Sezon grzewczy w Śląskiem. Krajowa Izba Kominiarzy apeluje o czyszczenie kominów

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Sezon grzewczy ruszył na dobre. Krajowa Izba Kominiarzy apeluje o czyszczenie kominów
Sezon grzewczy ruszył na dobre. Krajowa Izba Kominiarzy apeluje o czyszczenie kominów pixabay
Udostępnij:
Komin - bardzo istotny element budynku, chociaż zajmuje tylko niewielką jego powierzchnię - może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, bądź źle eksploatowanym kominie. Sezon grzewczy rozpoczął się w pełni, dlatego też, Prezes Krajowej Izby Kominiarzy, apeluje do właścicieli i zarządców budynków o regularne sprawdzanie instalacji.

Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.

Jak wynika z danych PSP, tylko w 2020 roku odnotowano 15 737 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 272 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 476 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

- Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom i pożarom - apeluje prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski. - W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową - dodaje prezes KIK.

Nie tylko pożary, ale i zaczadzenia

Na dodatek oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. W sezonie ogrzewczym 2020/2021 (1.10.2020 r. – 31.03.2021 r.) Państwowa Staż Pożarna odnotowała 2 758 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla (nr ONZ 1016), w tym 1 231 osób poszkodowanych, z tego 43 ofiary śmiertelne.

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. (Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c, oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane t.j. Dz. U. z 2020 r., poz.1333).

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.

(art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).

Kiedy trzeba czyścić kominy?

Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

  • paleniska zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • paleniska opalane paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
  • paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
  • z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Materiał oryginalny: Sezon grzewczy w Śląskiem. Krajowa Izba Kominiarzy apeluje o czyszczenie kominów - śląskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie