Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont DH Zenit: podcienia domu handlowego pokryło już szkło ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Remont DH Zenit w Katowicach
Remont DH Zenit w Katowicach
Podcienia Zenita pokryto już szkłem. Powiększony parter zajmie sklep spożywczy. Tymczasem w domu handlowym nadal trwa remont, pierwszy od czasu powstania sklepu.

Dom Handlowy Zenit przechodzi pierwszy od czasu powstania, czyli od 50 lat, tak gruntowny remont wnętrz. Roboty prowadzono już w piwnicy, potem przeniosły się na parter, w którym mieścił się sklep spożywczy. W przyszłym roku prace przeniosą się na wyższe kondygnacje oraz elewację części biurowej. Modernizację zaprojektował syn projektanta Mieczysława Króla - Rafał Król.

- Elewację w części handlowej wymieniliśmy przed kilku laty, na części biurowej sporych zmian nie będzie – mówił Wacław Słaby, prezes PSS Społem, które jest właścicielem Zenita i Skarbka. Zmienił się za to wygląd parteru: podcienia części handlowej zostały zabudowane szklaną elewacją, dzięki temu zwiększy się powierzchnia spożywczego, a wejście do Zenita będzie bezpośrednio z rynku, bez barier architektonicznych.

Zenit, najlepszy dom handlowy w Polsce

Choć dziś Zenit raczej nie zachwyca, gdy powstał, był jednym z najnowocześniejszych domów handlowych w Polsce. Prasa pisała w 1965 r., że oto powstał najlepszy dom handlowy w Polsce. Ba, pierwszy taki dom handlowy. Jego budowa rozpoczęła się na przełomie lat 50. i 60. w miejscu przedwojennego hotelu Welt. Konkurs na projekt wygrali Mieczysław Król i Jurand Jarecki. W Zenicie zaprojektowali pierwszą w Polsce ścianę kurtynową i pierwsze na Śląsku przeszklone drzwi taflowe.

Remont DH ZenitPierwszy remont Zenita w Katowicach

- Zamówiliśmy je w Ząbkowicach. Szkło hartowane. Tam robiliśmy próbę, czy wytrzymają. Wytrzymywały uderzenie kilkukilogramowej stalowej kuli z wysokości kilku metrów. Zostały zamontowane. I rozleciały się w dniu otwarcia Zenita - opowiadał na łamach DZ Jurand Jarecki. Drzwi miały bowiem tę wadę, że w ich rogach powstawały spore naprężenia. Ktoś uderzył w róg i szkło posypało się w drobny mak.

Chałupniczo wykonano też super nowoczesne obrotowe okna w Zenicie, w których wykorzystano hamulce bębenkowe z... malucha... W końcu architekci zaplanowali także, że na elewacji domu towarowego - w części administracyjnej - pojawi się kostka klinkierowa.

Przy rynku będzie kawiarnia i klub ze sceną. W Skarbku

Lifting, bo standardy w Zenicie już nie te

- Używało się jej wtedy tylko do posadzek, a my to przykleiliśmy na fasadę. Przyszedł wtedy do mnie Kazimierz Sołtykowski i powiedział: panie Jarecki założymy się, że za dwa lata to wszystko będzie leżało na ziemi. To był wtedy as architektury, pomyślałem sobie, że może ma rację, bo kostka będzie się nagrzewać, bo woda się nazbiera i odpadnie. Do dziś nie odpadło – śmiał się.

Haperowiec, czyli historia pierwszego katowickiego wieżowca

Po modernizacji w Zenicie zmieni się aranżacja wnętrz, które zostaną dostosowane do współczesnych standardów. W piwnicy powstanie magazyn oraz część socjalna dla pracowników, zostanie też do niej doprowadzona winda towarowa. Pierwsze piętro domu handlowego tak jak obecnie będzie zajmował sklep z artykułami przemysłowymi, a czwarte - bank. Bank powstał też na parterze, w miejscu gdzie dawniej był sklep odzieżowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto