Rozlicz podatek w Katowicach i zyskaj Katowicką Kartę Mieszkańca Katowice. Tu żyję i tu się rozliczam, to takie proste

Materiał informacyjny Miasta Katowice
Do 30 kwietnia mamy czas, aby rozliczyć PIT w 2021 roku. Wybór miejsca oraz Urzędu Skarbowego nie musi być zależny od naszego adresu zameldowania. Mamy wpływ nie tylko na to, do której Organizacji Pożytku Publicznego trafi nasz 1%. Rozliczymy się w miejscu, w którym mieszkamy, niech miasto dzięki naszym podatkom zmienia się na lepsze.

Coraz częściej żyjemy w miejscowościach, z którymi utożsamiamy się jako nasze, choć nie jesteśmy w nich na stałe zameldowani. Mówimy: to moje miasto. Warto więc to właśnie w nim zostawiać też swoje pieniądze. Dzięki temu miejsce, w którym żyjemy, będzie zmieniać się na lepsze. To z pieniędzy podatników powstają nowe inwestycje, remonty. Wspieramy w ten sposób też lokalną kulturę i sport. Jeżeli więc mieszkamy w Katowicach, ale nie możemy się tu zameldować – by wspierać miasto, wystarczy odprowadzać tu swoje podatki. W ten sposób możemy też zyskać kartę mieszkańca.

– Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które w Katowicach odprowadzają swoje podatki. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo – mówi prezydent Marcin Krupa.

Katowicka Karta Mieszkańca uprawnia do wielu zniżek, a także scala już istniejące programy miejskie, takie jak „Aktywny Senior”, czy „Nas Troje i Więcej”. Karta ma umożliwiać mieszkańcom Katowic korzystanie z ulg na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w nowo wybudowanych basenach katowiczanie dzięki KKM płacą 8 zł za godzinę, a osoby spoza miasta 16 zł. Katowiczanie otrzymali także zniżkę sięgającą nawet 50 proc. m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum”, wydarzenia własne realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek i w obiektach MOSiR – siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna.

Dodatkowo uprawnia także do korzystania ze zniżek oferowanych przez partnerów prywatnych, którzy przyłączyli się do Programu. Są to m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie, usługi transportowe, salony i studia optyczne, biura podróży, pensjonaty oraz wiele innych (szczegółowy wykaz zniżek aktualizowany na bieżąco dostępny jest na stronie: kkm.katowice.eu).

Jak rozliczyć się w Katowicach?

Podatnicy, którzy chcą odprowadzić podatek w miejscu zamieszkania, mogą zaktualizować swoje dane podatkowe na dwa sposoby: podając aktualny adres w zeznaniu podatkowym PIT lub wypełniając zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3.

- Złożenie zeznania podatkowego z nowym adresem zamieszkania jest najłatwiejszym sposobem, w którym możemy zaktualizować dane dotyczące naszego miejsca zamieszkania w urzędzie skarbowym. Tym bardziej że w tej chwili bardzo wielu mieszkańców naszego województwa przygotowuje się do złożenia swojego zeznania. Najprościej i najszybciej złożymy zeznanie podatkowe korzystając z usługi Twój e-PIT dostępnej na stronie podatki.gov.pl – tłumaczy Michał Kasprzak kierownik referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach.

Co ważne do aktualizacji naszych danych adresowych w urzędzie skarbowym nie wystarczy informacja przesłana przez pracodawcę tj. PIT-11. Taki skutek wywołuje tylko złożenie przez nas samych zeznania podatkowego. - Drugim rozwiązaniem, które możemy wykorzystać przy aktualizacji danych jest złożenie druku ZAP-3. Formularz ZAP-3 składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Można to zrobić elektronicznie lub papierowo – dodaje Kasprzak.

Pamiętajmy również, że na ternie Katowic znajdują się dwa urzędy skarbowe. W Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Katowicach rozliczą się mieszkańcy zachodniej części miasta. Natomiast podatnicy zamieszkujący wschodnią część Katowic swoje deklaracje złożą do Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

1% zostaw blisko!

Mieszkając i rozliczając się w Katowicach, warto pomyśleć, aby wspierać także tutejsze Organizacje Pożytku Publicznego. 1% zostaw blisko - pod takim hasłem każdego roku organizowana jest kampania promująca przekazywanie 1% podatku na rzecz OPP działających w Katowicach. - Katowickie OPP pomagają osobom chorym, z niepełnosprawnościami, bezdomnym, wspierają seniorów, współpracują ze społecznością lokalną, chronią środowisko, chronią zwierzęta lub szkolą je, wspomagają rozwój sportu, promują różne formy aktywności, działają w obszarze edukacji, kultury i podtrzymywania tradycji narodowej oraz rozwoju świadomości obywatelskiej, organizują wolontariat – wymienia Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Przekazując 1% dla OPP warto wybrać organizację, która działa w naszym najbliższym otoczeniu, na osiedlu, w dzielnicy, po prostu w naszym mieście - w Katowicach. Według danych Ministerstwa Finansów przy rozliczeniach za 2019 rok katowickie OPP otrzymały, nie tylko od katowiczan, blisko 6,6 milionów zł w ramach 1%.

Rozlicz się w Kato i odbierz kartę

Rozliczając w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych, my i nasze dzieci (do 18 roku życia) będziemy mogli korzystać z Katowickiej Karty Mieszkańca. Jeżeli więc odprowadziliśmy podatek w Katowicach musimy okazać do wglądu w Urzędzie Miasta - Biurze Obsługi Klienta przy ul. Pocztowej 5, pierwszą stronę zeznania PIT za rok poprzedni, lub zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy o odprowadzaniu podatku w Katowicach. Natomiast w przypadku rozliczenia zeznania PIT przez internet, okazujemy pierwszą stronę PIT wydrukowaną wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru. Po jej weryfikacji przez urzędników możemy wystąpić o tradycyjną kartę plastikową lub pobrać aplikację mobilną.

Plastikową wersję karty możemy załatwić na miejscu w Biurze Obsługi Klienta przy okazji dostarczenia deklaracji podatkowej, lub wypełnić wniosek dostępny pod adresem: kkm.katowice.eu.

Po zatwierdzeniu deklaracji przez urzędników możemy też pobrać bezpłatną aplikację z Google Play (smartfony z system Android) lub App Store (smartfony z systemem IOS), uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami.

Wideo

Dodaj ogłoszenie