Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl o Tragedii Górnośląskiej w Łaziskach Górnych ZAPOWIEDŹ

Bartosz Wojsa
Spektakl w Łaziskach Górnych: dzień pamięci o Tragedii Górnośląskiej
Spektakl w Łaziskach Górnych: dzień pamięci o Tragedii Górnośląskiej Ruch Autonomii Śląska, Mikołów
Spektakl w Łaziskach Górnych: dzień pamięci o Tragedii Górnośląskiej. To właśnie w 1945 roku i w latach późniejszych cywilni mieszkańcy Górnego Śląska doświadczyli represji.

Spektakl w Łaziskach Górnych: dzień pamięci o Tragedii Górnośląskiej

Społecznicy z Rydułtów przygotowali spektakl teatralny o powojennych losach mieszkańców naszego regionu. Zagości on 18 lutego na deskach Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych podczas Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej w Łaziskach Górnych.

- W 2016 roku z historią wywózek do Związku Sowieckiego zmierzyli się dwaj historycy z Uniwersytetu Śląskiego, prof. K. Miroszewski i dr Mateusz Sobeczko z Polskiej Akademii Nauk. Oprócz opisu przyczyn, przebiegu i skutków deportacji, zebrali świadectwa represjonowanych z Rybnickiego Okręgu Węglowego. Tak powstała książka „Jo był ukradziony. Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka” - mówi Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów. – Wydaliśmy 500 egzemplarzy. Zainteresowanie było ogromne, dlatego doszliśmy do wniosku, że warto kontynuować ideę upamiętniania Tragedii Górnośląskiej w oparciu o spektakl teatralny – dodaje.

Poruszające przedstawienie o Tragedii Górnośląskiej
Jak podaje mikołowski RAŚ, premiera spektaklu w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk odbyła się 25 sierpnia 2017 roku w Zabytkowej Kopalni IGNACY w Rybniku-Niewiadomiu. Ukazano w nim 13 różnych historii, opowiedzianych z zupełnie różnych perspektyw: uczestników deportacji, naocznych świadków, dzieci czy wnuków. Historii, które odcisnęły piętno na życiu wywiezionych, ich rodzin i całego Górnego Śląska.

W przedsięwzięcie, w które zaangażowano aktorów Teatru SAFO, odniosło sukces. Premiera przedstawienia miała szczególny wymiar. Na widowni zasiedli świadkowie tamtych wydarzeń, a przede wszystkim ci, którzy przeżyli piekło łagrów. Podobnie będzie w Łaziskach Górnych. Spektakl zagości w tutejszym Miejskim Domu Kultury w ramach Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej.

Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 2018 w Łaziskach Górnych
– Od 2010 roku upamiętniamy mieszkańców Łazisk wywiezionych do Związku Sowieckiego. Do tej pory obchody miały kameralny charakter. We wspólnej komemoracji uczestniczyły rodziny deportowanych, władze samorządowe i osoby szczególnie zainteresowane historią regionu. Tym razem do udziału w obchodach chcemy zaprosić szerszą publiczność – mówi Marek Gołosz.

W niedzielę, 18 lutego, o godzinie 17. w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej zostanie odprawiona Msza Święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych. Po nabożeństwie (ok. godz. 18.10) deportowani mieszkańcy Łazisk zostaną upamiętnieni pod tablicą przy budynku Urzędu Miasta. Wspomniany spektakl rozpocznie się o godz. 18.30 w pobliskim Miejskim Domu Kultury. Inscenizację dopełni panel dyskusyjny poświęcony Tragedii Górnośląskiej.

Organizatorem wydarzenia jest Ruch Autonomii Śląska we współpracy z Górnośląskim Stowarzyszeniem Pamięci Historycznej i Miejskim Domem Kultury w Łaziskach Górnych, a mecenasem spektaklu – samorząd miasta Łaziska Górne.

Czym była Tragedia Górnośląska?
- Pod pojęciem Tragedii Górnośląskiej większość historyków regionalnych rozumie szereg represji, jakich doświadczyli w roku 1945 i latach późniejszych cywilni mieszkańcy Górnego Śląska. Za zbrodniczymi i masowymi aktami stała wkraczająca do kraju Armia Czerwona, a później władze komunistyczne: sowieckie, jak i polskie. Przejście linii frontu wschodniego wiązało się z licznymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją dziedzictwa kulturowego. Polityka nowej komunistycznej administracji polegająca na budowie państwa jednolitego etnicznie otworzyła drogę ku ponownemu otwarciu obozów i miejsc odosobnienia, schyłkom do sowieckich łagrów oraz wysiedleniom Ślązaków uznanych za Niemców - przypomina mikołowskie koło RAŚ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto