Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk wygrywa w rankingu przyjaznych szpitali onkologicznych! Najwyżej oceniane są placówki z Katowic i Gliwic

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach otrzymały najwyższą w Polsce ocenę pacjentów, jako placówki onkologiczne przyjazne chorym.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach otrzymały najwyższą w Polsce ocenę pacjentów, jako placówki onkologiczne przyjazne chorym. fot. 123rf
Zdrowie w Katowicach i Gliwicach. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otrzymał najwyższą w Polsce ocenę pacjentów, jako placówka onkologiczna przyjazna chorym. Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach. Tak zdecydowali pacjenci zostawiający opinię na portalu Onkomapa.pl prowadzonym przez Fundację Alivia.

W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat pomiarów wskaźników jakości i efektywności leczenia. Chorzy na raka są zmuszeni szukać informacji o ośrodkach na własną rękę.

Dlatego Fundacja Alivia prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl, na którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat 108 szpitali i prawie 3,5 tys. lekarzy w nich pracujących.

Ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną.

Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje organizację i sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort. W ciągu ostatnich 12 miesięcy portal odwiedziło ponad 175 tys. użytkowników, którzy zostawili prawie 2,5 tys. opinii. W najnowszym rankingu Onkomapa.pl wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.

Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymał Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na 4,7/5 oceniło ten ośrodek 198 chorych. Pacjenci w tym ośrodku wysoko oceniają sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego.

Jeden z pacjentów ocenia: - Jeszcze się nie spotkałem z tak wspaniałym personelem. Wielkie ukłony w stronę lekarzy, inni powinni brać z nich przykład.

- To duże wyróżnienie dla zespołu Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, ale i dla całego naszego szpitala. Doceniono przede wszystkim organizację i sposób leczenia chorych, wysoki poziom opieki medycznej, ale też troskę o pacjentów, dobrą komunikacje z nimi, empatię personelu - mówi dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor Szpitala im. A. Mieleckiego w Katowicach.

- To niezwykle istotne kwestie w leczeniu nowotworów. Pacjenci docenili zapewne też fakt, że pomimo wszystkich obostrzeń wynikających z koronawirusa nie zostawiliśmy chorych onkologicznie samych. Przeciwnie - mobilizowaliśmy się, wprowadzając skuteczne procedury i nowe rozwiązania, które nie ograniczyły leczenia. W efekcie w naszym szpitalu w 2020 roku przeprowadzono aż 312 transplantacji szpiku kostnego. To o 10 proc. więcej zabiegów niż w rekordowym roku 2019 - dodaje dyrektor.

Kolejne miejsce w województwie śląskim zajmuje Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach, z oceną 4,1/5. W tym ośrodku bardzo dobrze oceniany jest sposób leczenia i komfort pacjentów.

Z kolei najwięcej opinii na portalu Onkomapa, bo aż 691, zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,4/5.

Zadaniem Agaty Polińskiej, wiceprezes Fundacji Alivia, mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom satysfakcji chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim i przekłada się na skuteczność leczenia, np. poprzez stosowanie się do zaleceń.

- Możliwość wyrażenia swojej opinii i poziomu satysfakcji ze świadczonych usług upodmiotawia pacjenta w systemie opieki zdrowotnej i sprawia, że jego doświadczenie staje się istotnym wskaźnikiem, na który wszyscy interesariusze powinni zwracać uwagę, co obecnie nie zawsze ma miejsce - mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia.

- Dzięki rankingowi dostępnemu na stronie Onkomapa pacjenci zyskują poparte doświadczeniem innych chorych informacje, w których placówkach mogą liczyć na szacunek, komfort oraz życzliwą opiekę – dodaje.

Mimo pandemii koronawirusa Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach nie zwalniał

W 2020 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach przeprowadzono aż 312 transplantacji szpiku kostnego. To o 10 proc. więcej zabiegów niż w rekordowym roku 2019.

Dane Poltransplantu nie zawierają jeszcze pełnego zestawienia za 2020 rok, nie można więc ocenić, jak katowicki ośrodek prezentuje się w zestawieniu z innymi placówkami. W 2019 roku w SPKM przeprowadzono 284 zabiegi i był to wtedy bezapelacyjne najlepszy wynik w Polsce pod względem każdego typu transplantacji.

Utrudnienia w funkcjonowaniu oddziału zaczęły się natychmiast po wprowadzeniu w Europie restrykcji dotyczących przemieszczania się. Dla ośrodka, który pozyskuje około 30 proc. komórek macierzystych od dawców z rejestrów zagranicznych ograniczenie to było sporym utrudnieniem. Ruch lotniczy z dnia na dzień został całkowicie wstrzymany, przywozy komórek były możliwe tylko transportem sanitarnym. Podróże takie trwały od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin.

Dużym kłopotem był też obowiązek 2-tygodniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy, który obejmował również kurierów przewożących komórki z zagranicy, co powodowało, że szpital na 2 tygodnie tracił ważnych pracowników. Podobny problem miał miejsce w sytuacji, kiedy dawca rodzinny (brat, siostra) przebywał na stałe lub tymczasowo zagranicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto