18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport Klinika Żory: Nowatorskie operacje w piątek

Katarzyna Śleziona
Sport Klinika Żory: Nowatorskie operacje w piątek
Sport Klinika Żory: Nowatorskie operacje w piątek Marzena Bugała
Sport Klinika Żory: Nowatorskie operacje w piątek, 28 czerwca. Lekarze wszczepią "szyte na miarę" protezy stawu kolanowego. Zostanie wykorzystana innowacyjna technologia Visionaire, stosowana już w klinikach w Niemczech i USA.

Sport Klinika Żory: Nowatorskie operacje już w piątek

W Sport Klinice w Żorach odbędą się dwie nowatorskie operacje wszczepienia "szytej na miarę" protezy stawu kolanowego, w której zostanie wykorzystana innowacyjna technologia Visionaire, stosowana już w klinikach w Niemczech i USA. Pozwala ona na stworzenie, dzięki diagnostyce obrazowej i konsultacjom z inżynierami w Memphis (USA), idealnie dopasowanego implantu stawu kolanowego. To będzie pierwszy tego typu zabieg na Śląsku i jeden z pierwszych w Polsce (taką technologią operuje m.in. jeden z warszawskich ośrodków).
Pionierskiej operacji na Śląsku zostaną poddani: 64-letni Janusz Mitka z Będzina oraz 61-letni Tadeusz Zieliński z miejscowości Zator (obok Oświęcimia). Mężczyźni zmagają się z zaawansowaną gonartrozą. To choroba, która uniemożliwia prawidłowe poruszanie się. - Dzięki operacji wszczepienia "szytej na miarę" endoprotezy stawu kolanowego pacjenci szybko wrócą do zdrowia i poprawi się ich komfort życia - mówi dr n. med. Juliusz Dec, który razem z lek. med. Mariuszem Smolikiem przeprowadzi nowatorskie operacje w Żorach.

Czytaj też: wielkie otwarcie rozbudowanej Sport-Kliniki w Żorach i Centrum Diagnostycznego Helimed! FOTO

Na to liczą też pacjenci. - Od 5 lat mam problemy z chodzeniem. Byłem u różnych lekarzy, przechodziłem wiele rehabilitacji, ale zawsze coś pobolewało w nodze. Z biegiem lat zwyrodniały się stawy kolanowe. Na operację czekam 3 lata - powiedział nam Tadeusz Zieliński z miejscowości Zator, pracownik zakładu żwirowni. - Od 2007 roku dokucza mi choroba zwyrodnieniowa stawów. Rok temu, w lewym kolanie miałem operację wszczepienia endoprotezy Genesis i jest rewelacja. Teraz liczę na to, że w tym roku - dzięki jeszcze bardziej nowatorskiej metodzie - moje prawe kolano również przestanie boleć i przestanę łykać tabletki przeciwbólowe - powiedział nam Janusz Mitka z Będzina, członek zarządu Mostostal Będzin.

Obie operacje będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odróżnieniu od tradycyjnych zabiegów wszczepienia ednoprotezy stawu kolanowego, w żorskiej Sport-Klinice zostanie wykorzystana innowacyjna technologia Visionaire. - Jej podstawą jest bardzo precyzyjna diagnostyka obrazowa, dzięki której możliwe jest stworzenie protezy dopasowanej anatomicznie do kości pacjenta. Wykonując zdjęcie RTG metodą cyfrową otrzymujemy obraz całej kończyny dolnej. Z kolei przy pomocy rezonansu magnetycznego możemy z dokładnością, co do milimetra ocenić, jak wyglądają powierzchnie stawów, nawet z niewielkimi zmianami - mówi doktor Dec. - Tak uzyskany, pełny i niezwykle precyzyjny obraz stanu kości pacjenta, wysyłamy do Memphis. W USA inżynierowie projektują sterylne szablony endoprotezy, idealnie dopasowane do konkretnego przypadku. Projekt następnie wraca do Żor i 3 tygodnie później następuje wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego - dodaje ortopeda.

Technologia, w jakiej zostaną wykonane operacje w Żorach, jest małoinwazyjna, oszczędzająca tkanki, wydłuża żywotność protezy nawet do 30 lat. Wiąże się też z mniejszą utratą krwi i powikłań śródoperacyjnych, a także zapewnia rozpoczęcie rehabilitacji nawet 1 dzień po operacji i powrót do domu po 3,4 dniach od dnia operacji. Co ciekawe, pacjent już w tym samym dniu operacji może zacząć stawiać pierwsze kroki!

Warto dodać, że moderatorem operacji w Żorach będzie prof. Carsten O. Tibesku, niemiecki chirurg, pionier tego typu zabiegów.

Zabieg przeprowadzany będzie jednocześnie na 2 salach bloku operacyjnego. Dzięki transmisji obserwować i komentować go będzie ponad 40 lekarzy, którzy zjadą do Żor z Polski i Czech na konferencję naukową „Nowoczesna endoprotezoplastyka stawu kolanowego w oparciu o obrazowe planowanie przedoperacyjne”.
Operacje rozpoczną się w piątek ok. godz. 9. Potrwają około 1 godziny.

Śląska medycyna jest pionierem

To nie pierwszy milowy krok w śląskiej medycynie w wykonaniu żorskiej kliniki. Trzy lata temu ośrodek jako pierwszy w Polsce przeprowadził operacje wszczepienia łąkotki stawu kolanowego od zmarłych dawców. Operacje przeszli 17-latek i 19-latek, którzy stracili łąkotki w wyniku urazów.
Zobacz też: Udane przeszczepy łąkotki. ZDJĘCIA

O tym, że śląskie kliniki są potęgą, wiemy nie od dziś. Lekarze z klinik w Zabrzu i Katowicach przeszczepiają też serca, płuca, wątroby, nerki, trzustki, szpik kostny. Jesteśmy gigantem w wytwarzaniu wymiennych tkanek kostnych, więzadeł, które ratują zdrowie i życie tysiącom pacjentów. Chirurdzy z Instytutu Onkologii w Gliwicach z płatu skóry z uda potrafią nawet zrekonstruować język, a także odtworzyć zniszczoną przez nowotwór tchawicę.

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu z powodzeniem przeprowadzają też operacje wszczepienia zastawki płucnej typu Edwards, korzystając z doświadczenia amerykańskich lekarzy. Dzięki temu unika się ciężkich operacji, wiążących się z rozcięciem klatki piersiowej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto