie liczby”. W Filii nr 25 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach poruszył on temat podejmowanych w ramach tego projektu działań, które mają przywoływać pamięć o zamordowanej społeczności żydowskiej.

Różnorodność i kontrasty

W ramach wydarzenia, nie zabrakło także spotkania z Marcinem Pilisem, autorem książki „Łąka umarłych” czy red. Marcinem Zasadą, który swoją prelekcję poświęcił osobie Ernsta-Bruno Motzko – Śląskiego Schindlera. Z kolei Alina Chechelska – aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach – opowiedziała słuchaczom o różnych obliczach miejsca, zamieszkiwanego przez naród żydowski. Swoimi ciekawymi spostrzeżeniami podzieliła się podczas wystąpienia zatytułowanego „Izrael – kraj kontrastów i czterech mórz”. Ponadto, czytelnicy mogli wziąć udział w kiermaszu antykwarycznej literatury żydowskiej.

Na uczestników VI Dni Kultury Żydowskiej czeka jeszcze wiele inspirujących spotkań z historykami, autorami blogów i książek, którzy opowiedzą między innymi o Izraelu oraz Jordanii, a także o życiu narodu żydowskiego „od kuchni”. W ostatnim dniu wydarzenia Sławomir Pastuszka – przewodnik, historyk-judaista, genealog, nauczycielem, społecznik i doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – zabierze uczestników na spacer po cmentarzu żydowskim.

Wystawy fotografii

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przez cały miesiąc prezentuje też trzy wystawy fotografii, związane z Dniami Kultury Żydowskiej:

  • „Cmentarz żydowski w Katowicach” – fotografie Jarosława Kurka (czynna do 28 lutego w Filii nr 19 przy ul. Obrońców Westerplatte 10)

  • „Chasydzi” – fotografie Joanny Sidorowicz (czynna do 26 lutego w Filii nr 16 przy ul. Wajdy 21)

  • „Leopold Tyrmand – o stylu życia w kontrze” – wystawa ze zbiorów IPN Katowice (czynna do 28 lutego w Filii nr 11 przy ul. Grażyńskiego 47).

Oprac. Monika Jaracz / Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto