MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ratunek dla dłużników

(BS)
Od początku października przedsiębiorcy mogą się starać o restrukturyzację zadłużenia w ZUS powstałego wskutek nieodprowadzania składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych ...

Od początku października przedsiębiorcy mogą się starać o restrukturyzację zadłużenia w ZUS powstałego wskutek nieodprowadzania składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Komplet dokumentów można składać tylko do 15 listopada. ZUS ma 45 dni na rozpatrzenie wniosku.

Mały przedsiębiorca składa wniosek wraz z uzasadnieniem i wymaganymi załącznikami, ale bez programu restrukturyzacyjnego. We wniosku opisuje swoją aktualną sytuację oraz działania, które podejmie, by zagwarantować poprawę sytuacji firmy. Program restrukturyzacyjny musi natomiast dołączyć do wniosku duży przedsiębiorca. Wnioski mogą być dostarczone do oddziałów lub inspektoratów ZUS osobiście lub za pośrednictwem poczty.

- Dysponujemy wzorami wniosków i załączników. Można je znaleźć na stanowiskach obsługi klienta, a także na stronach internetowych ZUS - informuje Jacek Frentzel, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Chorzowie.

Komplet dokumentów należy złożyć do 15 listopada 2002 r. Jeśli potrzebne będzie uzupełnienie wniosku, należy je dostarczyć także w tym terminie - później nie zostanie rozpatrzone. Na pozytywne załatwienie mają szansę tylko kompletne wnioski.

Umorzeniu podlegają:

* wszystkie zaległości wobec FUS do końca grudnia 1998 r., zaległości wobec Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;

* za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2001 r. - tylko zaległości wobec FUS w części finansowanej przez płatnika, z wyjątkiem składki emerytalnej (w całości umorzeniu podlegają składki na FP, FGSP i odsetki za ten okres).

Restrukturyzacją nie objęto tegorocznych należności.

- Jeżeli przedsiębiorca, który złożył wniosek o restrukturyzację, ma zadłużenie wobec ZUS z innych tytułów, musi je spłacić w ciągu sześciu miesięcy licząc od 1 października 2002 roku, czyli od daty wejścia w życie ustawy. Należności te przedsiębiorca musi spłacić wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, liczonymi do dnia zapłaty włącznie - podkreśla rzecznik Frentzel.

Decyzja o warunkach restrukturyzacji lub decyzja odmowna zostaną wydane w ciągu 45 dni od złożenia wniosku. Opłata jest obliczana na podstawie tzw. należności głównych restrukturyzowanych. Wynosi 1,5 proc. dla firm, które korzystały z pomocy publicznej dla przedsiębiorców objętych programami restrukturyzacyjnymi (np. górnictwo, hutnictwo). Opłatę w tej wysokości zapłacą także przedsiębiorcy, którzy 30 czerwca 2002 r. byli wierzycielami tych firm, a których należności stanowią połowę wszystkich, jakie mają.

- Dotyczy to np. podwykonawców, przedsiębiorstw zależnych lub współpracujących z górnictwem czy hutnictwem - wyjaśnia rzecznik chorzowskiego ZUS. - W przypadku pozostałych przedsiębiorców opłata restrukturyzacyjna wyniesie 15 proc.

Opłata ta powinna być wniesiona w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji o warunkach restrukturyzacji, ale może być rozłożona na raty (wymaga to odrębnej decyzji - w tym przypadku przedsiębiorca poniesie koszty tzw. opłaty prolongacyjnej). Umorzenie zaległości nastąpi po 11 miesiącach od wydania decyzji restrukturyzacyjnej.

Co ważne - od momentu, w którym wpłynie wniosek, zawieszone zostaje postępowanie egzekucyjne. ZUS przez 11 miesięcy sprawdza, czy podmiot wypełnił wszystkie warunki restrukturyzacji. Po tym okresie zostaje przesłana kolejna decyzja o jej zakończeniu, w której stwierdza się umorzenie należności lub umarza całe postępowanie. Jeśli dług nie zostanie darowany, to wniesiona opłata restrukturyzacyjna zostaje zaliczona na poczet należności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto