Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smaczny Szczecin: Jak zrobić dobry stek? [wideo]

Paulina Targaszewska
Paulina Targaszewska
Jak zrobić dobrego steka? Podpowiada Przemysław Witkowski, z restauracji Sphinx w Szczecinie
Jak zrobić dobrego steka? Podpowiada Przemysław Witkowski, z restauracji Sphinx w Szczecinie Sebastian Wołosz
Jak przyrządzić idealny stek? Jakie wybrać mięso, jak długo smażyć je na grillu i z czym podawać steki - o tym rozmawialiśmy z Przemysławem Witkowskim, znawcą steków, właścicielem restauracji Sphinx w Szczecinie.
W serwisie "Smaczny Szczecin" znajdziecie informacje o nowych lokalach, recenzje najciekawszych miejsc, mapę restauracji i kawiarni, które odwiedziliśmy oraz przepisy i porady kulinarne.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Jak zrobić idealny stek?


- Jakie powinniśmy wybrać mięso, jeśli chcemy zjeść najlepszy stek?

- Mięso w przypadku steków jest najważniejsze. Oczywiście steki robi się z wołowiny. Trzeba sobie tu jednak jasno powiedzieć, że mięso wołowe kupowane w Polsce, które pochodzi z polskiej hodowli – choć jest bardzo dobre – niezbyt nadaje się na stek. Prawdziwe wołowe steki robi się z wołowiny bydła rasy angus lub ewentualnie z urugwajskiego hereforda. Angusa większość osób zna. To bezrogie, czarne bydło, które zaczęto hodować w Anglii, a później już na całym świecie. Królem hodowców bydła angus są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i stamtąd też sprowadzamy mięso do naszej restauracji.

Niewiele osób wie, że w przypadku wołowiny na steki szalenie ważna jest obróbka mięsa. Może się wydawać, że najlepsze na stek jest świeże mięso przyniesione wprost z ubojni. Nic bardziej mylnego! W przypadku wołowiny jest inaczej, ona musi być sezonowana. Dla przykładu warto podać tu obróbkę urugwajskiego hereforda. Mięso z tego gatunku bydła, po tym jak trafia do rzeźni jest schładzane w tempie o jeden stopień na godzinę, aż osiągnie temperaturę 7 stopni Celsjusza. Potem przez 7 tygodni takie mięso jest odpowiednio sezonowane i dopiero po tym okresie może trafić na grilla czy patelnię, a następnie na talerz.

Ważne jest też z jakiej części krowy pochodzi mięso na stek – może to być przecież rostbef, antrykot czy polędwica. Te dwie pierwsze są na stek najlepsze, bo cały smak steków polega na tym, żeby były one choć minimalnie poprzerastane tłuszczem. Polędwicę zostawiłbym na danie o nazwie Polędwica Wellington.

- Podobno steki można też robić z ryb, mięsa wieprzowego czy drobiowego. To prawda?
- Oczywiście. Mięso, które jest pokrojone włóknami w poprzek a następnie usmażone czy upieczone na grillu, można nazwać stekiem. Bardzo smaczny jest stek z miecznika. W swojej karcie menu mamy stek z mięsa wieprzowego. Na świecie proponuje się też stek z rekina. Najbardziej popularne steki, te prawdziwe są jednak robione z mięsa wołowego. Coraz więcej Polaków docenia wołowinę i steki wołowe. Jeszcze trzy lata temu steki w naszej restauracji zamawiali głównie turyści z Niemiec i Danii. Polacy nie byli do nich przekonani. Wołowinę stosowali bowiem tylko do tatara czy gulaszu wołowego. Teraz na szczęście Polacy rozwinęli gusta kulinarne, naprawdę coraz więcej mieszkańców naszego regionu przychodzi do nas właśnie po to, aby zjeść stek. Jeżeli stek jest dobrze przyrządzony, nie wyobrażam sobie żeby komuś nie smakował.

- Wspomniał Pan, że polska wołowina nie jest najlepsza na steki. Skąd zatem wziąć mięso na stek, jeśli chcemy przygotować go we własnym domu?
- W Polsce niestety nie ma jeszcze hodowli bydła angus ani hereford, choć podejmowane są próby. Wierzę, że już wkrótce takie hodowle będzie można w naszym kraju znaleźć i nie będzie problemu ze zdobyciem świetnej jakości wołowiny od polskich hodowców. W sklepach bez problemu znajdziemy jednak importowane mięso wołowe bydła angus, hereford czy też polędwicę brazylijską, z której także można przyrządzić steki.

- Jak przyrządzić stek, żeby był naprawdę smaczny?

- Tu obowiązuje jedna, podstawowa zasada: im mniej, tym lepiej. Sól i pieprz wystarczają do przyprawienia steku. Oczywiście wiele osób stosuje także dodatkowo jakieś mieszanki grillowe, jednak jeśli chcemy poczuć prawdziwy smak wołowego steku sól i pieprz w zupełności wystarczą.

-Stek lepiej grillować czy smażyć na patelni?

Znawcy mówią, że steki najlepiej jest oczywiście grillować. Jednak, jeśli nie mamy możliwości steku przyrządzić na grillu, możemy oczywiście usmażyć go na odpowiednio rozgrzanej patelni. Można też użyć patelni grillowej ze specjalnymi prążkami, które dadzą efekt charakterystycznego upieczenia na grillu. Sprawdzą się tu też domowe grille elektryczne. Najlepszy będzie jednak tradycyjny, grill ogrodowy.

- Jak długo smażyć stek na grillu?

Wszystko zależy od stopnia wysmażenia. Istnieje pięć rodzajów wysmażenia, ale podstawowe są trzy stopnie: krwisty, średnio wysmażony i dobrze wysmażony. Istnieje fajna metoda sprawdzenia stopnia wysmażenia steku. Przy jej zastosowaniu powinniśmy użyć palca wskazującego i naszej twarzy a dokładniej policzka, nosa i brody. Najpierw musimy palcem ucisnąć lekko policzek, nos a na końcu brodę, żeby sprawdzić jak te poszczególne części twarzy zapadają się po naciśnięciu palcem. Podobnie zachowuje się stek, kiedy naciśniemy go palcem, to znaczy – jeśli po naciśnięciu palcem stek swoją miękkością przypomina naciskany policzek – wówczas jest to stek krwisty. Jeśli po naciśnięciu palcem stek swoją miękkością przypomina naciskany czubek nosa – wówczas jest to stek średnio wysmażony. Stek dobrze wysmażony przypomina w dotyku uciskaną brodę.
Jeśli steki przyrządzamy na grillu pamiętajmy aby kłaść je już na rozgrzany grill. Największy błąd ludzie popełniają próbują usmażyć dobry stek na dopiero rozpalającym się grillu. Podczas smażenia nie polecam pilnowania się czasu – stek trzeba po prostu obserwować.

-Z jakimi warzywami najlepiej łączyć stek?
Stek pasuje niemal do wszystkich warzyw. Steki świetnie smakują w połączeniu z grecką sałatką, gdzie znajdziemy oprócz warzyw, ser feta. Steki podaje się też z pieczonymi ziemniakami, mieszanką pomidorów, papryki i sałaty. Warunek jest tu taki, aby te warzywa były świeże, nie gotowane. Dobrze stek podawać na sałatach, szczególnie polecam stek w towarzystwie sałatki z gruszką.

-A co z trunkami i napojami idealnymi do steków?
Zawsze, idealnie do steku pasować będzie czerwone wino – wytrawne lub półwytrawne. Amerykanie do steków bardzo chętnie piją piwo. To też świetne połączenie podczas grillowania z przyjaciółmi. Jeśli natomiast chcemy napić się do steku czegoś bezalkoholowego to najlepiej wybrać wodę. Nie ma tu znaczenia czy będzie ona gazowana czy niegazowana. Woda nie zagłuszy smaku steku i będziemy mogli rozkoszować się pyszną wołowiną.

Rozmawiała Paulina Targaszewska

Smaczny Szczecin - serwis specjalny


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto