Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spilno Hub – miejsce dla integracji polsko-ukraińskiej w Katowicach. Jak wygląda lokal przy ulicy Morcinka?

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Otwarcie centrum Spilno Hub w Katowicach - 20 lutego 2023 roku
Otwarcie centrum Spilno Hub w Katowicach - 20 lutego 2023 roku Arkadiusz Gola
Nowe miejsce dla integracji polsko-ukraińskiej. Jak twierdzi prezydent Katowic Marcin Krupa, w Katowicach mieszka przynajmniej dwadzieścia tysięcy uciekinierów z Ukrainy. Wielu z nich dalej żyje na walizkach. Nowo powstałe Spilno Hub ma na celu pomóc im zintegrować się z lokalną społecznością i lepiej funkcjonować w Polsce. Pieniądze na ten cel wyłożył UNICEF a lokal przekazało miasto Katowice.

Spilno Hub w Katowicach

20 lutego oficjalnie otwarto centrum integracji polsko-ukraińskiej w Katowicach – Spilno Hub. Nazwa Hubu wzięła się od ukraińskiego słowa „Spilno” – czyli „wspólny”. Prowadzeniem centrum zajmie się doświadczone w podobnych projektach Stowarzyszenie MOST, a lokalu użyczyło miasto Katowice. Środki potrzebne do funkcjonowania zapewnia UNICEF. Na ten moment finansowanie i działalność „Spilno Hubu” planowane jest do końca 2023 roku.

— Usługi nie są przeznaczone tylko dla osób z Ukrainy, ale przyniosą korzyści wszystkim rodzinom w trudnej sytuacji, które potrzebują naszego wsparcia. Tutaj dzieci mogą się uczyć, bawić i nawiązywać nowe znajomości. Z niecierpliwością czekamy na powitanie tutaj katowickiej społeczności – powiedział Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta w Katowicach centrum działa od wtorku do soboty. We wtorki, środy i czwartki od 14.00 do 19.00, a w piątki i soboty w godzinach porannych - od 9.00 do 14.00.

— Obsługa osób odbywa się w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim – pisze Biuro Prasowe.

Aby nie żyć na walizkach

Zanim otwarto lokal przy ulicy Morcinka przez ponad dwa miesiące trwało dostosowywanie go na potrzeby centrum. Pochłonęło to ponad czterysta tysięcy złotych. Za adaptację lokalu także zapłacił UNICEF.

— Można powiedzieć, że dalej duża część osób z Ukrainy, czeka tylko na moment powrotu do do domu. My mamy świadomość, że nie wiadomo, kiedy to nastąpi, więc jest potrzeba dotarcia do tych osób i pokazanie im możliwości życia w Polsce. Druga kwestia dotyczy integracji, aby to nie było „życie, żeby przeżyć” i oczekiwanie, że a nuż w przyszłym miesiącu uda się powrócić – mówi Krzysztof Hołyński członek zarządu Stowarzyszenia MOST.

Jak sam wskazuje problemami są kwestie pracy i łączące się z nimi bariery językowe oraz nieznajomość polskich przepisów oraz zwyczajów. Nie jest to problem marginalny. Do stolicy województwa przyjechało sporo uciekinierów. Potrzebują oni także wsparcia psychologicznego oraz miejsca, gdzie po prostu mogliby pobyć razem. Przy ulicy Morcinka znajdzie się także miejsce, gdzie można pobyć z dziećmi, poczytać im ukraińskojęzyczną literaturę, skorzystać z pomocy logopedy, tłumacza, czy też doradcy zawodowego.

— Ostrożne szacunki pokazują, że w naszym mieście schronienie znalazło ponad 20 tys. osób uciekających przed wojną, a ostatni raport NBP pokazuje, że 26% z nich chciałoby zostać w Katowicach na stałe. Dlatego ważne jest, by inwestować w integrację. Spilno Hub to także kawiarnia integracyjna, w której zaplanowano szereg warsztatów sprzyjających lepszemu poznaniu się oraz rozwijających różne umiejętności dzieci, młodzieży i osób dorosłych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto