Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport mBanku: Jak oszczędzają łodzianie?

Alicja Zboińska
Eksperci łódzkiego mBanku sprawdzili, w jaki sposób mieszkańcy naszego regionu oszczędzają i jak wypadają na tle Polaków z innych województw. Z raportu mBanku wynika że, panowie inwestują w fundusze i grają na giełdzie, a panie stawiają na lokaty w ramach kont oszczędnościowych.

Z analizy wynika, że mężczyźni to prawie 80 proc. klientów, którzy za pośrednictwem mBanku inwestują na Giełdzie Papierów Wartościowych i kupują jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Na takie kroki decyduje się zaledwie 23 proc. pań. Podobnie jest w skali ogólnopolskiej.

- Mężczyźni chętniej wybierają mniej zachowawczy sposób lokowania pieniędzy, inwestują krótkoterminowo i liczą na szybkie zyski - tłumaczy Michał Szrajber, ekspert w wydziale produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych mBanku. - Panie wybierają przede wszystkim bezpieczny sposób zarządzania pieniędzmi. Inwestują często z myślą o przyszłej emeryturze.

Kobiety to niewiele mniej niż połowa łódzkich klientów mBanku, mających lokaty w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych. Decydują się na to częściej niż mieszkanki innych regionów. Rozwiązanie takie wybrało 45 proc. łodzianek, tymczasem zaledwie 30 proc. pań z Białegostoku, 36 proc. z Krakowa i 37 proc. z Poznania.

Mniejszym zainteresowaniem kobiet cieszy się natomiast inwestowanie w ramach funduszy IKE. Decyduje się na to co trzecia łodzianka i jest to wynik zbliżony do ogólnopolskiego. W fundusze IKE inwestuje 27 procent mieszkanek Poznania, 31 procent mieszkanek Gdańska i 33 procent krakowianek.

Eksperci od finansów radzą, by nie inwestować pieniędzy w jeden fundusz, tylko wybrać kilka. Zgodnie z prawem, Indywidualne Konto Emerytalne można mieć tylko w jednej instytucji, ale na rynku działają takie banki, które umożliwiają równoczesne inwestowanie w dużą liczbę funduszy. - Pozwala to na zmniejszenie ryzyka utraty pieniędzy w przypadku zawirowań na rynkach finansowych - podkreśla Michał Szrajber.

Bankowcy radzą też, że jeżeli decydujemy się na oszczędzanie na odległy cel, np. przyszłą emeryturę, to warto regularnie odkładać taką kwotę pieniędzy, która nie będzie dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Może to być np. 10 procent pensji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto