Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki 2021. Do Katowic przyjadą znani naukowcy i popularyzatorzy nauki. Sprawdź, kto znalazł się na liście gości

MCH
Marzena Bugała
KATOWICE: Już niebawem do naszego miasta przyjadą wybitni naukowcy i znani popularyzatorzy nauki. Nie zabraknie też podróżników, lekarzy i działaczy społecznych. Wśród gości specjalnych tegorocznego 5. Śląskiego Festiwalu Nauki jest m.in. Russell Arnott, brytyjski oceanograf, fizyk oraz youtuber.

Śląski Festiwal Nauki 2021 to nie tylko eksperymenty, prezentacje i wykłady śląskich naukowców, ale też okazja spotkania wybitnych postaci świata nauki, kultury, sztuki, sportu czy medycyny z całej Polski i zagranicy. W ciągu czterech edycji Katowice odwiedzili m.in. polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski, astronautka NASA Nicole Stott, himalaista Leszek Cichy, pisarz Marc Elsberg czy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. dr Johannes Georg Bednorz.

Kolejna, piąta już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, zaplanowana początkowo na wiosnę, ostatecznie odbędzie się między 9 a 15 października i tak jak poprzednie ściągnie do Katowic niezwykłych gości. Z uwagi na panującą pandemię zmieni nieco swoją formułę. Część wykładów i pokazów będzie wyłącznie online, a główny punkt programu, miasteczko nauki, zamiast w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, rozłoży się w niedzielę.... nad Rawą. Będzie rozciągać się od Rynku po siedzibę Uniwersytetu Ekonomicznego. Nie zabraknie, rzecz jasna, gości specjalnych.

Swoją obecność potwierdził m.in. Russell Arnott, brytyjski oceanograf i fizyk, badacz biologii morskiej, który swoją wiedzą i doświadczeniami dzieli się również na YouTubie prowadząc kanał Incredible Oceans. Podczas 5. ŚFN wygłosi wykłady, a następnie spotka się z uczestnikami na Przystanku Nauka.

W dyskusji o szczepionkach weźmie udział prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog i profesor nauk biologicznych, członek zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz grupy doradczej ds. COVID-19 przy Komisji Europejskiej. O nowych wariantach koronawirusa opowie natomiast lekarz Bartosz Fiałek.

Nie zabraknie również dziennikarzy naukowych i popularyzatorów nauki, działaczy społecznych i podróżników. Będzie okazja porozmawiać o twórczości i filozofii Tolkiena z Ryszardem Derdzińskim, tolkienistą i podróżnikiem, znanym także jako Galadhorn.

Amatorów latania przyciągnie zapewne spotkanie z Dariuszem Kulikiem, kapitanem, pilotem samolotów pasażerskich i instruktorem szybowcowym, który od trzech lat prowadzi także kanał na YouTubie Turbulencja. Prezentuje na nim nagrania z kabiny pilotów i autorskie vlogi poruszające tematy związane z lotnictwem. Prowadzi także transmisje live stream – wirtualnych lotów w towarzystwie fanów – oraz filmów, w których dzieli się swoim hobby – lataniem dronami.

Jeśli jednak od latania wolicie sztukę, koniecznie wybierzcie panel z dr hab. Andrzejem Betlejem – historykiem sztuki i dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Tajniki języka polskiego przed uczestnikami festiwalu odkrywać będzie natomiast prof. Michał Rusinek, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej.

Wśród gości specjalnych 5. Śląskiego Festiwalu Nauki są również m.in.: prof. Marek Stankiewicz, pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie, dr Arkadiusz Gorzawski, fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskim Źródle Spalacyjnym (ESS), wcześniej w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), Izabela Sopalska-Rybak,założycielka i szefowa Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka i działaczka społeczna, Paweł Arkady Fiedler, podróżnik, pasjonat dalekich wypraw samochodowych, producent filmów podróżniczych i wnuk pisarza Arkadego Fiedlera czy dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, z zawodu – dziennikarz naukowy, twórca programu „Labirynty wiedzy” w radiu eM i porannej audycji Radia 357, „Pytania z księżyca”.

Wśród Ambasadorów tegorocznej edycji imprezy znaleźli się: Łukasz Wilczyński, popularyzator astronomii i ekspert ds. sektora kosmicznego, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz Jan Pomierny, producent kreatywny i CEO w Science Now – studiu specjalizującym się w komunikacji naukowej i rozwoju nowych przedsięwzięć biznesowych na styku nauki, edukacji, sztuki i rozrywki. Obaj będą uczestniczyli w festiwalu i go promowali. Pierwszy z panów był pomysłodawcą i współorganizatorem projektu European Rover Challenge, obecnie jednego z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych, w latach 2008–2013 koordynował prace europejskiego oddziału The Mars Society – organizacji non-profit, której celem jest eksploracja i przyszłe osadnictwo na Marsie.

Jan Pomierny w latach 2012–2018 był producentem kreatywnym w Platige Image, gdzie współpracował przy powstawaniu krótkometrażowego filmu pt. Ambicja, stanowiącego część kampanii promującej Misję Rosetta zainicjowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną. W ramach Science Now Jan Pomierny bierze także udział w realizacji różnych popularnonaukowych projektów i programów. Na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju zaprezentowana zostanie instalacja artystyczna o nazwie „Polski Stół”, będąca częścią ekspozycji Pawilonu Polski, a powstająca przy współudziale Jana Pomiernego.

Wstęp do miasteczka nauki jest bezpłatny, ale osoby, które będą chciały wziąć udział w pokazach, wykładach i dyskusjach muszą się wcześniej zarejestrować. Rejestracja już się rozpoczęła. Szczegóły na slaskifestiwalnauki.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto