Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie będzie się chwalić na targach w Berlinie

Maria Olecha
Skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu to jeden z hitów Szlaku Zabytków Techniki
Skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu to jeden z hitów Szlaku Zabytków Techniki Mikołaj Suchan
Gdyby spytać Polaków mieszkających w innych regionach naszego kraju, z czym kojarzy im się Śląsk, większość odpowiedziałaby, że z kopalniami, hutami i zanieczyszczonym powietrzem. No i gigantyczną aglomeracją, w której zanim skończy się jedno miasto, to zaczyna drugie.

Tymczasem nasze województwo ma atuty, których nie posiadają inne regiony, a turystyka, zwłaszcza ta poprzemysłowa, jest absolutnym hitem. I właśnie nasze perełki techniki - m.in. zabytkową kopalnię Guido i skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu, Radiostację Gliwicką, katowicki Nikiszowiec i Giszowiec, Sztolnię Czarnego Pstrąga i Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach - pokażemy na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Berlinie.

- Kogo nie ma na targach turystycznych w Berlinie, ten nie istnieje w turystyce - mówi Dorota Kosińska z Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Zabrzu. - Dlatego tak ważne jest, aby turystykę rozwijać i w nią inwestować - podkreśla.

Na wielkim, śląskim stoisku pokażą się m.in. Katowice, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała i Częstochowa. Pomoże im w tym Śląska Organizacja Turystyczna. Miasta będą promować przede wszystkim Szlak Zabytków Techniki.

- Niemcy doskonale rozumieją turystykę poprzemysłową, bo przecież mają Zagłębie Ruhry - mówi Dorota Kosińska. - Ale dla Boliwii to nowe zjawisko. Mają kopalnię srebra w Oruro, którą chcieliby uruchomić dla turystów i chcą się od nas nauczyć, jak to zrobić.

Targi w Berlinie to największe turystyczne targi w Europie i jedno z największych tego typu przedsięwzięć na świecie. Podczas tej imprezy Berlin odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób niemal z całego świata. Aby zwiedzić wszystkie stoiska trzeba jeździć busikami!

Targi są ogromną szansą na promocję regionu, a także nawiązanie kontaktów. I tak np. Zabrze nawiązało współpracę z Muzeum Techniki w Berlinie.

Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB Berlin 2011 rozpoczną się 9 marca. Potrwają 5 dni. Polska jest w tym roku krajem partnerskim targów.


Rozmowa z Sylwią Banaszewską z Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Gliwicach

Gliwicką Radiostację zobaczymy w Berlinie kilka razy...
Tak. Targi w Berlinie to jedno, a wystawa w centrum handlowym Stilwerk to druga szansa na promocję. Tam będzie wystawa w całości poświęcona Szlakowi Zabytków Techniki. Gliwice maja na nim trzy obiekty.

Jakie korzyści - poza promocją - daje ta impreza?
Ciężko to ocenić, bo na targach wiele osób dostaje przede wszystkim informację - w Gliwicach, na Śląsku są fajne zabytki. Biorą ulotki, foldery. Potem pewnie czytają na ten temat w internecie. Mamy nadzieję, że w efekcie do nas przyjeżdżają.


Rozmowa z Agnieszką Sikorską ze Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach

Co pokażemy na targach w Berlinie, aby skutecznie się wypromować?
Nasze województwo jest tak różnorodne, że możemy się pochwalić nie tylko naszym sztandarowym produktem, jakim jest Szlak Zabytków Techniki, ale i zaprosić na Jurę Krakowsko-Częstochowską i w Beskidy.

Turyści są coraz bardziej wymagający...
Zgadza się, dlatego zawsze trzeba ich czymś zaskoczyć. Jesteśmy na to przygotowani. Mamy świetne trasy rowerowe po Jurze, z mapkami. Jest i atlas rowerowy subregionu zachodniego, czyli Rybnika i Raciborza.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto