Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. Główne uroczystości na Śląsku w kościele ewangelicko-augsburskim w Katowicach

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Bp Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach Lucyna Nenow / Polska Press
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 rozpoczął się w poniedziałek, 18 stycznia i potrwa do poniedziałku, 25 stycznia. Odbywa się pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Centralne uroczystości w Polsce zaplanowano w tym roku 23 stycznia w rzymskokatolickiej archikatedrze w Łodzi, natomiast na Śląsku odbędą się one w niedzielę, 24 stycznia w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Katowicach.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2021. Centralne uroczystości będą w Łodzi

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma ponad stuletnią tradycję, jest cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku, między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, podkreśla, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, Dzień Judaizmu (był obchodzony 17 stycznia) i Dzień Islamu (będzie obchodzony 26 stycznia) przeżywane w Kościele katolickim są dla wyzwaniem do pogłębienia życia duchowego i modlitewnego.

- Im bliżej Boga jest każdy z nas - wyznawców różnych religii, tym bliżej jesteśmy swoich braci - mówi abp Wiktor Skworc.

Bp Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach, zwraca uwagę, że ze względu na pandemię COVID-19 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2021 roku będzie wyglądał inaczej niż w latach ubiegłych. Proboszczowie i duchowni muszą przestrzegać liczby wiernych w kościołach.

- Jednak nie zabraknie tego, co najważniejsze: wspólnej modlitwy chrześcijan i rozważania Słowa Bożego przez duchownych i wiernych różnych Kościołów - zaznacza bp Niemiec.

Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowane zostały we wspólnocie Grandchamp w Szwajcarii. A nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 odbędzie się w sobotę, 23 stycznia, o godz. 18.00, w rzymskokatolickiej archikatedrze w Łodzi. Kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Nabożeństwa i msze w Częstochowie oraz w parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach

Natomiast główne uroczystości na Śląsku zaplanowano na 24 stycznia, na godz. 17.00, w katedrze ewangelicko-augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Wezmą w nim udział duchowni i pastorzy Kościołów śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przedstawiciele (również biskupi) Kościoła rzymskokatolickiego. Słowo Boże wygłosi wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Abel z Kościoła prawosławnego.

Dwa nabożeństwa zostaną również odprawione w kościołach w Częstochowie:

  • 20 stycznia, o godz. 17.30, w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego; kazanie wygłosi bp Marian Niemiec, proboszcz parafii luterańskiej w Katowicach, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej
  • 22 stycznia, o godz. 18.00, w kościele rzymskokatolickim pw. św. Józefa; mszy św. o jedność chrześcijan będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Ofiary zebrane podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 będą przekazane na sprzęt medyczny dla ratowania życia. Wpłaty można dokonywać na konto Polskiej Rady Ekumenicznej (mBank SA, nr 42 1140 1010 0000 5437 0700 1001 z dopiskiem „Ofiary z TMoJCh 2021”).

Polska w amfetaminowej czołówce

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie