Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeka już czeka, więc wystartuj w konkursie

Redakcja
Co to znaczy „zaadoptować rzekę” i czy w ogóle można otoczyć opieką jakikolwiek strumyk, jezioro czy właśnie lokalną rzeczkę? No, właśnie można, bo chodzi o to, aby sobie o swojej najbliższej rzece przypomnieć, organizować tu imprezy rekreacyjne i spływy kajakowe, ustawić znaki wodne i pokazać wszystkim, że nasza, nawet najmniejsza rzeczka, jest dla nas najpiękniejsza. Bo nie musi to być od razu „królowa polskich rzek”, choć źródła Wisły są niezwykle urokliwe, ani Odra czy płynąca przez przepiękny park krajobrazowy Narew. W konkursie Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” wygra ta, która będzie najbardziej lubiana i podziwiana przez mieszkańców. Jeśli więc w Twojej okolicy płynie rzeka szczególnie bliska sercom Twoich sąsiadów, taka nad którą miały miejsce ważne wydarzenia historyczne, albo taka, która uważana jest za jedną z najładniejszych - nie czekaj, tylko zgłoś ją do konkursu Rzeka Roku Klubu Gaja! Nie jest powiedziane, że nie wygra, bo niewielu ją zna. Chodzi o to, żeby poznali ją wszyscy!

Rawka czy Ruda to nie Dunaj, ale rzeki kochane
Zaadoptować jakąś rzekę lub inny akwen, oznacza otoczyć ją opieką, zainteresować się jej aspektami przyrodniczymi, historycznymi czy społecznymi, a także lepiej ją poznać. W konkursie „Zaadoptuj rzekę”, Klub Gaja nagradza działania dla rzek lub innych akwenów oraz projekty oszczędzania wody podejmowane i wymyślone przez uczestników. Dwa lata temu wygrała niewielka Rawka, w ubiegłym roku zwyciężyła rzeka Ruda „reprezentująca” Śląsk i Rybnik. Upodobali ją sobie kajakarze, którzy rozpoczynają spływ tą ciekawą rzeką tuż poniżej zapory Jeziora Rybnickiego, które nigdy nie zamarza, a kończą przygodę w Kuźni Raciborskiej. Na tym odcinku Ruda przepływa przez bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich. Płynąc nieujętym w beton korytem, podmywa skarpy, w jej nurcie leżą powalone drzewa, dodając rzece tajemniczego uroku. Z „modrym” Dunajem pewnie się nie równa, ale to też zależy dla kogo. Nie napisano wprawdzie jeszcze o niej wiersza, nie ma „swojego” walca czy mazurka, ale całą rzeszę fanów, którzy chętnie oddadzą wycieczkę Dunajem za spływ „dziką” Rudą.

Jakich rzek szukają, jakie w głosowaniu wybierają?
- Plebiscyt na Rzekę Roku zachęca do odkrywania i poznawania niezwykłych miejsc nad rzekami z najbliższego otoczenia. Jest to ciekawy sposób na odkrywanie lokalnych wartości, jak również na zwiększenie zainteresowania lokalnej społeczności środowiskiem naturalnym w najbliższym otoczeniu. Konkurs Rzeka Roku Klubu Gaja jest nowatorską formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania oraz zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych naszych rzek. Każda rzeka ma swoją historię lub ciekawostkę. Może być siedliskiem chronionych gatunków zwierząt lub roślin. Jeśli tylko jest bliska ludziom lub przyczyniła się do lokalnej integracji, jest właśnie tą rzeką, której szukamy! - podkreśla Paweł Grzybowski, koordynator programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja.

Dla kogo jest ten konkurs?
Rzekę do konkursu może zgłosić każdy - zarówno osoby prywatne, jak i szkoły, przedszkola, samorządy, firmy, instytucje czy organizacje społeczne. Zasada jest taka, że spośród wszystkich zgłoszeń ciekawych czy inspirujących miejsc nad lokalnymi rzekami, jury wybierze 11 rzek-finalistek, które o zaszczytny tytuł Rzeki Roku 2016 będą walczyć podczas głosowania internetowego. Zgłoszenia kandydatek można wysyłać na adres Klubu Gaja do 15 lipca! Głosowanie i rozstrzygnięcie zaplanowane jest na jesień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto