Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spodek trzeba wreszcie otworzyć dla zwiedzających

Justyna Przybytek
Katowicki Spodek należy otworzyć dla zwiedzających
Katowicki Spodek należy otworzyć dla zwiedzających Lucyna Nenow
To w Spodku 4000 żołnierzy tupało na rozkaz, 12 tys. osób "na znak" skandowało "Castro", 250 tys. zobaczyło fiata 126p, a 104 tys. "W pustyni i w puszczy". Historią hali trzeba się chwalić, a sam Spodek pokazać

Spodek nadal zachwyca, wątpliwości brak. Po kosztownych remontach elewacji i wnętrz możemy się znów chwalić jedyną taką – pod względem nietypowej konstrukcji - halą w Polsce. Problem w tym, że jedynie na zdjęciach. Najwyższy czas Spodek otworzyć dla zwiedzających! Tak samo, jak to ma miejsce w Hali Stulecia we Wrocławiu.

- Spodka się nie pokazuje, bo jest zamknięty na cztery spusty. A hala może być większą atrakcją miasta niż na przykład Nikiszowiec – uważa Tomasz Godziek. Katowicki radny napisał w tej sprawie do prezydenta Piotra Uszoka. – Moim zdaniem halę można otworzyć dla zwiedzający przy niewielkich nakładach, na początek raz albo dwa razy w tygodniu organizować dwugodzinne wycieczki po zakamarkach hali, korytarzach, na backstage i tak dalej. Mam wrażenie, że Spodek jest symbolem, ale tylko w logotypie miasta i to już nie długo. Nie wyciskamy z niego tyle, ile byśmy mogli, zarówno w kontekście imprez komercyjnych i jako atrakcji turystycznej – przekonuje Godziek.

Symbol Katowic marnieje
Obecnie halę katowickiego Spodka można „zwiedzać” – płytę główną i hol – jedynie, gdy w obiekcie odbywają się imprezy. Do ich jakości radny też ma zastrzeżenia. – Sytuacja na rynku się zmieniła, jest wiele hal (Gdańsk, Łódź), gdzie organizatorzy mogą zrobić wielkie koncerty, dlatego w sprawie Spodka trzeba działać aktywnie, a MOSiR takiego obowiązku nie ma. Potrzeba zewnętrznej komórki, która zajmie się komercyjnym wynajmowaniem hali – postuluje.

Katowicki magistrat w sprawie działa, ale opieszale. Od ubiegłego roku poszukuje operatora dla Spodka oraz mającej powstać obok Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Jak dotąd się nie udało. Jest też problem, bo budowa MCK stanęła, po tym jak miasto zerwało kontrakt z generalnym wykonawcą.

- Obecnie Spodek ratują tzw. złote strzały, jedna duża impreza w miesiącu, ale to nie ma nic wspólnego z komercyjnym wynajmem, bo oprócz tych „złotych strzałów” w hali nic się nie dzieje – ocenia Godziek. Chce, aby zarządcę dla Spodka wybrać niezależnie od budowy MCK.

A jeszcze wcześniej, aby Spodek dla turystów otworzyć i umożliwić im odpłatne zwiedzanie. Dziś mogą jedynie pstryknąć sobie zdjęcie przed halą. – Żaden problem dla miasta zrobić przy tej okazji np. salę historyczną w jednym z pomieszczeń Spodka, w którym będą pokazywane historyczne zdjęcia z koncertów, czy filmy z meczów hokejowych czy siatkarskich. Szkoda z tym czekać na MCK – dodaje radny.

Historia, którą warto pokazać
I ma rację. Historią Spodka, jak i samą halą warto się pochwalić. To tu mogliśmy zobaczyć i posłuchać Jimmiego Page’a i Roberta Platna, Joe Cockera, Deep Purple, Gorana Bregovica, Prodigy, Genesis, Yes, Jethro Tull, Mike Oldfielda, Iron Maden, Pearl Jam czy Stinga.

Na 30-lecie hali podsumowano, że w ciągu trzech dekad odwiedziło ją około 6 milionów widzów, czyli każdy z mieszkańców Śląska był w Spodku co najmniej raz.

Początki jego historii sięgają roku 1959, w tym roku rozpisano konkurs architektoniczny na obiekt sportowy. Zespół architektów pracujących pod kierunkiem profesora Macieja Gintowta przedstawił pierwszy projekt hali. Pomysł tak bardzo przypadł do gustu Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował, aby halę budować nie w Parku Kultury i Wypoczynku jak planowano, a obok katowickiego Ronda. Do projektu dodano także hotel, lodowisko, salę gimnastyczną i początkowo dwie pływalnie, od budowy których jednak odstąpiono ze względu na duże koszty.

Ufo, węgiel, 4000 żołnierzy. I Castro
Nietypowy kształt hali wynika z założeń konstrukcyjnych. Obiekt miał stwarzać możliwość rozgrywania imprez sportowych oraz występów artystycznych, więc to wymuszało jego owalny kształt oraz układ widowni, który nadał mu wygląd latającego talerza.

I w końcu ruszyła budowa. Po pierwszych wykopach przy Rondzie odkryto pokłady węgla. Województwo nie wydało jednak ani złotówki na jego usunięcie, to okoliczni mieszkańcy po nocą przychodzili na teren budowy z wiadrami i wybierali węgiel.

Odwiedzający Spodek mogliby także usłyszeć o testach, które przeprowadzono w Spodku przed ukończeniem budowy: 4000 żołnierzy zasiadło na widowni i na znak prowadzącego wykonywało tupania i podskoki, dzięki czemu sprawdzono, czy wibracje mieszczą się w granicach normy. Tak sprawdzono, czy konstrukcja hali się nie zawali. Nie zawaliła.

Uroczyste otwarcie miało miejsce 8 maja 1971 roku, w 50. rocznicę III Powstania Śląskiego. Wystąpił zespół Śląsk, Anna German i Ewa Decówna. Na widowni zasiadło 12 tysięcy gości! Ale nie tylko koncertami Spodek żył. W hali otwarto salon gier, do którego ściągali ludzie z całego województwa. Odbywały się też tu mityngi i widowiska polityczne. Fidela Castro w czerwcu 1972 r. słuchało w Spodku 10 tys. przywiezionych tu osób. Tego samego roku na Wielkiej Wystawie Samochodów pokazano w Spodku fiata 126p, samochód zobaczyło w ciągu siedmiu dni 250 tys. gości.

Wkrótce potem Spodek stał się największym kinem w województwie, a być może i w Polsce. To właśnie w hali w 1973 r. 104 tys. widzów zobaczyło „W pustyni i w puszczy”, a 62 tys. oglądało tu „Ojca chrzestnego”.

W ostatnich latach Spodek przeszedł gruntowny remont. Za kilkadziesiąt milionów zmodernizowano jego wnętrza. Za ok. 30 mln zł wymieniono w ubiegłym roku elewację hali, przez lata pokrytą betonowo – azbestowymi łuskami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto