Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siódma Noc Muzeów - wystawy, spotkania, warsztaty, koncerty, atrakcje

Marta Żabińska, Katarzyna Głowacka
Muzeum Śląskie zaprasza m.in. na teren przyszłej siedziby.
Muzeum Śląskie zaprasza m.in. na teren przyszłej siedziby.
Siódma Noc Muzeów otworzy drzwi do schowanych w nich skarbów z soboty na niedzielę. Prócz wystaw, spotkań, opowieści, czekają warsztaty, wykłady, koncerty, konkursy, gadżety. Wstępy (i przejazdy) za darmo.

Muzeum Śląskie na tę noc zaplanowało pierwszy pokaz swego najnowszego nabytku - wideo-artu "Muzeum" Lecha Majewskiego na bazie obrazu Rogiera van der Weydena "Zdjęcie z krzyża". Zaprasza też na teren budowanej nowej siedziby - będzie można zwiedzić zabytkowe budynki i gromadzone tu maszyny (mali goście poszukają skarbów z wykrywaczem metali). A o godz. 20 wysłuchać w tej scenerii koncertu Muariolanzy. Muzeum chce nas też zachęcić do poszperania w rodzinnych pamiątkach - z przyniesionych przez zwiedzających kserokopii powstanie kolaż obrazujący czasy powstań śląskich.

W ubiegłym roku przez placówkę przetoczyło się aż 6600 osób. W szwach pękało też Muzeum Historii Katowic, które na dodatek w tym roku obchodzi 30-lecie. Ale nie kostnieje, zaproponuje nawet naukę rock and rolla. A dla żądnych patrzenia w przyszłość - wirtualna operacja i skomplikowane narzędzia prezentowane przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi. Bo do współpracy przy organizacji nocy muzeum zaprosiło różne placówki. Wraz z Akademią Muzyczną proponuje koncerty instrumentów dętych, perkusyjnych, a także organowy w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego. A w ramach wielkiej gali wystąpi m.in. akordeonista Marcin Wyrostek.

Tej nocy zainauguruje Klub Sztuk w katowickiej galerii BWA (m.in. filcowanie, Deco-bazar). Centrum Scenografii Polskiej zaprasza do przyjścia z... wałkiem do ciasta w ramach "Nocy żywych przedmiotów" i na spektakl "Święci osiedlowi". A Biuro ESK Katowice 2016 wraz ze Śląską Grupą Krytyczną przygotowało grę miejską "Kot asymetrycznej damy" opartą na historii Witkacego i jego modelki z Katowic. Otwarta będzie też siedziba Instytutu Pamięci Narodowej.

Na muzealnej trasie będą też nowe punkty: spod MHK dojedziemy za darmo do nikiszowieckiego Magla a Tramwaje Śląskie po raz pierwszy zaproszą nocą do zajezdni w Chorzowie Batorym. Odpoczynek? Najlepiej na nowej świetlnej ławce projektu biura SOKKA (np. na Mariackiej).

Zabrzańska kopalnia Guido zaprasza na trzecią Noc Absurdów, ciekawe czym zaskoczy tym razem (to niespodzianka). W Gliwicach czynne będą: Muzeum, Willa Caro, Zamek Piastowski i Radiostacja Gliwicka. W Bytomiu sprawdzimy, czy muzeum nocą straszy. Chorzów cofnie się do epoki renesansu, w Rudzie Śląskiej będzie po japońsku, Będzin wróci do średniowiecza, Sosnowiec zaprasza do Zamku Sieleckiego. A jak komuś mało, może jeszcze pojechać np. na noc duchów w Pszczynie. Kolej też przygotowała promocyjne bilety. Szczegóły m.in. na stronie: noc-muzeow.pl.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się Berlinie, dziś organizuje ją ok. 120 miast Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto