Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska kuchnia bez tajemnic. Zachęcają do gotowania w internecie

Katarzyna Nylec
Portal warzymy.pl zainicjował kulanie klusek na czas
Portal warzymy.pl zainicjował kulanie klusek na czas archiwum
Galert śląski, śląskie gumiklyjzy, szałot, żur. Potrawy tradycyjnej, regionalnej kuchni przeżywają teraz swój renesans. Aż ślinka cieknie na sam widok dań przyrządzanych przez Pascala Brodnickiego czy Magdę Gessler. W ślad za nimi gotujemy na potęgę. Teraz rytuał przyrządzania i smakowania potraw przenosi się ... do internetowej sieci! Mistrzowie patelni krok po krok poinstruują, co i kiedy należy wrzucić do garnka, żeby nasze próby zostały uwieńczone pełnym sukcesem...

Powrót do korzeni

Nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu wyrosły w internecie portale o gotowaniu. Śląsk też ma w tej dziedzinie swój udział. I to całkiem spory. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu poszli w ślady kucharzy znanych z telewizyjnego ekranu i postanowili zachęcić internautów do gotowania na stronie www.aledanie.pl - Szczególnie ważne dla nas jest, by zachęcić do gotowania, a także wspomóc nowicjuszy prostymi, sprawdzonymi przepisami. Główną zaletą tej strony jest to, że zawsze jest pod ręką. Szybkość z jaką można otrzymać ciekawe informacje związane z jedzeniem jest nieoceniona - uważają założyciele strony.

Jak przystało na Ślązaków z krwi i kości pomysłodawcy nie zapominają o pielęgnowaniu tradycji. W ich menu znalazło się miejsce na sławetny śląski żur - zupę, która bije rekordy popularności. Dlaczego? - Odpowiedź jest prosta - bo jest pyszna. Podobnie jak śląski rosół czy pieczeń ze schabu nadziewana kiełbasą. Obowiązkowo śląską - śmieje się Adam Bul, szef kuchni w katowickiej Restauracji "Pod Wieżami".

- Jakiś czas temu właściciele restauracji skupili się na promowaniu dań rodem z Włoch czy Grecji. A przecież my Ślązacy, mamy się czym pochwalić. Najlepszym tego dowodem są pochwały zadowolonych gości - dodaje Bul.

Kulali kluski na czas

Do wspólnej, śląskiej uczty zasiedli na początku wakacji katowiczanie. Na zaproszenie portalu warzymy.pl na ulicę Mariacką zjechali ci, którzy są z nudelkulą za pan brat i ci, którzy nie pogardzą wyrobami kucharzy. Konkurs kulania klusek śląskich na czas przyciągnął wówczas setki smakoszy. W czasie 5 minut, Dawid Domin z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu ukulał 25 klusek, a Łukasz z czeladzkiej restauracji Marrakech 24 kluski śląskie. Niewykluczone, że światło dzienne ujrzy książka z przepisami internautów umieszczonymi na stronie warzymy.pl.

Przedstawiciele Śląskiej Organizacji Turystycznej, organizatora Festiwalu Śląskie Smaki, nie mają wątpliwości - wspólnie przyrządzanie potraw, czy to w sieci czy w realnym świecie, to doskonała forma spędzania wolnego czasu. - Zauważalny jest teraz powrót do korzeni. Do rodzimych potraw naszych babć. A nic tak nie zbliża jak wspólne oddanie się pasji. Gotowaniu, pieczeniu czy duszeniu - uważa Barbara Salamon-Szympruch, specjalista działu promocji ŚOT-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto