Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozdaliśmy książkę "Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie"

ZAL/mat. wydawcy
PolskaTurystyczna.pl oraz serwis NaszeMiasto.pl zapraszają do konkursu, gdzie nagrodą jest książka "Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie".

Ukazał się nowy przewodnik ekoturystyczny zapraszający w podróż przez regiony leżące na współczesnym trakcie historycznym. Książka pt. "Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie", autorstwa Krzysztofa Bzowskiego i Dominiki Zaręby, ma na celu zainspirowanie do podróży rowerową trasą dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego wiodącą w Polsce od granicy ze Słowacją przez Kraków i dalej Doliną Wisły po Morze Bałtyckie.

Przewodnik, wydany w językach polskim i angielskim, jest inicjatywą Fundacji Partnerstwo dla Środowiska - Programu Zielone Szlaki - Greenways zrealizowaną we współpracy z Programem PolskaTurystyczna.pl. 



"Przewodnik powstał przy udziale koordynatorów lokalnych szlaku" - opowiada Małgorzata Fedas, koordynatorka Bursztynowego Szlaku Greenways w Polsce. "Liczymy, że pomoże turystom samodzielnie odkrywać uroki bursztynowego szlaku, jego dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, a przede wszystkim poznawać ludzi, którzy ten szlak tworzą. Mamy też nadzieję, że tą publikacją przyczynimy się do popularyzacji zielonych szlaków - greenways, a także do rozwoju turystyki dziedzictwa i turystyki przyjaznej środowisku" - dodaje. 


Część I publikacji prezentuje ideę i założenia Bursztynowego Szlaku Greenways jako ekoturystycznej trasy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Zapoznaje Czytelników z kontekstem historycznym i przebiegiem szlaku bursztynowego, którego największa popularność przypadała na czasy Imperium Romanum. Wyjaśnia podstawę koncepcji Bursztynowego Szlaku, jaką jest związek przyrody i dziedzictwa kulturowego - natury i kultury. 



Część II książki jest swoistym przewodnikiem w pigułce po skarbach dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Bursztynowego Szlaku w Polsce. W każdym z sześciu podrozdziałów przybliżono najważniejsze miejscowości i atrakcje danego regionu, urozmaicając tekst ramkami z ciekawostkami krajoznawczymi oraz opisami lokalnych „bursztynowych" inicjatyw. Czytelnicy znajdą tu także wiadomości dotyczące dojazdu, punktów informacji turystycznej, zwiedzania poszczególnych atrakcji oraz najważniejszych lokalnych świąt i targów, a także inne przydatne w podróży wskazówki. W przewodniku zamieszczono również pomysły na weekendowe wycieczki po każdym z opisywanych regionów Bursztynowego Szlaku Greenways.

"Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie", Krzysztof Bzowski, Dominika Zaręba, Amistad - Program PolskaTurystyczna.pl, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska - Program Zielone Szlaki - Greenways, Kraków 2010.

Publikacja została wydana w ramach projektu pt. „Zrównoważona turystyka na Zielonych Szlakach – Greenways” realizowanego od sierpnia 2009 do grudnia 2010 dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.


Aby wygrać przewodnik należało odpowiedzieć w 2-3 zdaniach na pytanie:
Twoje najciekawsze osiągnięcia rowerowe?

Przewodnik wygrali:

A. Rezler (Radomsko)

Odp."Za swoją najciekawszą przygodę rowerową, uważam podróż po dawnych Kresach będących obecnie terenami Białorusi, gdyż mimo że bliski, jest to kraj mało znany, 'egzotyczny' niemal.
Prawie wszystko było tam zaskakujące, czasem negatywnie jak brak infrastruktury turystycznej (nie mówiąc o raczkującej agroturystyce) lecz przeważnie pozytywnie - serdeczność ludzi, jakość dróg, kultura kierowców, pełne sklepowe półki, smaczna tradycyjna kuchnia.
Chyba żaden przewodnik nie przygotowałby mnie na to co zastałem na miejscu i zapewne długo taki nie powstanie, gdyż Białoruś zmienia się na naszych oczach. Pozytywnie :)"

D. Szulc (Strzelce Opolskie)

Odp."Od zawsze lubiłam jeździć na rowerze ale od kiedy mam nowy rower to zaczęłam jeździć dalej i bardziej tematycznie i w grupie.
Przedostatni rajd na pewno na długo zapadnie w mojej pamięci.Jechaliśmy na rajd na Górę Św.Anny.Miał być rajd a zrobił się cross górski.Rajd niby krótki bo tylko 40 km.Wszystko było dobrze do czasu aż zgubiliśmy szlak,wg mapy pojechaliśmy w lewo aż skończyła się nam droga a przed nami strome podejście pod górkę i wydeptana ścieżka ok
80 m.Na górze było widać kapliczki drogi krzyżowej w Porębie.Ten odcinek po nocach mi się śnił.Rower był wprowadzany, pchany i ciągnięty.Z nas się lało,a że jesteśmy osobami po 50 to i zmęczenie dopadło nas większe.Mamy teraz o czym opowiadać.Po nabraniu nowych sił w poprzednią sobotę znowu pojechałam na jesienny rajd,tym razem w dolinę Małej Panwi. "

H. Sznurkowska (Suwałki)

Odp."Rower jest dla mnie ucieczką od codzienności, uwielbiam po pracy wybrać się na rowerową wycieczkę za miasto. Mieszkam w pięknej krainie Zielonych Płuc Polski, lasów, jezior. Jeżdzę często do Wigierskiego Parku Narodowego, a moje największe osiągnięcie rowerowe wybrałam się z przyjaciółmi na rowerową pielgrzymkę do Wilna, było to niezwykłe przeżycie. "

W. Makuch (Kraśnik)

Odp."Z rowerem jest za pan brat od małego, bowiem od 5 klasy szkoły podstawowej jeździłem do niej codziennie 5 km w jedna stronę. Byłem tak związany z ramą i dwoma kółkami, że w szkole średniej zapisałem się do klubu sportowego. W lipcu tego roku pokonałem wiele "pagórków" w Tyrolu Południowym we Włoszech. I właśnie tam przejechałem odcinek ponad 100-kilometrowy ścieżką rowerową nad Adygą. Wrażenia niezapomniane."

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy (nagrody prześlemy pocztą), a pozostałym internautom pozostaje życzyć szczęścia w naszych kolejnych konkursach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozdaliśmy książkę "Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto