Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śluby cywilne w Katowicach poza urzędem? W 2015 r. to będzie norma, ale już się zdarzają

Justyna Przybytek, J. Pierończyk
Śluby cywilne poza urzędem
Śluby cywilne poza urzędem
Dobra nowina dla par: od przyszłego roku śluby cywilne poza urzędem staną się normą. Obecnie zależą od przychylności urzędnika. W Katowicach były już śluby cywilne na boisku i w Dolinie 3 Stawów

Ślub w parku, nad stawem albo na boisku piłkarskim? Zmiana przepisów, jaka wejdzie w życie od nowego roku, daje takie możliwości.

- Do tej pory tylko w szczególnych przypadkach można było zawrzeć ślub poza urzędem. I jedynymi miejscami, do których kierownik USC szedł, by udzielić ślubu, były szpital i zakład karny. Od 1 stycznia zmiany w ustawie pozwolą na zawieranie ślubów poza urzędem. Warunek jest jeden: wybrane miejsce musi zapewniać zachowanie powagi ceremonii oraz gwarantować bezpieczeństwo wszystkim jej uczestnikom - mówi poseł Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych, która nad nowelizacją tych przepisów pracowała.

Ślub w miejscu wybranym przez nowożeńców będzie się łączył jednak z kosztami - na razie górna granica to 1005 zł.

W Katowicach, jak mówi Mirosław Kańtor, kierownik USC, śluby poza urzędem już się zdarzają. - W ubiegłym roku odbył się na stadionie GKS Katowice, w tym roku w Dolinie Trzech Stawów. To drugie miejsce para wybrała, bo tu się poznała - opowiada. Urzędnicy ze zmian się cieszą, ale, jak twierdzą, sporo szczegółów wymaga doprecyzowania.

- Co jeśli pięć par będzie chciało mieć ślub poza urzędem w jednym dniu? - to jeden z nich, który wymienia Kańtor. Kolejny: w jakich godzinach udzielać ślubów. Obecnie, jeśli para w Katowicach chce powiedzieć sobie "tak" poza USC, musi to zrobić od poniedziałku do piątku między godz. 7.30 a 15, w soboty tylko w urzędzie. - Zainteresowanie jest, ale musi być też zgoda dwóch stron, także urzędnika, który może pisemnie odmówić ceremonii na dachu Spodka albo w balonie, bo ma np. lęk wysokości i nie ma od tej decyzji odwołania - wyjaśnia Kańtor.

Tzw. odmiejscowienie ceremonii ślubnej to nie jedyna zmiana, jaka się szykuje w ustawie o aktach stanu cywilnego. Największą zmianą będzie wprowadzenie w całym kraju elektronicznej rejestracji ślubów, urodzeń i zgonów. Stworzy to możliwość zdobycia odpisów z tych aktów w dowolnym urzędzie w kraju. Urzędnicy obawiają się jednak, że 1 stycznia baza będzie pusta, bo trzeba czasu, aby przenieść do niej dokumenty z poszczególnych USC.

Ustawa wprowadzi znacznie więcej zmian
Kiedy dla urzędu miejsce zamieszkania przestaje mieć znaczenie, znika ono z dowodu osobistego. W przygotowaniu jest nowy wzór dowodów osobistych, w których nie będzie już miejsca na miejsce zamieszkania ani na rysopis. - Nie przewidujemy jednak masowej wymiany dowodów - mówi poseł Wójcik. Inna nowość: nr PESEL dziecko dostanie już w momencie rejestracji urodzenia. Od kwietnia projekt zmian ustawy sejmowa komisja konsultuje z urzędem w Tychach. Teraz tyski urząd zaczyna testować sprawność działania programu, który od 1 stycznia będzie obowiązywać wszystkie urzędy. W listopadzie w Tychach dojdzie do spotkania autorów projektu, tyskich urzędników oraz pracowników innych urzędów, aby podzielić się doświadczeniami nt. nowego programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto