Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Prezent dla gimnazjum
„Woda prosto z gór” na szkolnym korytarzu

Wodę „prosto z gór” i 350 ekologicznych bidonów otrzymali od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów uczniowie i nauczyciele z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Piekarach Śląskich. Ten niecodzienny prezent wręczył gimnazjalistom prezes GPW Łukasz Czopik podczas specjalnej szkolnej akademii poświęconej konieczności szanowania wody na Ziemi, zorganizowanej w Piekarach Śląskich. Od tego dnia, w głównym holu szkoły stanął nowoczesny dystrybutor wody z naklejoną mapą ilustrującą trasę, jaką płynie woda dostarczana przez GPW do aglomeracji śląskiej z ujęcia w Czańcu na Sole - jednej z najczystszych rzek w Polsce. Prezent dla Gimnazjum nr 4 to także wyraz uznania za dużą aktywność i kreatywność uczniów tej szkoły w działaniach edukacyjnych podejmowanych przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Walka z niską emisją
WIOŚ zaprosił alarmy smogowe do rozmów

W siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach odbyło się spotkanie z przedstawicielami alarmów smogowych, dotyczące lepszego informowania o jakości powietrza oraz działań zmierzających do poprawy jego jakości. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy WIOŚ, a także MGW-PIB Zakładu Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza w Katowicach i przedstawiciele alarmów smogowych działających na terenie Zagłębia, Katowic, Rybnika i Raciborza. Na spotkaniu był obecny przewodniczący Rady Pożytku Publicznego Województwa Śląskiego. Rozmowę o tym, jak powiadamiać o zagrożeniach i walczyć ze smogiem, prowadził Tadeusz Sadowski, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Ochrona przyrody
Czerwony się rozpanoszył i zagraża rodzimym gatunkom. Co zrobić? Wyciąć, ale nie „w pień”!

Od kilku tygodni w części rezerwatu Ochojec, w ramach działań z zakresu ochrony czynnej, usuwane są drzewa z gatunku dąb czerwony. Jest to gatunek obcy, sztucznie wprowadzony i inwazyjny dla polskiej flory. Jak wynika z obserwacji prowadzonych przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz informacji przekazywanych przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska oraz leśników z Nadleśnictwa Katowice, gatunek jest konkurencją dla typowych dla tego terenu roślin. Nie tylko utrudnia możliwości rozwoju naszych rodzimych drzew, ale także, poprzez bardzo długi proces rozkładu opadłych liści, hamuje wzrost innych roślin. W wyniku konsultacji i spotkań terenowych pracowników wspominanych wyżej instytucji, wytypowano powierzchnię kwalifikującą się do eliminacji dębu czerwonego. Zadbano, aby prace były prowadzone poza okresem lęgowym ptaków oraz okresem wegetacji roślin, a także aby jak najbardziej zminimalizować negatywne oddziaływanie wywozu drewna na przyrodę rezerwatu. Dęby usuwane są w jednej części rezerwatu, na powierzchni około 1 hektara. Docelowo planowane jest doprowadzenie do zaniku tego gatunku w rezerwacie, dlatego zaplanowano, że intruz będzie wycinany co 5 lat.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto