Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci w Katowicach: miasto nadal nie wybrało firmy, która będzie odbierała śmieci od katowiczan

Justyna Przybytek
Śmieci w Katowicach po 1 lipca. Nie wiadomo, jaka firma będzie zajmowała się wywozem
Śmieci w Katowicach po 1 lipca. Nie wiadomo, jaka firma będzie zajmowała się wywozem Arkadiusz Ławrywianiec
Magistrat wyznaczył juz trzeci termin zakończenia przetargu na wybór firmy, która po 1 lipca będzie odbierała śmieci od katowiczan. Na drugi termin chętnych nie było

Po raz drugi urzędnicy przesunęli termin zakończenia pierwszego etapu przetargu na wybór firmy, która od 1 lipca i przez najbliższe lata będzie odbierała od katowiczan odpady. Do poniedziałku firmy zainteresowane przetargiem miały składać wnioski o dopuszczenie do dalszego etapu. Termin przesunięto na 8 maja. Historia się powtarza: taką samą decyzję podjęto bowiem pod koniec marca, gdy upływał pierwszy z terminów składania wniosków.

Śmieci po 1 lipca: Śmieci w Katowicach: kto ile worków dostanie i kiedy wywóz

- Nie mamy powodów do obaw. Napływa do nas sporo zapytań dotyczących przetargu - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik magistratu. Przyznaje jednak, że do 29 marca żadna oferta do urzędu nie wpłynęła.

Pierwszy termin został anulowany po złożeniu odwołania przez dwie firmy. Sprawa trafiła do Urzędu Zamówień Publicznych i Krajowa Izba Odwoławcza przyznała rację odwołującym się. - Chodziło o zbyt krótki termin na składanie ofert, uznaliśmy rację odwołujących się i termin przedłużyliśmy - tłumaczy Jarząbek. Do 29 marca, potem do 8 maja.

Poradnik śmieciowyŚmieci w Katowicach. Ile zapłacimy po 1 lipca
Śmieci w Katowicach po 1 lipca:Są wspólnoty, których deklaracji śmieciowych składać nei chcą

Przypomnijmy, że przetarg został ogłoszony na początku marca. Katowicki magistrat ma zamiar podpisać z wybraną firmą umowę na okres od 1 lipca tego roku do 30 czerwca 2017. Szacuje, że zapłaci jej ponad 245 mln zł! Firma będzie musiała odbierać odpady z ok. 18 tys. 400 budynków mieszkalnych (szacunki GUS).

Przetarg jest dwuetapowy. W pierwszym etapie firmy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Komisja przetargowa wybierze te spełniające wymagania urzędu, wskazane firmy zostaną poproszone o przesłanie konkretnych ofert cenowych. - To przetarg ograniczony, który daje nam gwarancję, że wezmą w nim udział najlepsze firmy - wyjaśnia Jarząbek.

Zasada przetargu jest taka, że wygrywa go firma, która złoży najtańszą ofertę. Przy przetargu ograniczonym komisja przetargowa może z niego wyeliminować firmy małe, które zaproponują bezkonkurencyjną cenę, ale w praktyce nie będą mogły wywiązać się z nałażonych na nie obowiązków. A obowiązki w Katowicach będą potężne.

Ale nie tylko w naszym mieście przetarg sprawia kłopoty. W wielu miastach podobne postępowania jeszcze nie zostały ogłoszone, albo nadal trwają. Trwają między innymi w Siemianowicach Śląskich, Mysłowicach, Wodzisławiu Śląskim, Świętochłowicach, Cieszynie, Jastębiu czy Częstochowie. Firmę do odbioru odpadów po 1 lipca udało się natomiast wybrać m.in. w Lublińcu, a także Rudzie Śląskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto