Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samochód używany. Jak wydłużyć trwałość auta? Porady mechaników

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Co można zrobić, by zabezpieczyć samochód na lata i setki tysięcy kilometrów? To, co robili kierowcy z poprzedniego pokolenia i uważali to za standard. Podstawą jest dobre zabezpieczenie antykorozyjne podwozia i wszelkich zakamarków, w których może gromadzić się woda i brud.
Co można zrobić, by zabezpieczyć samochód na lata i setki tysięcy kilometrów? To, co robili kierowcy z poprzedniego pokolenia i uważali to za standard. Podstawą jest dobre zabezpieczenie antykorozyjne podwozia i wszelkich zakamarków, w których może gromadzić się woda i brud. Janusz Wójtowicz
Czy nowoczesny samochód może przejechać 500 tys. lub więcej kilometrów, jak modele z lat 90.? Mechanicy wskazują, że tak, jednak wymaga to nieco więcej poświęcenia i dobrego serwisu. Wiedza o tym, jak maksymalnie wydłużyć życie auta może się przydać szczególnie w obliczu rosnących cen, kłopotów z produkcją czy unijnego prawa, które od 2035 r. może zakazać rejestrowania aut spalinowych.

Samochody z lat 80. czy 90. nie wymagały zbyt wiele i przejeżdżały setki tysięcy kilometrów. Nowe też mogą osiągnąć takie przebiegi, jednak trzeba poświęcić znacznie więcej uwagi przy serwisie i wykonać bardziej złożone naprawy. Są jednak ogólne zasady, o których właściciele nowych modeli powinni pamiętać. Wtedy niemal każde auto powinno wytrzymać setki tysięcy kilometrów.

- Problemem nowoczesnych samochodów nie jest trwałość, lecz serwis – mówi Adam Lehnort, ekspert ProfiAuto Serwis. – Dawniej auta serwisowało się z podziałem na benzynowe i diesle. Dziś mamy jeszcze benzyny z turbo i bez lub z kilkoma rodzajami doładowania. Są też hybrydy, i to w różnej formie. Każdy silnik jest zupełnie inny, są też niuanse specyficzne dla jednej marki czy rodziny silników, które mechanik, a nawet właściciel auta powinien znać. Ogólne zasady jednak się nie zmieniają – podstawowy serwis bez oszczędzania to przepis na dużą trwałość. Nawet niedużego, wysilonego silnika – dodaje ekspert.

Najważniejsze jest… nadwozie

Wbrew pozorem nie silnik czy skrzynia biegów są tymi podzespołami, które mają największy wpływ na trwałość samochodu. Każdą bowiem część można wymienić, pomijając jednak nadwozie. Naprawy blacharskie, choć możliwe, nie są lubiane przez użytkowników. Korozja to wróg numer jeden, jeśli chodzi o długoletnią eksploatację auta. Nawet kiedy trzeba naprawiać zawieszenie, może okazać się, że z powodu korozji pojawią się problemy.

- Niestety postępu w dziedzinie zabezpieczenia przeciwko korozji w motoryzacji nie widać – mówi Adam Lehnort z ProfiAuto Serwis. – Nie można powiedzieć, by było gorzej, bo wiele starych aut skończyło swój żywot z powodu rdzy. Lepiej jednak też nie jest. Nowoczesne samochody mają ponadto słaby lakier – zauważa ekspert.

Co więc można zrobić, by zabezpieczyć samochód na lata i setki tysięcy kilometrów? To, co robili kierowcy z poprzedniego pokolenia i uważali to za standard. Podstawą jest dobre zabezpieczenie antykorozyjne podwozia i wszelkich zakamarków, w których może gromadzić się woda i brud. Wciąż dotyczy to niestety głównie aut z Japonii. Niektóre marki oferują taką usługę już przy zakupie samochodu (zwłaszcza japońskie), ale co kilka lat i tak podwozie powinno zostać poddane rewizji i ewentualnej powtórce pod kątem jego zabezpieczenia. Warto też zabezpieczyć lakier np. folią ochronną, zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia.

Silnik wymaga nie tylko serwisu

Współczesne silniki są wytrzymałe i wykonane z mocnych materiałów, jednak wymagają pewnych nawyków od swoich właścicieli. Kierowcy używający auta z doładowaniem muszą pamiętać, że taki motor potrzebuje przynajmniej 5 minut od rozruchu na zimno, nim wciśnie się gaz w podłogę. A 1-2 minuty na ochłonięcie, jeśli pokonaliśmy ostatnie kilometry z gazem w podłodze.

- Turbosprężarka może mieć ogromną trwałość, ale jest urządzeniem delikatnym – wskazuje ekspert ProfiAuto Serwis. - Zadbana wytrzyma bardzo długo. Dbałość o turbinę to odpowiednie rozgrzewanie i chłodzenie, a także świeży i wysokiej klasy olej, odporny na wysoką temperaturę. Ważna jest też odpowiednia lepkość, co pozwoli mu szybko dotrzeć do newralgicznych punktów – podkreśla Adam Lehnort.

Samochody z doładowaniem, zmiennymi fazami rozrządu i łańcuchem lub kilkoma łańcuchami napędzającymi wałki rozrządu wymagają szczególnej uwagi przy serwisie olejowym. Należy go wykonywać częściej, niż zalecają producenci – maksymalnie co 12-15 tys. km, a jeśli samochód jest eksploatowany na krótkich dystansach lub intensywnie, to nawet co 10 tys. km lub raz w roku, niezależnie od przebiegu.

Warto też pamiętać o wymianie filtrów, świec zapłonowych, pilnowaniu terminów wymiany pasków rozrządu i osprzętu (kompletu części z tłumikami drgań włącznie). Nie powinniśmy także zapominać o regularnych przeglądach głowicy i zaworu EGR pod kątem gromadzenia się nagaru. To cecha jednostek z wtryskiem bezpośrednim, które co jakiś czas warto z niego oczyścić. Istnieje obecnie kilka metod niewymagających demontażu, jak np. chemia. Coś niemal nieznanego w prostych jednostkach z lat 90., w nowoczesnym silniku powinno być robione co 50-100 tys. km.

Nie ignoruj skrzyni biegów!

Szczególnie tych nowoczesnych, skonstruowanych tak, by generowały możliwie najmniejsze opory. Dzisiejsze automaty to o wiele bardziej zaawansowane konstrukcje, niż dawniej. Zmieniają biegi błyskawicznie, mają wiele przełożeń (nierzadko nawet 8-10), korzystają z trybu „żeglowania” i działają w trybie start&stop. To przekładnie, które potrafią więcej, lecz są bardziej wymagające. Manualne też jednak potrzebują opieki.

- Wymiana oleju w skrzyni biegów jest konieczna, choćby producent auta czy przekładni temu zaprzeczał – podkreśla ekspert ProfiAuto Serwis. – Nie ma czegoś takiego, jak olej na całe życie przekładni, chyba że krótkie. Nowoczesne skrzynie manualne nie są tak trwałe jak dawniej, ale wynika to z braku serwisu, który kiedyś był zalecany. Automaty muszą radzić sobie z gigantycznym nierzadko momentem obrotowym i mogą wytrzymać dużo dłużej, jeśli pamiętamy o oleju.

Jak często wymieniać olej w skrzyni biegów? Warto przyjąć ogólne zasady, ponieważ producenci samochodów nie podają już w zasadzie żadnych. W manualu warto wymienić olej co 60 tys. km. To samo dotyczy automatów – w tych ze słabszymi silnikami co 60 tys. km, w tych z mocnymi jednostkami co 30-40 tys. km. W autach terenowych koniecznie po każdym głębszym brodzeniu w wodzie i częściej, jeśli służą za holowniki przyczep. Są jednak jeszcze dość specyficzne przekładnie CVT.

- Jeśli przekładnię bezstopniową mamy w miejskim samochodzie z niezbyt mocnym silnikiem, można ją traktować jak klasyczny automat i wymieniać olej co 40-60 tys. km – radzi Adam Lehnort. – Jednak zupełnie inaczej będzie w większym samochodzie z mocnym silnikiem (powyżej 100 KM), którym często jeździmy z dużymi prędkościami, np. po autostradzie. W takich przekładniach CVT należy wymieniać olej co 30 tys. km, czyli niejako co drugą wymianę oleju w silniku.

Właściwy olej to podstawa

Ważne jest, by używać olejów (silnikowych czy przekładniowych) zgodnych z zaleceniami producenta. Jest to bardzo istotne we współczesnych autach, w których nierzadko używa się specyficznych materiałów lub konstrukcji wymagających odpowiednich parametrów oleju.

- Najczęściej powtarzanym pytaniem na różnych forach czy grupach jest to o markę i lepkość, a to nie jedyne istotne kwestie – mówi Adam Lehnort z ProfiAuto Serwis. – Ważne są też inne paramenty, które producent określa w klasie API czy ACEA. Olej musi pasować do konstrukcji silnika lub skrzyni biegów, jego czy jej materiałów, ale także innych podzespołów, jak układ wylotowy z filtrem DPF. Lepkość to akurat mniej istotny parametr, w wielu konstrukcjach sugerowany z dużą tolerancją, do wyboru zależnie od warunków czy sposobu eksploatacji.

O hybrydach słów kilka

Czy są jakieś zalecenia, które wydłużą trwałość hybryd? Zdecydowanie! Dotyczą zarówno hybryd plug-in z możliwością ładowania, jak i klasycznych aut hybrydowych.

Należy przede wszystkim trzymać się zaleceń ogólnych, wymienionych powyżej. Jednak w hybrydach jeszcze ważniejsza jest dbałość o układ chłodzenia. Bateria to newralgiczny element, który może wytrzymać bardzo długo, o ile nie jest regularnie przegrzewana. Bardzo istotny jest też olej.

Silnik hybrydy włącza się wtedy, kiedy potrzebuje. Nierzadko startuje na zimno i musi szybko wygenerować pełną moc. Płynność oleju jest więc kluczowa dla jego trwałości. Jeśli producent silnika zaleca abstrakcyjnie niską lepkość, np. 0W-20, to nie jest przesada, a działanie dla dobra silnika. Nie poprawimy, lecz pogorszymy jego trwałość, stosując inne oleje, niż zalecane.

- W hybrydach plug-in istotne jest ładowanie baterii trakcyjnej, które powinno odbywać się możliwie małym prądem (niska moc). Najkorzystniejsze jest używanie domowego gniazda 230 V. Korzystanie z ładowarek dla aut elektrycznych może nieco nadwyrężyć kondycję baterii. Istotna jest też płynna jazda takim samochodem, ponieważ układ przeniesienia napędu nierzadko musi sobie radzić z dużym momentem obrotowym generowanym przez dwa czy nawet trzy silniki – podsumowuje ekspert ProfiAuto Serwis.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samochód używany. Jak wydłużyć trwałość auta? Porady mechaników - Motofakty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto