Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Katowicach. Rekonstrukcja ataku na Rynku ZDJĘCIA

l
Inscenizacja obrony przeciwlotniczej miasta odbyła się w Katowicach w 80. rocznicę ataku Niemiec na Polskę
Inscenizacja obrony przeciwlotniczej miasta odbyła się w Katowicach w 80. rocznicę ataku Niemiec na Polskę Karina Trojok
Rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Katowicach: 1 września 1939 Niemcy zaatakowały Polskę. Dziś upływa 80 lat od tego wydarzenia. 80 lat temu niemieckie bomby spadły także na Katowice. W niedzielę, 1 września, na placu przed Teatrem Śląskim odbędzie się inscenizacja obrony przeciwlotniczej Katowic. Głównym elementem inscenizacji będzie stanowisko z repliką ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30 Browning oraz punkt dowodzenia obroną przeciwlotniczą.

Rankiem 1 września 1939 roku bombowce Luftwaffe zaatakowały katowickie lotnisko na Muchowcu. 1 Około godziny 5 rano, polskie posterunki obserwacyjne umieszczone na dachu Domu Powstańca oraz „drapaczu chmur” przy ulicy Żwirki i Wigury wypatrzyły grupę nadlatujących bombowców nurkujących Ju 87. Rozległ się pierwszy w historii miasta alarm lotniczy, uruchomiony przez harcerza Aleksandra Drapellę.
[Czytaj więcej: Orły śląskiego września. 1. 9. 1939 bitwa o Śląsk zaczęła się w powietrzu]

W niedzielę, 1 września, w Katowicach odbyła się inscenizacja obrony przeciwlotniczej miasta. Wydarzenie, zatytułowane "Żołnierz nie odszedł bez walki …" zorganizowano na placu przed Teatrem Śląskim. Zobaczcie zdjęcia:

Inscenizacja obrony przeciwlotniczej miasta odbyła się w Katowicach w 80. rocznicę ataku Niemiec na Polskę

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Katowicach. Rekonstruk...

- Głównym elementem inscenizacji btło stanowisko z repliką ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30 Browning oraz punkt dowodzenia obroną przeciwlotniczą. W wydarzeniu udział wzięli rekonstruktorzy wyposażeni w umundurowanie i sprzęt Wojska Polskiego z września 1939 roku.

Inscenizacja w Katowicach odbyła się także przed rokiem. Tak wyglądała:

- Co kilkanaście minut, z wykorzystaniem ręcznej syreny alarmowej, ogłaszany będzie – symbolicznie – alarm przeciwlotniczy dla ludności cywilnej i odtwarzany pełny komunikat radiowy o wybuchu II wojny światowej - dodają pomysłodawcy wydarzenia.

Uzupełnieniem całości są plansze z informacjami historycznymi dotyczącymi walk z sierpnia i września 1939 roku, jakie toczyły się na Górnym Śląsku na granicy Polski i Niemiec. Przypomniana została również wygrana przez stronę polską bitwa graniczna pod Wyrami.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939.

Nie przegapcie

TYLKO U NAS. KLIKNIJ W ZDJĘCIE I URUCHOM WYJĄTKOWY REPORTAŻ INTERAKTYWNY "CHŁOPCY W TYM WIELKIM POWSTANIU"


Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto