Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie miasta wysoko w najnowszym rankingu Wspólnoty

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Ogólnopolski tygodnik Wspólnota opublikował ranking dotyczący kondycji finansowej samorządów. Bardzo wysoko znalazły się w nim miasta naszego województwa. Co z tego wynika?

Opisywany ranking powstał na podstawie nadwyżki operacyjnej, czyli różnicy między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi. - Nadwyżka operacyjna to najbardziej syntetyczna ocena kondycji finansowej samorządu, jego potencjału inwestycyjnego oraz zdolności kredytowej - wyjaśnia twórca rankingu profesor Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego - Wielkość nadwyżki jest pozytywnie skorelowana z wielkością dochodów samorządu w przeliczeniu na głowę mieszkańca - dodaje.

W kategorii "Miasta na prawach powiatu" pierwsze miejsce zajęły Mysłowice, z nadwyżką wynoszącą 1264,56 zł na osobę. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przesunęły się na pierwsze miejsce niemal z... końca rankingu w roku ubiegłym. Urzędnicy nie kryją dumy.

Zobacz także: Nadwyżka operacyjna (Wspólnota nr 9/911 z 28 lutego 2009)

- Bardzo się cieszymy, że jesteśmy tak wysoko oceniani w tego typu rankingach. Każda opinia niezależnego gremium jest dla nas istotna nie tylko dlatego, że daje możliwość oceny bieżącej sytuacji, ale przede wszystkim dlatego, że pozwala dostrzec te dziedziny działalności, w których jeszcze coś trzeba dopracować - mówi w rozmowie z MM Silesią Katarzyna Szymańska, rzecznik prasowy UM Mysłowice - Pierwsze miejsce w rankingu "Wspólnoty" jest dla nas znaczącym wyróżnieniem, a jednocześnie potwierdza dobre gospodarowanie publicznym mieniem - dodaje.

W pierwszej dziesiątce tej kategorii uplasowały się również Tychy, Ruda Śląska i Gliwice. Odpowiednio na piątym, siódmym i ósmym miejscu. Wszystkie miasta awansowały z niższych pozycji w zeszłorocznym rankingu.

- Pokazuje to, że potrafimy umiejętnie gospodarować środkami publicznymi. Racjonalnie podchodzimy do wydatków na bieżącą działalność, zapewniając sprawne funkcjonowanie miasta bez zbędnej rozrzutności - tłumaczy Andrzej Dziuba, prezydent Tychów - Równocześnie oceniany przez Wspólnotę 2007 rok był czasem sporych wydatków bieżących chociażby na remonty, komunikację miejską, poprawę estetyki miasta. W Tychach stawiamy na rozwój. W tym roku, aż 50% naszego budżetu przeznaczamy na inwestycje. Wszystko po to, aby naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej - dodaje.

Ranking rozpatruje samorządy w siedmiu kategoriach: Gminy wiejskie, małe miasta, miasta powiatowe, miasta na prawach powiatu, miasta wojewódzkie, województwa oraz powiaty. Województwo śląskie zajeło 11 miejsc - spadło z 4 miejsca w poprzednim rankingu. Na drugim miejscu w kategorii miast wojewódzkich uplasowały się Katowice z nadwyżką 1072,95 złotych na mieszkańca.


MM poleca:


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto