Rusza przebudowa węzła Giszowiec. Od piątku czasowe zwężenia na DK86

LOTA
Węzeł Giszowiec. Zjazd z DK86 na 73 Pułku Piechoty
Węzeł Giszowiec. Zjazd z DK86 na 73 Pułku Piechoty LOTA
Udostępnij:
W najbliższy piątek, 26 kwietnia, zmieni się organizacja ruchu na DK86 w Katowicach. Pojawią się zwężenia, ale związane z koniecznością wybudowania trzech tzw. przewiązek tymczasowych. Te prace potrwają około dwóch tygodni. Natomiast zasadnicza przebudowa - a wraz z nią naprawdę duże utrudnienia w ruchu – rozpoczną się w połowie maja.

Od 26 kwietnia zwężenia na DK86 w Katowicach

Katowicki magistrat przedstawił we wtorek, 23 kwietnia, wstępny harmonogram przebudowy skrzyżowania DK86 i DK81 w Giszowcu, czyli skrzyżowania ulic Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty. Najważniejsza wiadomość jest taka, że zasadnicze prace związane z tą inwestycją rozpoczną się w połowie maja, a nie jak wcześniej zapowiadano pod koniec kwietnia. To jednak nie oznacza, że nie natkniemy się tu na żadne utrudnienia. Wręcz przeciwnie.

Pierwsze pojawią się już 26 kwietnia, a będą związane z budową trzech tzw. przewiązek tymczasowych.

- Ograniczenie w ruchu będzie polegało na tymczasowym zawężeniu szybkich pasów ruchu ul. Pszczyńskiej na jezdni zachodniej (w kierunku na Tychy) i wschodniej (w kierunku na Sosnowiec). Jak zapowiadają przedstawiciele Konsorcjum NDI, wykonawcy inwestycji, każdorazowo zawężenia będą wprowadzane tylko przy aktualnie budowanej przewiązce i następnie przesuwać się będą na kolejną – zapowiadają przedstawiciele Urzędu Miasta w Katowicach.

Budowa przewiązek zaplanowana jest na najbliższe dwa tygodnie:

  • od 26 do 30 kwietnia budowana będzie przewiązka na wysokości ul. Kolistej,
  • od 6 do 8 maja - przewiązka na wysokości ul. Górniczego Stanu,
  • od 9 do 11 maja - przewiązka w pobliżu węzła z autostradą A4.

Zasadnicza przebudowa węzła Giszowiec od połowy maja

Dopiero po zakończeniu tych prac, rozpocznie się zasadnicza przebudowa węzła Giszowiec i to wówczas znacząco zmieni się organizacja ruchu na DK86: droga na wysokości Giszowca zostanie zwężona do jednego pasa ruchu w każdym kierunku - zarówno w stronę Sosnowca, jak i w stronę Tychów. Dodatkowo zamknięta zostanie możliwość zjazdu z autostrady A4 - jadąc od strony Gliwic - w kierunku Tychów.

- W połowie maja zostaną wprowadzone zapowiadane przez nas wcześniej duże zmiany w organizacji ruchu obejmujące m.in. dwustronne zawężenie ul. Pszczyńskiej oraz zamknięcie zjazdu z autostrady A4 w kierunku na Tychy (DK 86) – potwierdza Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Największa inwestycja drogowa Katowic od 13 lat

Przypomnijmy, że przebudowa skrzyżowania DK86 oraz DK81, czyli ul. Pszczyńskiej oraz ul. 73 Pułku Piechoty to największa inwestycja drogowa planowana w Katowicach od 13 lat, czyli od czasu zakończenia budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Koszt to aż 247,5 mln zł (z czego aż 210 mln zł to z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Realizacja ma się zakończyć w pierwszej połowie 2021 roku.

Przebudowa zmierza do oddzielenia ruchu lokalnego i tranzytowego. Inwestycja składa się z dwóch części. Pierwsza to ruch tranzytowy, ta część zakłada budowę nowego bezkolizyjnego węzła DK81 i DK86 oraz rozbudowę samej Pszczyńskiej (DK86) na odcinku od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu.

Przebudowa skrzyżowania DK86 i DK81 ma kosztować aż 247,5 mln zł. Realizacja ma się zakończyć w pierwszej połowie 2021 roku.

DK86 to trasa, którą każdego dnia jeździ prawie 60 tys. aut

Druga część, która ma usprawnić ruch lokalny, obejmuje rozbudowę istniejącego węzła ulicy Pszczyńskiej (DK 86) z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolistą. To węzeł, którym obecnie kierowcy zjeżdżają z DK86 w kierunku na Ochojec, Ligotę oraz Giszowiec.

W pierwszym etapie tej przebudowy wykonane zostaną nowe odcinki ulicy Pszczyńskiej, wraz z budową wiaduktów drogowych nad linią kolejową i ulicą Kolistą oraz bezkolizyjnych i bezpośrednich zjazdów i wjazdów z Pszczyńskiej na ul. 73 Pułku Piechoty.

Dodajmy, że DK86 w Katowicach każdego dnia jeździ średnio 58,5 tysiąca pojazdów.

Przebudowa węzła Giszowiec. SUGEROWANE OBJAZDY

Gdy rozpocznie się zasadnicza przebudowa skrzyżowania DK86 i DK81 ruch w tym rejonie może być częściowo, a w godzinach szczytu całkowicie sparaliżowany. Koniecznie więc zastanówcie się nad możliwymi objazdami.

· Wrocław/Gliwice -> Giszowiec
Aby dojechać do Giszowca jadąc autostradą A4 (1) od strony Wrocławia, należy zjechać w kierunku Sosnowca – na ul. Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) - będzie zmienione pierwszeństwo, następnie ul. Górniczego Dorobku dojechać do skrzyżowania z ul. Szopienicką (4) i skręcić w prawo.
Ze względu na spodziewane spiętrzenia w ruchu na objeździe, możliwy będzie również dojazd do Giszowca poprzez dalszą jazdę na wprost autostradą A4 do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach, następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do ul. Mikołowskiej i dalej Mysłowicką w Katowicach.

· Wrocław/Gliwice -> Murcki
Aby dojechać do Murcek jadąc autostradą A4 (1) od strony Wrocławia, należy zjechać w kierunku Sosnowca – na ul. Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) i w lewo w kierunku ul. Porcelanowej - będzie zmienione pierwszeństwo, następnie pod wiaduktem i w lewo (3) na ulicę Murckowską i dalej ulicą Pszczyńską.

· Kraków -> Giszowiec
Zaleca się zjazd w prawo z autostrady A4 na ulicę Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) - będzie zmienione pierwszeństwo, dalej ul. Górniczego Dorobku dojechać do skrzyżowania z ul. Szopienicką (4) i skręcić w prawo.

Możliwy będzie również dojazd do Giszowca poprzez wcześniejszy zjazd z autostrady A4 do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach, następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do ul. Mikołowskiej i dalej Mysłowicką w Katowicach.

· Centrum -> Giszowiec
Aby dojechać z Centrum - wylot z katowickiego tunelu – do Giszowca, zaleca się jazdę na wprost ulicą Bagienną DK79, następnie w prawo na ulicę Magazynową i dalej z ulicy Magazynowej na prawo na ul. Szopienicką.

· Sosnowiec S86 -> Giszowiec
Aby dojechać do Giszowca jadąc od strony Sosnowca, zaleca się zjechać z DK86 na ul. Bagienną (6), następnie skręcić w prawo na ul. Magazynową, dalej z ulicy Magazynowej w prawo na ul. Szopienicką (5), którą będzie można bezpośrednio dojechać do dzielnicy.

· Giszowiec - Centrum
Aby dojechać do Centrum zaleca się jazdę ulicą Szopienicka w kierunku węzła z ul. Bagienną (5) i dalej Bagienną bezpośrednio do Centrum.

· Giszowiec – Kraków A4
Aby dojechać do autostrady A4 w kierunku Krakowa zaleca się jazdę ulicami Mysłowicką i Mikołowską w Mysłowicach do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią, a następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do autostrady A4.
Dodatkowo na trasach objazdu zmienione zostanie programowanie sygnalizacji świetlnej, a także sytuacja monitorowana, tak, by w razie konieczności wprowadzić np. zmiany w organizacji ruchu polegające na zmianie pierwszeństwa.

OBJAZDY DLA RUCHU TRANZYTOWEGO
Objazd dla relacji (od/do) Wrocław/Gliwice -> Tychy/Bielsko Biała
Ze względu na zamknięcie zjazdu z autostrady A4 w Katowicach (jadąc od strony Gliwic) w kierunku Tychów, objazd do Tychów zostanie poprowadzony na wprost autostradą A4 - do Mysłowic – do węzła Brzęczkowice, a następnie w prawo - drogą ekspresową S1.

Zalecany objazd dla relacji (od/do) Tychy/Bielsko-Biała <-> Częstochowa
W tym celu oznakowany zostanie zalecany objazd DK 86 z Tychów drogą ekspresową S1 w kierunku węzła autostradowego Brzęczkowice w Mysłowicach i dalej w kierunku węzła Podwarpie (skrzyżowanie drogi ekspresowej S1 z DK86). Analogicznie, jadąc od strony Częstochowy w kierunku Tychów/Bielska-Białej - na węźle Podwarpie z kierunku Siewierza pokazany zostanie zalecany objazd drogą ekspresową S1 poprzez węzeł autostradowy Brzęczkowice do Tychów.

Dodatkowe oznaczenia (dla kierunku Wrocław -> Tychy/Bielsko)
Na autostradzie A4, jadąc od strony Wrocławia, przed węzłem Sośnica zamieszczona zostanie informacja o prowadzonych pracach w Katowicach i możliwości wyboru alternatywnych tras, np. DK 44 przez Mikołów.

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
https://www.youtube.com/watch?v=eR30_oi22Zw
Dodaj ogłoszenie