18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Senior Residence w Katowicach, nietypowy dom opieki dla seniorów zostanie otwart 18 marca ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Senior Residence Katowice
Senior Residence Katowice Arkadiusz Gola
101 seniorów cierpiących na demencję znajdzie miejsce w nowym domu opieki - Senior Residence w Katowicach. W tutejszych pokojach jest sieć wifi, a jeśli lokatorzy opuszczą mszę w kaplicy, zobaczą ją na żywo w telewizji

W Bażantowie w Kostuchnie już są szkoła, przedszkole, duże osiedle mieszkaniowe, centrum fitness i sportu, centrum handlowe, a od początku miesiąca działa także dom seniora, a dokładniej: Centrum Kompetencyjne dla Osób Starszych i Chorych na Demencję. Jedyny taki ośrodek na Śląsku. Jego uroczyste otwarcie zaplanowano 18 marca.
Ale już od kilku dni w Senior Residence zapełnia się pierwszymi lokatorami. Dziesięć osób wprowadziło się 1 marca, kolejne - w poniedziałek i środę. Wszystkie zameldowały się w części prywatnej domu.

Rezydencja dla prawie 200 seniorów

Centrum kompetencyjne składa się bowiem z dwóch części. W prywatnej jest 101 miejsc, a w drugiej, która ma funkcjonować jako Dom Pomocy Społecznej, zaplanowano ich 97. W tej pierwszej za pobyt trzeba zapłacić 4 tys. zł miesięcznie. W drugiej być może będzie dotowany przez miasto.

- Miasto ogłosiło konkurs na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej, jesteśmy obecnie na etapie rozpatrywania ofert - przyznaje Jolanta Wolanin, zastępca naczelnika wydziału polityki społecznej w UM. Jedyną ofertę do konkursu zgłosił właśnie ośrodek w Bażantowie. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, wówczas do DPS katowiczan będzie kierował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a ich utrzymanie w ośrodku będzie dotował samorząd.

Obecnie w Katowicach działają tylko dwa miejskie, całodobowe domy opieki społecznej dla seniorów. W "Przystani" przy ulicy Adamskiego jest 98 miejsc, a w "Zaciszu" przy ulicy Traktorzystów - 96. Potrzeby są większe. - W kolejce na przyjęcie do "Przystani" oczekują 62 osoby, a do "Zacisza" - 127. W związku z tym, że miasto ogłosiło konkurs na prowadzenie DPS, zrobiliśmy rozpoznanie wśród chętnych do "Zacisza", ilu z ich faktycznie deklaruje chęć przyjęcia do domu od zaraz. Okazało się, że 58 osób przesunęło termin. To osoby, które wniosek o przyjęcie złożyły na wszelki wypadek, wolą sobie zająć kolejkę - wyjaśnia Wolanin.

Kolejek nie ma na razie w Bażantowie. Ale za to zainteresowanie jest olbrzymie. - To było już widać na dniach otwartych, które zorganizowaliśmy. Obecnie cały czas prowadzimy przyjęcia, zarówno mieszkańców Katowic, jak i całej aglomeracji - wyjaśnia Elżbieta Grzeczka, dyrektor Senior Residence.

I nic dziwnego, bo przy ulicy Pijarskiej powstał ośrodek, który kojarzy się bardziej z hotelem niż domem spokojnej starości. Dom otoczony jest ogrodem o powierzchni 4000 m kw., w którym zasadzono około 4 tys. roślin. - Są tu ścieżki spacerowe specjalnie zaprojektowane dla chorych, jest też fontanna i oczko wodne - wymienia Grzeczka.

W pokojach wifi i tv

Pokoje zarówno w części prywatnej, jak i tej szykowanej jako socjalna, mają podobny standard. Każdy wyposażony jest w łazienkę. - Najmniejszy pokój jednoosobowy ma od 16 do 20 m kw., najmniejszy dwuosobowy - 23 m kw. W budynku jest też pomieszczenie z wanną z hydromasażem i podnośnikiem hydraulicznym - dodaje dyrektorka.

W pokojach są bezprzewodowy internet oraz telewizor, a w budynku - kaplica. - Msze święte odprawiane w kaplicy będą także pokazywane na ekranie telewizora w pokoju, oczywiście, jeśli ktoś będzie miał ochotę je oglądać - mówi Grzeczka.

Jeśli lokator domu zamiast samotności wybierze towarzystwo, będzie mógł spędzić czas wspólnie z innymi mieszkańcami w salach wspólnych - jest ich osiem, po cztery dla obu części - zlokalizowanych na każdym piętrze. To w nich będą się odbywały zajęcia relaksacyjne, warsztaty czy terapia zajęciowa, także w nich będzie można jeść wspólnie posiłki. Dla pensjonariuszy dostępne będą także biblioteka, pomieszczenia do terapii oraz sale rehabilitacyjne. Opieką nad lokatorami domu zajmie się liczący 120 osób. - W każdej części będą opiekunowie, koordynatorzy, rehabilitanci, terapeuci, pielęgniarki. Chcemy także zatrudniać firmy zewnętrze, które będą wspomagały nasz personel - dodaje dyrektorka.

Miesięczny czynsz 4000 zł

Kto może zostać przyjęty do Senior Residence? Do części prywatnej osoby starsze, szczególnie chore na demencję starczą i Alzheimera, które wymagają specjalistycznej, całodobowej opieki. Starsze, czyli te które ukończyły 65. rok życia. - Ale jeśli ktoś ma mniej lat, a jest chory na otępienie starcze, to nie będziemy się sztywno trzymali tej reguły - zapewnia Grzeczka. W części prywatnej miesięczny czynsz wyniesie 4000 tys. zł. W części socjalnej takich obostrzeń nie będzie. Tu pensjonariuszy będzie kierował MOPS.

Budowa domu to inicjatywa niemieckiej instytucji kościoła ewangelickiego Diakoni Neuen-dettelsau. Diakonia prowadzi w Niemczech ok. 30 ośrodków specjalizujących się w opiece nad osobami starszymi, w Polsce jak na razie ma Dom Pomocy Społecznej w Olsztynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto