Skok w przyszłość Oddziału Kardiologii

Artykuł sponsorowany
Oddział Kardiologii stale się rozwija. Po remoncie czas na kolejne zmiany.

Remont Oddziału Kardiologii zdecydowanie podniósł standard świadczonych na nim usług, jednak Centrum Dializa nie zamierza ustawać w swoich działaniach na rzecz rozwoju jednostki. Obecnie pacjenci, u których wystąpił zawał serca z uniesieniem odcinka ST są niestety kierowani do pobliskich szpitali.

„Czas od pierwszego kontaktu medycznego do przewiezienia pacjenta do pracowni hemodynamiki nie powinien przekraczać 90 - 120 minut. Aktualnie w naszym szpitalu możemy udzielić natychmiastowej pomocy tylko pacjentom, u których wystąpił silny ból w klatce piersiowej, jednak nie można potwierdzić, że jest to z całą pewnością zawał, ponieważ nie wystąpiła typowa fala Pardeego w badaniu EKG. Wszyscy inni pacjenci, u których nie ma wątpliwości co do diagnozy, są kierowani na oddziały kardiologii inwazyjnej placówek w miastach ościennych. Przekazujemy także ok. 20 pacjentów miesięcznie, początkowo przebadanych w naszej placówce, jeśli potwierdzi się u nich ostry zespół wieńcowy” - wyjaśnia ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala w Łasku, lek. med. Ewa Ślusarczyk. Jest to niestety sytuacja bardzo niekorzystna dla pacjentów.

„Prawdą jest, że nasza jednostka posiada właściwą strukturę do kompleksowego udzielenia pomocy w przypadku zawału tj. oddział kardiologii, włącznie z pracownią hemodynamiczną oraz działającą na potrzeby tego oddziału poradnię kardiologiczną. Dodatkowo zabezpieczeniem dla stanów zagrożenia życia jest bardzo nowoczesny OIOM. Dzięki temu jesteśmy już na ten moment gotowi do podjęcia skutecznego leczenia pacjentów zawałowych , jeśli uda nam się zrealizować nasze plany rozwojowe” - dodaje lek. Med. Ewa Ślusarczyk.

Mając na uwadze, że w szpitalu istnieje pełny zespół środków dla utworzenia Pracowni Kardiologii Inwazyjnej, zarząd Centrum Dializa ma zamiar podjąć działania na rzecz polepszenia sytuacji łaskich pacjentów, ubiegając się o zgodę na otworzenie własnego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej. Jest o co walczyć:

„Wydłużenie czasu transportu pacjenta sprzyja powstawaniu martwicy i blizny mięśnia sercowego. Blizna jest obszarem wyłączonym ze skurczu mięśnia sercowego ” - tłumaczy Ordynator Oddziału Kardiologii.
Czas liczony od wystąpienia pierwszych objawów zawału do przewiezienia pacjenta do szpitala jest kluczowy dla jego zdrowia i życia.

„Polski standard leczenia schorzeń kardiologicznych, w tym ostrych zespołów wieńcowych, jest bardzo wysoki w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Obecnie plasujemy się na piątym miejscu. Chcemy, by ten standard był dostępny także dla mieszkańców naszego powiatu. Zwiększenie dostępności procedury tj. otwarcie Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w Łasku, zdecydowanie zwiększy przeżywalność osób, u których jednostka chorobowa wystąpiła i co istotne - także zmniejszy ilość powikłań pozawałowych” - oświadczył Dyrektor ds. Rozwoju Centrum Dializa, lek. med. Kamil Rudawiec.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że szpitalowi w Łasku uda się przedrzeć przez labirynty urzędowych formalności i już wkrótce obecny problem popadnie w niepamięć.

Katarzyna Lukosek


http://www.szpitalwlasku.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto