Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Splendor Czarnych Diamentów

ADRIAN KARPETA, MARCIN KASPRZYK
"Rodzinna" fotografia tegorocznych zdobywców Czarnych Diamentów.
"Rodzinna" fotografia tegorocznych zdobywców Czarnych Diamentów.
Sobotnia uroczystość wręczania Czarnych Diamentów miała niezwykłą oprawę. Przed Teatrem Ziemi Rybnickiej grała górnicza orkiestra. Znakomici goście, wśród których byli między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele ...

Sobotnia uroczystość wręczania Czarnych Diamentów miała niezwykłą oprawę. Przed Teatrem Ziemi Rybnickiej grała górnicza orkiestra. Znakomici goście, wśród których byli między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Krajowej Izby Gospodarczej wchodzili do gmachu po pięknym czerwonym dywanie. Punktualnie o godzinie 16 rozpoczęła się wielka gala.

Prestiżowe nagrody przyznawane są wybitnym osobistościom, instytucjom i firmom. Pomysł przedsięwzięcia narodził się w Izbie Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Do tej pory Czarne Diamenty otrzymało 46 laureatów. Wzorem poprzednich lat uhonorowane zostały takie firmy i tacy ludzie, bez których aglomeracja rybnicka (ziemie: raciborska, rybnicka, jastrzębska, wodzisławska i żorska) byłaby uboższa.

Kapituła konkursu, którą tworzyli samorządowcy, ludzie nauki, biznesu, polityki i mediów (wśród nich Bogdan Ścibut, prezes "Prasy Śląskiej", wydawcy "Dziennika Zachodniego" i Marek Chyliński, redaktor naczelny "DZ") postanowiła przyznać Czarne Diamenty osobom, które zaangażowały się m.in. w powstanie Zespołu Szkół Wyższych w Rybniku. Nagrody otrzymali doc. Szczepan Wyra, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku oraz byli rektorzy trzech uczelni, profesorowie: Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski), Jan Wojtyła (Akademia Ekonomiczna) i Bolesław Pochopień (Politechnika Śląska). Nagrodę przyznano także Uniwersytetowi Śląskiemu za tworzenie jednostek dydaktycznych w miastach województwa śląskiego oraz uczestnictwo w przedsięwzięciach i programach służących restrukturyzacji regionu.

- Tyle człowieka, ile miejsca. Ale nie w takim sensie, ile miejsca zgromadzimy, wyrwiemy innym, ogrodzimy i wywiesimy tabliczkę "moje". Ważne jest, ile uda się zbudować wokół nas przestrzeni sensownej, przestrzeni, do której ludzie będą chcieli przychodzić. Przestrzeni, w której myśl o mieszkaniu będzie godna pomyślenia, do której młodzi ludzie będą chcieli wracać po skończeniu studiów. Miałem szansę współtworzyć takie miejsce właśnie tutaj, na ziemi rybnickiej. Dziękuję za to - mówił profesor Tadeusz Sławek.

Czarnymi Diamentami uhonorowano także 11 przedsiębiorstw. Otrzymały je:

- Spółka Bearing z Rybnika zajmująca się sprzedażą hurtową i detaliczną łożysk tocznych największym i najbardziej znanym producentom polskim i zachodnim. Kapituła doceniła wysoką jakość usług potwierdzoną certyfikatem ISO 9002 oraz inwestowanie w rozwój i kwalifikacje pracowników.

- Centrum Diagnostyki Samochodowej Auto-Zientek z Gorzyczek za szkolenie i zatrudnianie absolwentów, ciągły rozwój firmy, unowocześnianie wyposażenia zakładu i dbałość o wysoką jakość świadczonych usług.

- Spółka Cetus Energetyka Gazowa ze Świerklan. Doceniono w ten sposób znakomitą jakość jej usług (potwierdzoną certyfikatem ISO 9001), zwiększanie zatrudnienia i troskę o wysokie kwalifikacje załogi oraz dbałość o ochronę środowiska i rzetelność w kontaktach z klientami.

- Spółka ColorCap z Jejkowic, która produkuje opakowania i etykiety dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Firma dynamicznie się rozwija, osiąga bardzo dobre wyniki ekonomiczne, tworzy nowe miejsca pracy i poszerza ofertę eksportową.

- Kopalnia "Budryk" z Ornontowic za produkcję węgla wysokiej jakości i przeciwdziałaniu bezrobociu dzięki zatrudnianiu górników z likwidowanych kopalń. Inwestuje też w nowoczesne urządzenia, budowę nowych wyrobisk i zwiększanie eksportu.

- Spółka Polho z Czerwionki-Leszczyn za powiązanie działalności gospodarczej z ochroną środowiska w przemyśle paliwowo-energetycznym oraz zapewnianie miejsc pracy mieszkańcom gminy.

- Zakład Odmetanowania Kopalń ZOK z Jastrzębia. Przedsiębiorstwo stosuje metodę odmetanowania kopalń, która została sprawdzona w zróżnicowanych warunkach geologicznych. Ponadto stale tworzy nowe miejsca pracy i wspiera służbę zdrowia, naukę i sport.

Kapituła wyróżniła też dwa zakłady odzieżowe - wodzisławski Summer-Cha i rybnickie przedsiębiorstwo Lazar. Pierwsza firma produkuje męskie garnitury, ubiera m.in. pilotów Polskich Linii Lotniczych. Była wielokrotnie nagradzana na targach branżowych. Firma Lazar jest obecna na rynku od 26 lat, zatrudnia około 60 osób. Posiada certyfikat ,Przedsiębiorstwa Fair Play". Kapituła doceniła nie tylko wysoką jakość produkowanej odzieży, ale też dbałość o zatrudnione w przedsiębiorstwie kobiety i stosowanie zakładowego kodeksu etyki.

Czarne Diamenty otrzymały również banki: wodzisławski oddział ING Banku Śląskiego m.in. za otwieranie nowych oddziałów i inwestowanie w najnowsze systemy informatyczne oraz I oddział Kredyt Banku w Rybniku za tworzenie nowych produktów bankowych zauważanych w rankingach i konkursach, inwestowanie w wyposażenie techniczne, poprawiające obsługę klientów.

W imieniu nagrodzonych przedsiębiorców dziękował Bogdan Marcinkiewicz, prezes spółki Cetus: - Jesteśmy wdzięczni za docenienie działalności tych wszystkich firm, które dzisiaj odbierają statuetki. Czarny Diament to nie tylko prestiżowa nagroda, ale też zobowiązanie na przyszłość.

Adam Krzyżak, prezydent Wodzisławia (miasto było współgospodarzem tegorocznej uroczystości), podkreślił, że nagroda świadczy także o tym, iż kondycja gospodarcza regionu nie jest najgorsza. - W naszym okręgu jest wiele firm, które mają znaczące osiągnięcia i wciąż się rozwijają. Wypada tylko mieć nadzieję, że za nimi pójdą inne przedsiębiorstwa - mówił prezydent Wodzisławia.

Zwycięzcom gratulował m.in. Andrzej Żylak, prezes zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego: - Dzięki wam, najlepszym z najlepszych, nasz region jest zauważany.

Po części oficjalnej odbył się świetny występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Artyści przedstawili program "Kilar. Muzyka, taniec, śpiew". Na koniec zespół otrzymał Piramidę Wiedzy, Fachowości i Przyjaźni.

Patronat nad imprezą sprawował minister gospodarki Jacek Piechota, zaś o medialny wizerunek gali zadbały: Telewizja Katowice, Radio Katowice, miesięcznik "Nowy Przemysł" i "Dziennik Zachodni". Sponsorami imprezy były między innymi firmy Rettig Heating, Classen, cukiernia Jan i Gabriela Szytenhelm, kwiaciarnia Dziwoki&Ryszka oraz Poczta Polska. Uroczystość poprowadziła Beata Smaga z Telewizji Katowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto