Rząd zamierza zmienić zasady naliczania rent

Michał Wroński, współpraca: TA
fot. Karina Trojok.
Mamy ważną informację dla Czytelników, którym szwankuje zdrowie. To ostatnia szansa, żeby zdobyć większą rentę. Tylko do końca roku przyznawane są one na starych zasadach. Od nowego roku będą znacznie niższe. Można spodziewać się oblężenia ZUS-ów. Kto nie zdąży - straci.

Od nowego roku mają zmienić się zasady naliczania rent z tytułu niezdolności do pracy. Rząd chce, by wysokość tych świadczeń uzależniona była od sumy składek, zgromadzonych przez potencjalnych rencistów na koncie ZUS (obecnie jest ona naliczana na podstawie zarobków i "stażu ubezpieczeniowego" wnioskującej osoby, a także ustalanej przez GUS kwoty bazowej). Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?

- W przyszłości przyznawane renty na pewno będą niższe - nie pozostawia złudzeń Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej.

Pewnym zabezpieczeniem dla rencistów ma być zapis, że jeśli obliczona "po nowemu" renta byłaby niższa od minimalnej kwoty tego świadczenia, to wówczas "z automatu" zostałaby podwyższona do gwarantowanego ustawą poziomu.

Zmiany miałyby dotknąć wyłącznie osoby urodzone po roku 1948 i tylko te, które po raz pierwszy będą składać wniosek o przyznanie renty. Dla tych, którzy już mają przyznane takie świadczenia nic się nie zmieni. Choć projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest dopiero na etapie konsultacji i aby wejść w życie, musi przejść przez Komitet Rady Ministrów i Sejm, to pracownicy ZUS-ów spodziewają, że "pod choinkę" dostaną nowe przepisy. Przez pierwsze trzy lata naliczanie rent ma się odbywać metodą mieszaną tzn. część kwoty byłaby określona na dotychczasowych zasadach, a część wedle znowelizowanych przepisów. Czy to oznacza, że tłumy chcących zdążyć ze złożeniem wniosku o przyznanie renty pod koniec roku zakorkują ZUS-y?

Jak informuje Maciej Wroński, rzecznik oddziału ZUS w Zabrzu, w ciągu pierwszego półrocza wnioski o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy złożyło tam 1109 osób - o sześć więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W innych oddziałach było podobnie. Jednak najbliższe miesiące mogą całkowicie zmienić statystykę. Po prostu wielu zainteresowanych nie wie jeszcze o niemal pewnej zmianie przepisów.

Proponowana nowelizacja - poza zmianą zasad naliczania wysokości emerytury - ma też znieść bariery w możliwości dorabiania sobie przez rencistów do tego świadczenia (obecnie ich zarobki muszą się mieścić w określonych "widełkach").

- Taką politykę promuje Unia Europejska. Renta nie powinna być świadczeniem zastępującym pracę, ona ma rekompensować pobierającym ją osobom trudności w znalezieniu zatrudnienia - uważa Magdalena Janczewska.

Jak otrzymać prawo do renty?
Jeśli zły stan zdrowia
uniemożliwia ci pracę i masz odpowiedni "staż ubezpieczeniowy" możesz złożyć do lokalnego oddziału ZUS wniosek o rentę. Stosowny formularz można pobrać na miejscu lub ze strony internetowej ZUS. Do wniosku należy dołączyć kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych, a także potwierdzające te fakty dokumenty. Trzeba też dostarczyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości wynagrodzenia (lub zawierającą wpisy o zarobkach legitymację ubezpieczeniową); zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza prowadzącego leczenie (a także dokumentację medyczną mogącą mieć znaczenie dla sprawy) i wypełnioną przez pracodawcę ankietę. Jeśli ZUS potwierdzi, że wnioskująca o przyznanie renty osoba spełnia wymogi formalne i dostarczyła wszystkie wymagane dokumenty, to wzywa ją na badanie u lekarza - orzecznika, a ten ocenia, czy faktycznie jest ona niezdolna do pracy (w ciągu 14 dni można się odwołać od tej decyzji, wówczas ponowną ocenę wydaje 3-osobowa Komisja Lekarska). Jego orzeczenie jest dla ZUS-u podstawą do wydania decyzji o przyznaniu lub nie prawa do renty. Decyzję wnioskodawca otrzymuje pocztą.

14.408 wniosków o rentę z tytułu niezdolności do pracy złożono w pierwszym półroczu 2009 r. w woj. śląskim
14.438 wniosków o rentę z tytułu niezdolności do pracy złożono w pierwszym półroczu 2010 r. w woj. śląskim
706,29 złotych wynosi obecnie minimalna renta z tytułu pełnej niezdolności do pracy
543,29 złotych wynosi obecnie minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy
2014 to pierwszy rok, kiedy cała kwota renty będzie obliczana wedle zmienionych zasad

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie