Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do policji w Katowicach. Wymagania są wysokie, ale warto próbować. Ty też możesz zostać jednym z policjantów

Redakcja
Nowi policjanci w Katowicach. Ty też możesz zostać jednym z nich. Trwa rekrutacja do policji
Nowi policjanci w Katowicach. Ty też możesz zostać jednym z nich. Trwa rekrutacja do policji arc.
Nieprzerwanie trwa nabór kandydatów do służby w policji w województwie śląskim. W 2020 roku przyjęcia do służby planowane są w aż sześciu terminach. Tymczasem jeszcze w tym roku, w grudniu, do służby w Katowicach przyjęto 21 nowych policjantów.

Dokładnie 21 nowych policjantów zasiliło dzisiaj, 30 grudnia, szeregi policji w Katowicach. To osoby, które przez kilka miesięcy poddawane były na etapie rekrutacji wielu testom.

- Test sprawności fizycznej i wiedzy, a także testy psychologiczne to jedne z wielu etapów, które młodzi policjanci musieli przejść, aby wstąpić w policyjne szeregi - tłumaczą w katowickiej komendzie. - To jednak nie koniec ich trudnej drogi w zdobyciu upragnionego zawodu. Przed nimi kilka miesięcy wytężonej nauki w policyjnej szkole i bardzo trudny egzamin końcowy. Tylko najlepsi kończą szkołę z wynikiem pozytywnym i mogą pełnić służbę w policyjnej formacji - dodają.

Po zakończonym szkoleniu podstawowym policjantów czeka jeszcze adaptacja zawodowa pod czujnym okiem funkcjonariuszy oddziału prewencji. W tym czasie to oni w praktyce będą uczyć młodszych kolegów policyjnego fachu. - Obecnie przed młodymi funkcjonariuszami m.in. nauka musztry, aby już za kilka dni móc godnie złożyć policyjną przysięgę - mówią w komendzie.

Tymczasem nieprzerwanie trwa nabór chętnych do pełnienia służby w policyjnym mundurze w województwie śląskim.

Przyjęcia do służby w 2020 roku planowane są:

  • 27 lutego
  • 21 kwietnia
  • 13 lipca
  • 16 września
  • 5 listopada
  • 30 grudnia

Służbę w policji może pełnić: obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub w wyniku przeniesienia do rezerwy). Spośród kandydatów preferuje się dodatkowymi punktami (w ilości jak niżej) osoby posiadające następujące wykształcenie lub umiejętności:

  • Wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku przydatnym do służby w Policji (prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne): 8 pkt
  • Wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku innym niż wymieniony powyżej: 6 pkt
  • Wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier): 4 pkt
  • Wykształcenie średnie (ukończenie liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania): 4 pkt
  • Posiadanie tytułu ratownika albo ratownika medycznego: 4 pkt
  • Posiadanie uprawnień instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych: 4 pkt
  • Posiadanie uprawnień ratownika wodnego, uprawnień w dziedzinie płetwonurkowania lub wykonywania prac podwodnych oraz uprawnień do prowadzenia łodzi motorowej: 2 pkt
  • Posiadanie prawa jazdy kategorii „A” lub „C”: 2 pk

Wymagane dokumenty do rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego:

  • podanie o przyjęcie do służby
  • wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby – część A i B
  • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały do wglądu)
  • kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub służby (oryginały do wglądu)
  • książeczka wojskowa, jeżeli kandydat do służby jest objęty ewidencją wojskową (do wglądu)
  • kserokopia dowodu osobistego (oryginał do wglądu)

Dokumenty trzeba złożyć osobiście w komórkach kadrowych komend miejskich/powiatowych policji województwa śląskiego w godzinach ich urzędowania. Do dokumentów sporządzonych w języku obcym wymagane jest dołączenie ich uwierzytelnionego tłumaczenia na język polski.

Pozostałe wymagane dokumenty w toku postępowania kwalifikacyjnego:

  • wypełniona ankieta bezpieczeństwa osobowego, o której mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (składa się ją w terminie i miejscu wskazanym kandydatowi przez przedstawiciela komórki do spraw doboru lub przedstawiciela komórki do spraw ochrony informacji niejawnych)

Druk kwestionariusza osobowego kandydata do służby oraz ankiety bezpieczeństwa osobowego można pobrać w miejscu składania dokumentów, a także ze strony internetowej Komendy Głównej Policji (www.policja.pl) oraz ze strony internetowej KWP w Katowicach (www.slaska.policja.gov.pl) z zakładki "Rekrutacja".

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do służby w Policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (www.slaska.policja.gov.pl) i Komendy Głównej Policji (www.policja.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto