Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siarczyste mrozy nie odpuszczają. Trwają kontrole miejsc, w których przebywają bezdomni w Katowicach. Jak pomóc?

LOTA
Kontrole strażników w miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne
Kontrole strażników w miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne Straż Miejska w Katowicach
Rośnie liczba interwencji na infolinię dla bezdomnych w Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego. Od początku listopada odnotowano już ponad 300 zgłoszeń. Jednocześnie katowiccy strażnicy miejscy kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni w Katowicach, a streetworkerzy dowożą im ciepłą odzież i posiłki. Jak jeszcze można pomóc?

Siarczyste mrozy nie odpuszczają. Trwają kontrole miejsc, w których przebywają bezdomni w Katowicach. Jak pomóc?

W Katowicach jest ponad 400 miejsc noclegowych dla bezdomnych. Poza tym działają trzy jadłodajnie prowadzone są przez: Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, Towarzystwo Pomocy im Św. Brata Alberta i Parafię Kościoła Mariackiego.

Jednak nie wszyscy bezdomni chcą przenieść się do noclegowni. Wielu zimę, tak jak i cały rok, spędza przy kanałach ciepłowniczych czy w opuszczonych budynkach. Jak im pomóc, gdy temperatury spadają, tak jak minionej nocy kilkanaście stopni poniżej zera?

Od listopada pod numerem 987 działa specjalna infolinia dla bezdomnych. To całodobowy bezpłatny numer, pod który można dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Będzie dostępna do 31 marca. Dzwoniąc dowiemy się, gdzie w regionie bezdomni mogą otrzymać pomoc, w tym na przykład ciepły posiłek.

Pomogą też strażnicy miejscy z Katowic, których warto powiadomić o bezdomnych przebywających na klatkach schodowych, w parkach czy przysypiających na ławkach. Strażnicy takie informacje przyjmują pod numerem 986. Jak dodają mundurowi taki telefon, może uratować komuś życie.

- Pomoc osobom bezdomnym trwa cały rok, a strażnicy współpracują w tym zakresie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach oraz innymi instytucjami. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym działania te są zintensyfikowane. Strażnicy sprowadzają miejsca przebywania osób bezdomnych takie jak pustostany, węzły cieplne, altanki i inne miejsca które mogą być potencjalnym schronieniem przed zimnem – informuje katowicka SM.

Streetworkerzy dowożą bezdomnym odzież i ciepłe posiłki

Jak podkreślają strażnicy osoby, które chcą skorzystać z pomocy są przewożone do noclegowni. Ale nie zawsze tak się dzieje.

- Nie wszyscy z tej pomocy chcą skorzystać, twierdząc, że są w stanie samodzielnie przetrwać zimę. Powody takiej decyzji są różne, niestety w wielu przypadkach barierą nie do pokonania jest rezygnacja ze spożywania alkoholu – zauważają. Wówczas strażnicy regularnie odwiedzają miejsca, w których bezdomni przebywają.

Robią to również streetworkerzy z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, którzy na zlecenie miasta realizują program „Streetworking wśród osób bezdomnych”. W ramach tych działań dostarczają bezdomnym ciepłe posiłki, napoje oraz odzież.

Dodajmy, że informacje o osobach, które być może potrzebują pomocy można zgłaszać również przez całą dobę do Schroniska dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Krakowskiej 138 tel. 32/202-38-73 oraz Schroniska dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi przy ulicy Orkana 7a – 32/203-12-60.

O wrażliwość apelują również przedstawiciele katowickiego Urzędu Miasta.

- Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej czujności wobec zauważonych osób bezdomnych na klatkach, korytarzach, w piwnicach, strychach oraz innego typu pomieszczeniach niemieszkalnych – podkreślają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto