18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Otwarto pierwszy na Śląsku Bank Mleka Kobiecego

Joanna Oreł
Pierwszy na Sląsku, a drugi w Polsce Bank Mleka Kobiecego otwarto dzisiaj w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli.

Bank Mleka Kobiecego to szansa dla mam, które nie mogą samodzielnie karmić swoich nowo narodzonych dzieciaczków.

Jedną z takich pań jest rudzianka Barbara Chlewicka, mama bliźniaków – Sebastiana i Oskara. – Maluszki urodziły się trzy tygodnie temu w 31 tygodniu ciąży – opowiada pani Barbara. – Szpital od razu zaproponował mi odciąganie mleka. To nic nie boli, chociaż może tak strasznie wygląda – śmieje się szczęśliwa mama i dodaje, że jest gotowa oddać mleko, którego będzie w nadmiarze do Banku Mleka Kobiecego.

Placówka działa w Ośrodku Perinatologicznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, który prowadzony jest przez prof. Krzysztofa Sodowskiego i prof. Janusza Świetlińskiego. To właśnie z ich inicjatywy powstał bank. – Stwarzamy coś, co zbliżone jest do natury. Konsekwencją tego jest pokarm własnej matki. Nie ma nic ważniejszego dla wcześniaczków. Nie możemy tego zaniedbać – tłumaczy prof. Janusz Świetliński.

Śląski Bank Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej będzie placówką prowadzącą rekrutację dawczyń wśród zdrowych matek karmiących piersią własne dzieci. Zadaniem Banku będzie przyjmowanie od nich pokarmu, a następnie, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, przekazywanie go potrzebującym noworodkom, których matki nie mogą samodzielnie karmić.

W praktyce mleko będzie pochodziło od kobiet, które w trakcie karmienia dziecka piersią mają nadmiar pokarmu. -– Bezpieczeństwo gwarantują rygorystyczne procedury pozyskiwania, przetwarzania, przechowywania oraz podawania pokarmu kobiecego – zapewnia dr Twardoch- Drozd.

Profesor Świetliński dodaje, że mleko w banku może być przechowywane do 30 dni od odciągniecia.

W przyszłości Śląski Bank Mleka Kobiecego będzie udostępniał mleko kobiece wszystkim zainteresowanym ośrodkom neonatologicznym na Śląsku. – Mamy nadzieję, że działalność naszego Banku istotnie przyczyni się do poprawy wyników leczenia noworodków 
i wcześniaków w naszym województwie – mówi Sławomir Święchowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto