Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślązacy wstydzą się tej choroby! Wzrost zachorowań na kiłę w woj. śląskim! W tych miastach jest najwięcej przypadków!

red.
ZDROWIE. W tym roku rejestruje się najwyższy od wielu lat wzrost zachorowań na kiłę (syfilisu)! Pacjentów tej choroby przenoszonej drogą płciową jest znacznie więcej, niż w latach ubiegłych. W którym z miast woj. śląskiego sytuacja jest najpoważniejsza? W niektórych, tych przypadków jest już po kilkadziesiąt!

Gdzie w woj. śląskim są przypadki kiły? Gdzie było ich najwięcej? Zobacz - kliknij TUTAJ!

Ślązacy wstydzą się tej choroby! Najwyższy od lat wzrost zachorowań na kiłę w województwie

Kiła jest dziś najszybciej rozprzestrzeniającą się w Europie chorobą zakaźną. W Polsce jest to najczęściej wykrywana infekcja przenoszona drogą płciową.

Liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową z roku na rok rośnie - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Najgorzej wyglądają statystyki dotyczące kiły (syfilisu). W całym ubiegłym roku (2022) w Polsce na kiłę zachorowało 1990 osób. W pierwszym półroczu bieżącego – już blisko 1,5 tysięcy!

W Śląskiem sytuacja wygląda bardzo poważnie! Liczba przypadków syfilisu już teraz jest wyższa niż w ciągu ostatnich kilku lat!

Oto liczba zachorowani na kiłę w woj. śląskim w ostatnich latach i obecnie:

  • 2017 - 109 przypadków,
  • 2018 - 134,
  • 2019 - 145,
  • 2020 - 68 przypadków [czas pandemii]
  • 2021 - 101,
  • 2022 - 130,
  • 2023 (od początku roku do 30 listopada) - 212 przypadków!

Zdaniem specjalistów powodem rozprzestrzeniania się kiły są nasze obyczaje seksualne. Złapaniu choroby sprzyja przypadkowy seks, wielość partnerów.

Gdzie w woj. śląskim, zachorowań w tym roku było najwięcej? Sprawdź poniżej w galerii:

Kiła (syfilis) - rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Kiła, znana również pod nazwą syfilis, jest układową chorobą zakaźną, którą wywołuje krętek blady. Bakteria ta przedostaje się do organizmu człowieka poprzez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę. Na początku, krętek namnaża się w miejscu, w którym doszło do zakażenia, a następnie jest rozsiewany po całym organizmie przenosząc się wraz z krwią oraz limfą. Wyróżniamy dwa podstawowe etapy kiły: kiłę wczesną oraz kiłę późną.

Najczęściej, pacjenci zarażają się kiłą podczas stosunków seksualnych bez zabezpieczenia. Do przeniesienia choroby może również dojść podczas pocałunku, gdy zmiany pojawiły się u danej osoby w obrębie jamy ustnej lub gardła. Należy jednak pamiętać, że we wczesnej fazie choroby, gdy przebiega ona jeszcze bezobjawowo, chory również może zarażać.

Warto przy tym podkreślić, że zwykłe kontakty z osobą zakażoną, czy też przebywanie z nią w jednym pomieszczeniu, nie są zagrożeniem dla zdrowego człowieka. Nie ma możliwości przeniesienia choroby w wyniku korzystania z tych samych naczyń, telefonu, czy nawet toalety. Nie zarazimy się także, kąpiąc się w tej samej wannie lub basenie ani gdy chory kaszle, lub kicha. Krętek blady nie przenosi się bowiem drogą kropelkową.

Kiła - objawy

Objawy kiły są dość charakterystyczne i można je zaobserwować na różnych częściach ciała. Najczęściej pojawiają się one na:

  • Stopach – w postaci wysypki kiłowej z czerwono-brązowymi plamkami i grudkami, które pojawiają się głównie na podeszwie stopy, mniej więcej pomiędzy 9 a 15 tygodniem od zakażenia.
  • Dłoniach – w takiej samej postaci jak na stopach, wysypka pojawia się jednocześnie na wewnętrznej części dłoni.
  • Języku/wargach/policzkach/podniebieniu/w gardle – są to zmiany w postaci owrzodzeń powstałych w wyniku zakażenia przez stosunek oralny;
  • Na żołędzi – początkowo ma postać niebolesnej twardej grudki, która zmienia się w owrzodzoną ranę, wydzielającą płyn surowiczy;
  • Wargach sromowych – w I etapie choroby ma postać pojedynczego owrzodzenia. W II etapie mogą pojawić się kłykciny płaskie.

Gdzie w woj. śląskim, zachorowań w tym roku było najwięcej? Sprawdź poniżej w galerii:

Ślązacy wstydzą się tej choroby! Wzrost zachorowań na kiłę w...

Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, a także w niektórych przypadkach może być przyczyną śmierci.

Ponadto w przebiegu ciąży kobiety chorej na kiłę dochodzi do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu bakteriami znajdującymi się we krwi matki. Może dojść do śmierci wewnątrzmacicznej płodu lub dziecko może urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ślązacy wstydzą się tej choroby! Wzrost zachorowań na kiłę w woj. śląskim! W tych miastach jest najwięcej przypadków! - Bytom Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto