Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smogobus jeszcze we wrześniu po raz kolejny pojawi się na katowickich ulicach. Przed nim 30 kursów zaplanowanych w ramach akcji #nieTruj

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Dokładnie 25 września Smogobus po raz kolejny wyruszy na ulice Katowic. Przed nim 30 kursów i wizyt w każdej dzielnicy miasta. Wszystko po to, by dotrzeć do mieszkańców i pomóc im w wymianie starego „kopciucha” na nowe, ekologiczne źródło ciepła.

Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego i nie tylko. Chociaż w Katowicach jakość powietrza z roku na rok się poprawia, to jednak wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego 25 września w Katowicach ruszy kolejna odsłona akcji #nieTruj, w ramach której wszystkie dzielnice Katowic odwiedzi specjalny smogobus. Podróżować nim będą pracownicy urzędu miasta, którzy będą zachęcać mieszkańców do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym miasta.

- Dla wszystkich chętnych spełniających proste kryteria mamy zarezerwowane pieniądze - oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 000 zł. Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest jeszcze kilkanaście tysięcy systemów grzewczych opartych o węgiel. W ubiegłym roku postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus. Pomysł się sprawdził i dlatego w tym roku kontynuujemy akcję, by zmotywować mieszkańców do składania wniosków na wymianę „kopciuchów” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ostatnich sześciu latach dzięki miejskiemu programowi udało się dofinansować wymianę 4865 źródeł ciepła kosztem 42,1 mln zł. Dane „Systemu monitoringu jakości powietrza” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że 2020 rok charakteryzował się najlepszą jakością powietrza w historii pomiarów. Dla wskaźnika PM10 (parametr określający ilość zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) średnia miesięczna w 2020 r. wyniosła 29.

Dla porównania w roku 2019 było to 33, w 2018 - 40, a w 2017 r. – 41, natomiast w 2010 r. średnioroczny wskaźnik PM10 wyniósł aż 52. Porównując rok 2020 i 2019 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o 12 proc., a na przestrzeni 10 lat jest to spadek aż o 44 proc. Niestety do ideału wciąż daleko. Pomimo wszystkich działań, w sezonie grzewczym wciąż zdarzają się mroźne, bezwietrzne dni, podczas których smog jest szczególnie dotkliwy.

Smogobus ruszy w trasę w sobotę 25 września, w Metropolitalne Dni Energii, a pierwszym przystankiem na mapie będzie plac Sławika i Antalla, przed Spodkiem. Trasa smogobusa zakończy się w grudniu – po odwiedzeniu 30 lokalizacji. Pojazd będzie kursował w godzinach dogodnych dla mieszkańców – popołudniami i w soboty. Smogobus będzie oznakowany, a harmonogram wizyt w dzielnicach udostępniony będzie na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii.

W ubiegłym roku, podczas 29 kursów Smogobusa udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany. Od 2015 roku Katowice zintensyfikowały program wymiany starych kotłów węglowych, które w głównej mierze przyczyniają się do wytwarzania smogu. W latach 2015 - 2020 dofinansowały kosztem 42,1 mln złotych wymianę 4865 źródeł ciepła.

Ponadto od 2019 r. w Katowicach działa największy w Polsce system monitoringu jakości powietrza - poprzez stronę powietrze.katowice.eu każdy mieszkaniec może sprawdzić jakość powietrza w swojej okolicy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto