Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na lotnisku w Pyrzowicach. Nowoczesna metamorfoza, dzięki inwestycjom za 1,5 mld złotych. Szczegóły

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Przypuszcza się, że już w 2028 roku z siatki połączeń lotniska im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów, zostanie przekroczona w okolicy 2033 roku, sięgając do 15 mln w 2043 roku.
Przypuszcza się, że już w 2028 roku z siatki połączeń lotniska im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów, zostanie przekroczona w okolicy 2033 roku, sięgając do 15 mln w 2043 roku. Katowice Airport
Lotnisko w Pyrzowicach do 2028 roku przejdzie transformację. Władze lotniska zaprezentowały program inwestycyjny na lata 2024-2028, na którego realizację przeznaczą blisko 1,5 mld złotych. Rozbudowane zostaną wszystkie strefy lotniska oraz wprowadzona zostanie nowa gałąź działalności, węzeł do przeładunku towarów i paliw, w oparciu o bocznicę kolejową. Najdroższą inwestycją, bo za kwotę 950 mln zł, będzie budowa nowego głównego terminala pasażerskiego. Jakie innowacje pojawią się na lotnisku w Pyrzowicach? Jakie są szczegóły wszystkich inwestycji?

Rewolucja na lotnisku w Pyrzowicach. Nowoczesna metamorfoza dzięki inwestycjom za 1,5 mld złotych

W ramach programu inwestycyjnego rozbudowane zostaną wszystkie strefy lotniska: pasażerska, obsługi technicznej, samolotów oraz cargo. Nową gałęzią działalności lotniska będzie węzeł do przeładunku towarów i paliw, w oparciu o bocznicę kolejową.

Najdroższą inwestycją, bo za kwotę 950 mln zł, będzie budowa nowego i dwukondygnacyjnego głównego terminala pasażerskiego o pow. 49 tys. m2. Terminal wyposażony będzie w rękawy oraz połączenie z 270 m tunelem podziemnym, prowadzącym na stację kolejową Pyrzowice Lotnisko.

-Na poziomie zero nowego terminala zlokalizowane będą stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, hala przylotów oraz bagażownie. Na poziomie +1 znajdzie się kontrola bezpieczeństwa, kontrola paszportowa, hala odlotów i strefa bramek wejściowych do samolotów, w części wyposażona w rękawy - informuje Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Pomiędzy stacją, a nowym terminalem, znajdzie się także centrum przesiadkowe ze stanowiskami dla autobusów, autokarów i busów. Na jednym tunelu będą integrowane trzy rodzaje transportu: kolejowy, drogowy oraz lotniczy.

W perspektywie do 2032 roku, terminal główny będzie można rozbudować o kolejne 23 tys. m2 do nawet 72 tys. m2

Do 2030 roku wyburzony zostanie terminal pasażerski A. Powstanie 7,5 tys. m2 nowej powierzchni terminalowej w postaci pirsu łączącego terminal B z terminalem głównym. Do 2032 roku zaplanowano rozbiórkę tzw. „starego terminalu cargo” oraz uzupełnienie bryły nowego terminalu pasażerskiego o 16 tys. m2 nowej powierzchni.

-Koncepcja rozbudowy strefy pasażerskiej została przygotowana we współpracy z firmą ARUP – globalnym podmiotem, zatrudniającym 16 tys. inżynierów, projektantów, planistów i konsultantów w 90 biurach na całym świecie - informuje Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Nowy układ drogowy przy lotnisku w Pyrzowicach

Nowy układ drogowy powstanie przed głównym terminalem pasażerskim, w miejscu gdzie obecnie znajduje się parking nr 2. Składać się będą na niego: nowa strefa wjazdowa oraz wyjazdowa, drogi wewnętrzne oraz strefa kiss & fly. Multimodalne centrum przesiadkowe powstanie pomiędzy stacją kolejową a terminalem głównym. Z centrum korzystać mają nie tylko pasażerowie, ale także mieszkańcy gmin sąsiadujących z lotniskiem.

Zobaczcie jego wizualizację

emisja bez ograniczeń wiekowych

Węzeł do przeładunku towarów i paliw na lotnisku w Pyrzowicach

Inwestycja zostanie zlokalizowana w południowo-wschodniej części portu. Sercem projektu jest kolejowy, trzytorowy front rozładowczy do załadunku i rozładunku towarów oraz paliw, który sąsiadować będzie z trzema zbiornikami o pojemności 1000 m3 każdy i dwoma stanowiskami rozładunku autocystern. Ponadto powstanie bocznica kolejowa łącząca katowickie lotnisko z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem linii kolejowej nr 182 Zawiercie–Tarnowskie Góry.

Zobaczcie wizualizacje i zdjęcia

Nowe miejsca parkingowe na lotnisku w Pyrzowicach

Do 2030 roku GTL SA planuje wybudować około 8000 nowych miejsc postojowych, z tego 6500 przypadać będzie na nowe parkingi terenowe. W ramach programu inwestycyjnego powstanie także parking wielopoziomowy, w pierwszej fazie na 1500 miejsc. Obiekt zostanie zlokalizowany przy nowym rondzie, które zostało oddane do użytku w maju 2023 roku. Parking wielopoziomowy z terminalem głównym połączony będzie za pomocą oszklonego pirsu.

Oprócz wyżej wymienionych zmian, na lotnisku nastąpi budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów oraz drugiego terminalu towarowego. Powstanie też strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

-Realizacja przedstawionych w programie inwestycji pozwoli sprostać wymogom rosnącego ruchu pasażerskiego, a także oczekiwaniom naszych kontrahentów zajmujących się obsługą techniczną samolotów i transportem cargo. Nowa infrastruktura to także wzrost zatrudnienia. Szacujemy, że do 2030 roku we wszystkich firmach i instytucjach państwowych działających na terenie portu będzie pracowało ok. 8 tys. osób – podkreśla Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL SA.

Przypuszcza się, że już w 2028 roku z siatki połączeń lotniska im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów, zostanie przekroczona w okolicy 2033 roku, sięgając do 15 mln w 2043 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto