Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosarium w Parku Śląskim. Jak wygląda w lipcu?

red
Rosarium w Parku Śląskim cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Chorzowa.
Rosarium w Parku Śląskim cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Chorzowa. arc Park Śląski
Rosarium w Parku Śląskim jest coraz chętniej odwiedzanym miejscem przez naszych mieszkańców. Można tam usiąść na ławce, odpocząć i rozkoszować się widokiem pięknych kwiatów. Jak wygląda to miejsce w lipcu?

Wiecie kiedy najlepiej spaceruje się po największym ogrodzie różanym w Polsce? Właśnie teraz. Na przełomie czerwca i lipca róże kwitną po raz pierwszy. – To najbardziej efektowny okres w Rosarium. Kolejne kwitnienie w sierpniu będzie już słabsze – przyznaje Aleksander Stodółka, dyrektor działu zieleni.

Rosarium w Parku Śląskim to obok Ogrodu Bylinowego jedno z najatrakcyjniejszych botanicznie miejsc. Ma swoją bogatą historię i niepowtarzalny, przyrodniczy klimat.

W parkowym ogrodzie można podziwiać około 270 odmian róż. Na ponad siedmiohektarowej powierzchni rośnie około 35 tysięcy krzewów. Duża jest też różnorodność ich grup: poza spotykanymi najczęściej w kwiaciarniach różami wielkokwiatowymi są także wielokwiatowe róże rabatowe oraz miniaturowe, okrywowe, parkowe i najwyższe róże pnące.

– Po latach przerwy w Rozarium możemy podziwiać 45 szt. róż piennych. Wróciliśmy do nich po latach przerwy. To niezwykła atrakcja dla zwiedzających. Róże pienne zostały już postawione do pionu i przygotowane do wegetacji – wyjaśnia Stodółka. Warto dodać, że Park Śląski nie prowadzi sprzedaży uprawianych w Rosarium róż. - Są to głównie odmiany krzewów licencjonowanych, dostępnych tylko u odpowiednich producentów – mówi dyrektor.

Rosarium w Parku Śląskim piękne latem

Latem Rosarium w Parku Śląskim jest bardzo chętnie odwiedzane nie tylko ze względu na kwiaty. Otwarta przestrzeń i otoczenie idealnie sprawdzają się podczas opalania, a w altanach grillowych wiele osób spotyka się, aby odpocząć i porozmawiać.

Atutem ogrodu są też zbiorniki wodne, które zapewnia kontakt z wodą.

- Ze względu na funkcję jaką pełnią, w tym miejscu muszą być czyste i estetyczne. Nie mogą więc stać się tylko i wyłącznie „wylęgarnią" dla płazów. Dbając o estetykę tego terenu musimy je co jakiś czas czyścić – podkreśla dyrektor Stodółka.

Na terenie Rosarium w Parku Śląskim stałym i niegasnącym zainteresowaniem poszczycić się może także znana i popularna Rosa Rugosa. Rośnie ona po obu stronach płotu Rosarium. Jej liście i owoce są chętnie zbierane do celów spożywczych lub do... kąpieli.

- Ważne, aby zbierać płatki, które już opadły, a nie odrywać ich z roślin – zaznacza dyrektor. I dodaje, że Rosarium w Parku Śląskim jest jedynym tego typu ogrodem, z komórkami różankami, które oprócz kształtu soczewek posiadają też komórki, które tworzą kształt tzw. plastra miodu.- Rosarium posiada takie 374 komórki, a my staramy się, aby każda z nich była wypełniona różami innej odmiany.

Źródło: Park Śląski

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto